Tydzień Mozartowski w Salzburgu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 14:29
Tydzień Mozartowski to jedna z najważniejszych muzycznych imprez w Europie, organizowana co roku w związku z rocznicą urodzin kompozytora. Festiwal jest dziełem międzynarodowej Fundacji Mozarteum. Z szefem fundacji i dyrektorem artystycznym festiwalu, Sztefenem Pauli, spotkała się Justyna Piernik.
Audio
  • Sztefen Pauli, dyrektor artystyczny "Tygodnia Mozartowskiego" w Salzburgu, opowiada Justynie Piernik o tegorocznej edycji imprezy.

"Tydzień Mozartowski" to festiwal o tradycji sięgającej 1956 roku, a zatem rozwija się od ponad 50. lat. Jest platformą spotkań najrozmaitszych stylów interpretacyjnych istniejacych na współczesnym rynku muzycznym. Obok zespołów i solistów specjalizujacych się w wykonastwie historycznym, pojawiają się też mistrzowie koncertowego steinway'a i wielkie okiestry symfoniczne -  w tym roku do tej kategorii należą: Piotr Anderszewski (pierwszy raz na festiwalu) i orkiestra Filharmoników Wiedeńskich. Prócz nich na tegorocznej imprezie pojawią się między innymi: Maurizio Pollini, Marc Minkowski, Gidon CremerAndrás SchiffRené Jacobs oraz Hagen Quartett.

- Chodzi nam o zebranie najwybitniejszych interpretatorów Mozarta, niezależnie od stylu. Nie zadajemy pytania o to, co jest lepsze, ale o to, co rózne - powiedział Sztefen Pauli.
Program festiwalu podkreśla też związki Wolfganga Amadeusza Mozarta z Janem Sebastianem Bachem i Jerzym Fryderykiem Handlem - kompozytorami, których Mozart pilnie studiował, zwłaszcza w okresie wiedeńskim. Ale bodaj najciekawsze programowo jest zestawienie Mozarta z muzyką najnowszą.

- Po usłyszeniu dzieła Weberna czy Bouleza, Mozarta słucha się z otwartymi na nowo uszami. Nie jest jednak łatwo zestawić Mozarta z odpowiednim utworem wspóółczesnym. Według mnie najlepiej wypada zestawienie z dziełami Albana Berga. Mozart wymaga obecnej w nich delikatności i liryzmu - podkreśla Pauli.

Co roku na Tydzień Mozartowski zapraszany jest współczesny kompozytor. W tym roku jest to Heinz Holliger.

Festiwal organizowany jest przez Fundację Mozartowską, istniejącą od 1841 roku. Początkowym zadaniem Fundacji była opieka nad zachownymi rękopisami i instrumentami Mozarta. Dziś Fundacja jest w posiadaniu najwi ekszej na swiecie kolekcji listów kompozytora. Obecnie przed Fundacją stoi zadanie ochrony dziedzictwa duchowego Mozarta: wspieranie wszelkich inicjatyw zmierzających do jak najczęstszego wykonywania dzieł Salzburczyka. Prowadzone są zatem projekty koncertowe, muzykologiczne i muzealne.

Najnowszy projekt Fundacji skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz do rodziców. W tych działaniach edukacyjnych wzięło dotychczas udział ponad 8 tysięcy osób. Są to nie tylko koncerty adresowane do młodych ludzi, ale również warsztaty, podczas których uczestnicy współkreują muzykę.

- Pokazujemy, że muzyka wzbogaca życie - konkluduje Pauli i jest to piękny przekaz.

"Tydzień Mozartowski" trwa w dniach 21-30 stycznia. Przed jego rozpoczęciem ogłoszono, że pocżawszy od roku 2013 dyrektorem artystycznym imprezy będzie Mark Minkowski.

Aby posłuchać całości rozmowy Justyny Piernik z Sztefen Pauli, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Zaginione nuty Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 12:53
Muzykolodzy odryli nieznane dzieła W.A. Mozarta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ton Koopman dyryguje Mozartem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 20:18
Na transmisję koncertu Orkiestry Mozarteum w Salzburgu zaprasza Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak czynią wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 13:39
W sobotni wieczór zapraszamy na bezpośrednią transmisję z Opery Wiedeńskiej. W programie arcydzieło Mozarta i da Ponte: "Così fan tutte".
rozwiń zwiń