"Czarodziejski flet" Sjarona Minailo w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:48
10 czerwca poznański Teatr Wielki przedstawi publiczności ostatnią w tym sezonie premierę. Będzie to opera "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Sjarona Minailo.
Sjaron Minailo
Sjaron MinailoFoto: materiały prasowe

"W nowej inscenizacji dla Poznańskiej Opery, performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje Czarodziejski flet jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów. Poetycka estetyka spektaklu jest zainspirowana sztukami wizualnymi i rytualną choreografią" - pisze dramaturg Krystian Lada.

Specjalnie na potrzeby poznańskiej premiery, kompozycja została wzbogacona nowymi tekstami w języku polskim w wykonaniu Jerzego Radziwiłowicza. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentuje wszystkie muzyczne barwy mistrzowskiej partytury Mozarta pod batutą maestro Gabriela Chmury.

Sjaron Minailo to izraelski reżyser i wykonawca operowy – jego realizacje doceniane są na całym świecie. W 2016 roku artysta znalazł się w czołówce nominowanych do nagrody dla młodych reżyserów na International Opera Awards. W tym samym roku rząd Brazylii zaprosił Sjarona Minailo do Rio, by we współpracy z dziesięcioma holenderskimi artystami stworzył spektakl przedstawiony brazylijskiej i międzynarodowej publiczności jako część wydarzeń zamknięcia olimpiady.

Minailo specjalizuje się w wysoce wizualnych spektaklach operowych site-specific, które przekraczają granice tradycyjnej przestrzeni i doświadczenia operowego. Jego prace są często formą reakcji czy refleksji nad sytuacjami społecznymi
i politycznymi oraz nad estetycznymi transformacjami kultur. Efektem tych zainteresowań jest operowa adaptacja albumu Björk – Medúlla. Islandzka piosenkarka Björk wydała album Medúlla w 2004 roku jako reakcję na przesyt rasistowskich i neonacjonalistycznych zachowań, wywołanych atakami z 11 września 2001 roku – „esencja” (medulla) człowieczeństwa, którą wszyscy dzielimy.

Autorem scenografii do spektaklu jest Holender Douwe Hibma. Jego produkcje operowe to głównie site-specific theatre (teatr w przestrzeniach nieteatralnych) w niespodziewanych miejscach: Don Giovanni w opuszczonej fabryce pociągów czy Romeo i Julia w sercu amsterdamskiego lasu.

Reżyserię świateł powierzono Maartenowi Warmerdamowi. Projektant oświetlenia współpracował m.in. z Dutch National Travel Opera, Opera de Lille, la Monnaie | De Munt w Brukseli, Holland Opera oraz wielu innych.

***

Jednym z wydarzeń promujących spektakl Czarodziejski flet będzie pierwsza w Poznaniu operowa gra miejska. Zabawa rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 19.00, czyli na dzień przed premierą, a toczyć się będzie w gmachu teatru i na terenach go otaczających. Poznańska opera zaprasza chętnych do udziału w wydarzeniu do zarejestrowania zespołu poprzez stronę internetową i uczestnictwa w etapie internetowym gry, który startuje już 2 czerwca.

Z rekwizytorni i zaplecza technicznego zaczęły znikać elementy scenografii – ba, nawet rekwizytorzy – i pojawiać się w zupełnie innych miejscach. Niektórzy soliści nagle stracili głos, chór opery zniknął, a muzycy orkiestry nie mogą wydobyć dźwięku ze swoich instrumentów. Jakby ktoś rzucił na nich urok. To tylko niektóre trudności, z którymi będą musieli się zmierzyć uczestnicy gry, aby uratować zagrożone przedstawienie.

***

materiały prasowe/mc/mz

Zobacz więcej na temat: Poznań opera spektakl