Jerzy Koenig: Kto ma mieć pomysły?

Dwójka
Bartosz Chmielewski 20.11.2013
fragment okładki książki Jerzego Koeniga Kto ma mieć pomysły?
fragment okładki książki Jerzego Koeniga "Kto ma mieć pomysły?", foto: materiały promocyjne Instytutu Książki

Dwójka poleca książkę Jerzego Koeniga będącą zbiorem szkiców i felietonów teatralnych z lat 1978–2008.

"Chcemy tego czy nie, musimy nauczyć się robić teatr zwykły w czasach nijakich.”– pisał Jerzy Koenig, jeden z najważniejszych powojennych krytyków teatralnych.
Książka "Kto ma mieć pomysły?" jest pasjonującym komentarzem do losów teatru polskiego w ostatnim półwieczu. Koenig – aktywny uczestnik i uważny obserwator życia teatralnego, także w jego wymiarze społecznym i politycznym – ocenia sytuację teatru w Polsce, wspomina wybitnych ludzi kultury, komentuje, przypomina, dowcipkuje, prowokuje, czasem zrzędzi.
Jerzy Koenig nie planował tej książki. Tom zbiera rozproszone teksty – wspomnienia, szkice, felietony, głosy w ankietach, wypowiedzi prasowe, wystąpienia – które ukazały się po publikacji Rekolekcji teatralnych (1979), jedynego zbioru przygotowanego przez krytyka. W odróżnieniu od prawdopodobnego autorskiego wyboru, ten nie jest zbyt restrykcyjny. To świadoma decyzja. Kto ma mieć pomysły pokazuje rozległość spraw i zainteresowań autora. Te teksty wciąż – używając charakterystycznego zwrotu Koeniga – coś znaczą.
Publikacja ta jest nie tylko zbiorem publicystyki teatralnej najwyższej próby, nie tylko materiałem dla zainteresowanych najnowszymi dziejami teatru w Polsce. Przenikliwe opinie Koeniga są znakomitym kontekstem dla współczesnych debat o stanie polskiej kultury.
Książka jest pierwszym tomem serii miesięcznika "Teatr” – Teatr. Krytycy. Będą się w niej ukazywały książki zbierające teksty współczesnych krytyków teatralnych.
Wydawcą tomu jest Instytut Książki.

  • Zobacz więcej na temat:
Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Poranek Dwójki