"Inka". Wspomnienia o zwykłej bohaterce

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 17:30
W "Spotkaniach po zmroku" porozmawiamy o Danucie Siedzikównie, która stała się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznych władz.
Uroczystości pogrzebowe Inki i Zagończyka na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, 28.08.2016 r.
Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, 28.08.2016 r.Foto: Dominik Kulaszewicz/PAP

W audycji, którą zaprezentujemy dzień po pogrzebie "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza, ps. "Zagończyk", spróbujemy choć trochę zbliżyć się do tego, jaka "Inka" była za życia i jaki jej obraz, po 70 latach od tragicznej śmierci, powinniśmy zachować.

W programie zabrzmią przede wszystkim głosy, tych, którzy "Inkę" i innych żołnierzy majora Łupaszki pamiętają - m.in. Lidii Lwow-Eberle, ps. "Lala" oraz śp. ks. Mariana Prusaka. Opowiadać o słynnej sanitariuszce będą również Luiza Łuniewska, autorka książki "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" oraz Piotr Szubarczyk, historyk z gdańskiego oddziału IPN.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" w poniedziałek (29.08) w godz. 22.30-23.00 zapraszają Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Aldona Łaniewska-Wołłk.

mz/mc


Czytaj także

Dziesięć cudów sanitariuszki "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 20:30
- Zacząłem spisywać cuda związane z "Inką" i naliczyłem ich aż dziesięć – tak o Danucie Siedzikównie mówił Piotr Szubarczyk z IPN.
rozwiń zwiń