Książka Historyczna Roku - poznaj nominacje

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:00
W Dwójce przedstawiamy tytuły nominowane do konkursu, w którym co roku o zwycięstwo walczą najważniejsze pozycje dotyczące polskiej historii XX wieku.
Audio
  • Prof. Antoni Dudek o książce Piotra Grzelczaka "Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Antoni Dudek o książce Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarewicza, nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książce Jan Olaszek "Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976-1989", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Dr Jan Jacek Bruski o książce Anny Janko "Mała zagłada", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Antoni Dudek o książce Jakuba Tyszkiewicza "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988”, nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książkach "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej” Bartłomieja Szyprowskiego i "Sto lat harcerstwa" Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego
  • Dr Piotr Gontarczyk o książce "Michał Żymierski 1890-1989" Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Mieczysław Ryba o książce "My reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956" Piotra Semki nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Dr Bożena Szaynok o książkach "Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w latach 1944-1989. Zarys dziejów uczelni w warunkach PRL" Marcina Kruszyńskiego oraz "Afazja polska" Przemysława Dakowicza (Poranek Dwójki)
  • Prof. Andrzej Nowak o książce "Śmierć-wygnanie-głód. Ziemie polskie w latach Wielkiej Wojny 1914-1918" Katarzyny Sierakowskiej nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ricardo Lago/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

"Książka Historyczna Roku" to konkurs organizowany po raz dziewiąty przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Jego celem jest wyłonienie zwycięzców w dwóch kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". W tym roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego walczy 20 tytułów. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 17 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.

Oprócz nagród jurorów, w konkursie przewidziana jest nagroda specjalna przyznawana przez czytelników, którzy do 31 października mogli oddać swój głos za pośrednictwem strony www.ksiazkahistorycznaroku.pl. 

>>>Zobacz listę nominowanych książek.

Patronat konkursu, Oskar Halecki, to wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, potem Sorbony, a od 1944 r. Fordham w Nowym Jorku i co najmniej kilkudziesięciu innych uczelni w Ameryce Północnej i Europie. W 1994 r. profesor Jerzy Kłoczowski napisał o nim: "Polska nauka historyczna ma wobec Haleckiego dług bardzo poważny, który powinien być spłacony w niedługim czasie".

materiały prasowe/mz

Zobacz więcej na temat: Książka Historyczna Roku