"25 książek na 25-lecie" – wyniki konkursu już wkrótce!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 14:00
Sto tytułów. Poezja, proza, dramat. Literatura faktu, eseistyka. W dzisiejszym "Sezonie na Dwójkę" dowiemy się, które książki z lat 1989-2014 zasługują według słuchaczy Dwójki na miano tych najlepszych.
25 książek na 25-lecie  wyniki konkursu już wkrótce
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Od lutego do czerwca prezentowaliśmy na antenie Dwójki sto najważniejszych pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej oraz eseistyki literackiej, które zostały napisane w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu. Dziś mamy już pełną listę stu nagrań.

Spośród wszystkich prezentowanych książek wyłoniliśmy  - w drodze głosowania słuchaczy - zestaw 25 kanonicznych dla ćwierćwiecza 1989-2014 lektur.

Regulamin konkursu "25 książek na 25-lecie"

Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w dzisiejszym - 4 czerwca, godz. 18.00 - "Sezonie na Dwójkę" . Wtedy też zostaną ogłoszone tytuły książek, które zdobyły najwięcej głosów słuchaczy.

Na audycję z z udziałem krytyków: Iwony Smolki i Piotra Matywieckiego oraz kierowniczki Redakcji Literackiej PR 2 Joanny Szwedowskiej zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Listę książek, na które można było głosować, oraz inne szczegóły znajdziecie Państwo na stronie plebiscytu .

A tak o naszym plebiscycie mówi krytyk literacki Piotr Kofta:

Plebiscyty mają to do siebie, że rzadko mówią nam to, co chcieliśmy usłyszeć, często dostarczają natomiast wielu innych, fascynujących informacji. Myślę, że z konkursem "25 książek na 25-lecie" będzie podobnie. Dyskusja, do której zachęcą jego wyniki, nie będzie dotyczyć jedynie kwestii kapryśnych gustów literackich oraz kanonu książek uznawanych przez nas za ważne - kanonu, który z pewnością przedstawia się inaczej niż przed ćwierćwieczem. Ten konkurs może posłużyć także do tworzenia map. Choćby map kulturowej pamięci - bo istotne jest nie tylko to, o czym pamiętamy, ale również to, o czym zapomnieliśmy. Map przemijających mód, fascynacji i uwiedzeń. Albo map obrazujących pola całkiem współczesnych sporów o polską tożsamość. 25 lat to szmat czasu, przed dekady zmieniliśmy się i my, i nasza literatura. Krótko mówiąc, będzie się o co kłócić. I dobrze.

/

 

Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności

 

 

 

 

Natomiast 8 czerwca gorąco zapraszamy do Łazienek Królewskich, gdzie odbędzie się Piknik Wolności. W jego ramach spotkamy się, od godz. 12.00 na dziedzińcu Podchorążówki, z ludźmi świata książki (wydawcami, bibliotekarzami), zaś od godz. 13.00 – z autorami oraz wydawcami wybranych książek. Wyróżnienie autorowi zwycięskiego tomu wręczą Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Instytut Książki Grzegorz Gauden oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie Dwójki w godzinach 12.00-14.00. Wśród prowadzących audycję znajdą się Hanna Maria Giza i Piotr Kofta.

Spotkanie współorganizowane jest przez Instytut Książki oraz Łazienki Królewskie.

/

 

 

 

 

 

 

 

 

Inne atrakcje Pikniku to między innymi: koncerty w Amfiteatrze i na 6 kameralnych scenach plenerowych; instalacja artystyczna "Skrzydła wolności", przygotowana przez Natalię i Rafała Olbińskich; "Słowa na wolności", czyli rozdawane spacerowiczom cytaty z utworów Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Bronisława Geremka i Tadeusza Mazowieckiego oraz czytanie bajek filozoficznych na wolności. Jeszcze raz gorąco zapraszamy na Piknik Wolności, który odbędzie się 8 czerwca w warszawskich Łazienkach Królewskich.

/

 

mm/bch

Zobacz więcej na temat: konkurs literatura