Jarmark Jagielloński w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 18:30
Od 12 do 14 sierpnia Lublin już po raz dziesiąty będzie gospodarzem Jarmarku Jagiellońskiego.
Od rana do późnych godzin nocnych miłośnicy tradycji i różnych kultur będą mogli wziąć udział w wydarzeniach, dla których wspólnym mianownikiem jest tradycja
Od rana do późnych godzin nocnych miłośnicy tradycji i różnych kultur będą mogli wziąć udział w wydarzeniach, dla których wspólnym mianownikiem jest tradycjaFoto: Marcin Butryn/materiały organizatora

Festiwal składa się z kilku modułów tematycznych, co sprawia że zarówno znawcy sztuki ludowej, jak i osoby dopiero poznające temat, odnajdą w nim coś dla siebie. Warto zajrzeć na Stare Miasto, gdzie będziemy mogli podziwiać autentyczną, rzadko spotykaną sztukę i wyroby rzemiosła tradycyjnego z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi. 250 twórców zaprezentuje m.in. garncarstwo, malarstwo na szkle, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest haft tradycyjny. Prezentowane będą hafty z różnych regionów Polski i Europy, jest ich kilkadziesiąt, każdy inny, każdy wyjątkowy i piękny.

Na Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na Błoniach pod Zamkiem powstanie Podwórko Jarmarkowe. To ulubione miejsce zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy nie ukrywają radości związanej z powrotem do gier z dzieciństwa. To przestrzeń gdzie króluje gra w gumę, kapsle, hacele czy klasy. Odnajdziemy tam drewniane klocki Mubabao, bierki, domino i kółko krzyżyk w rozmiarze XXL. Zabawki tradycyjne, takie jak klepoki, kurki na pochylni wykonane przez twórców ludowych nie tylko pięknie wyglądają, ale dają szczególnie najmłodszym wiele radości.

W koncercie "Re: tradycja" wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności, m.in. Tymon Tymański, Stanisława Galica-Górkiewicz, Adam Strug, Sławomir Czekalski, Czesław Mozil, Maria Siwiec, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Krzesimir Dębski, Stanisław Głaz i Gaba Kulka. Na scenie Jarmarku usłyszymy również artystkę o niezwykłym głosie i charyzmie Joannę Słowińską z zespołem w projekcie Archipelag. To projekt, w którym puls tradycji i energia nowych technologii łączą pieśni wschodniego pogranicza, autorskie kompozycje i tradycyjne obrzędowe pieśni. Na scenie kameralnej Jarmarku wystąpi Maarja Nuut, skrzypaczka i wokalistka z Północnej Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie taneczne, pieśni i opowieści z elektroniką na żywo w celu tworzenia misternych, wielowarstwowych krajobrazów dźwiękowych w strefie, gdzie minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z wiejskimi tradycjami muzycznymi.

W programie festiwalu znajdziemy również wystawy, spotkania i projekcje filmowe. 

Zobacz więcej na temat: Lublin SZTUKA