IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Litery i słowa“

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 15:00
Zapraszamy na 9. edycję festiwalu, w którym wezmą udział artyści z różnych stron świata, znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru. Impreza odbędzie się w dniach 19-23 listopada w warszawskim Instytucie Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Magdalena Niernsee, pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak, jedna z uczestniczek IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania Litery i słowa
Magdalena Niernsee, pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak, jedna z uczestniczek IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania "Litery i słowa“ Foto: materiały promocyjne

Jednym z najciekawszych wydarzeń Festiwalu będzie występ Rysbaia Isakhova z Kirgizji - jednego z najwybitniejszych wykonawców tradycyjnego eposu "Manas".

To jeden z najwspanialszych przykładów literatury ustnej, olśniewający  bogactwem wyobrażni, pięknem języka i różnorodnością wątków. Recytacja "Manas" w wykonaniu Rysbaia Isakhova to niezapomniane widowisko: głos, rytm, gest stapiają się w jedno i przenoszą nas ku prawdzie starowieku.

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) na podstawie perskiej Księgi Królewskiej - "Szahname". Xanthe będzie towarzyszył znakomity muzyk z Iranu Arash Moradi. Arash pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej muzycznej tradycji, gry na tamburze uczył się od swego ojca, wirtuoza gry na tym instrumencie. Mieszka w Londynie i jest współzałożycielem zespołu Parvaz grającego tradycyjną muzykę perską.

W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadne są za pomocą skodyfikowanego języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja), która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca - kathakali, opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Gangesu a Magdalena Niernsee - pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak - wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabierze młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek. Na roztańczoną baśń "Kamienny kwiat“ z tradycji  flamenco zapraszają: Mirella Gliwińska - opowiadanie, Nadia Mazur – taniec i Tomasz Skłodowski – gitara.

"Mamuna czyli baba – dziwo“ to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima "Czary i czarty polskie”, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonianiu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songin i Dominika Gąsowskiego.

"Wędrowcy i opowieści“ to historia o  tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących  do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników.  Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślanka opowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i  jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawsze kulminacją Festiwalu będzie "Noc opowieści“ (w tym roku Grim Grimm – świętujemy symetryczną 202. rocznicę wydania tych baśni), w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer (Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.

Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu "Harfa Papuszy“ - opowieści i pieśni w wykonaniu cygańskich dzieci, uczestników projektu "Mali ambasadorowie“  oraz posłuchać cygańskich bajek opowiedzianych i wyśpiewanych przez Magdalenę Górską (spektakl "Matiasz i Matka Słońca“) i Joannę Sarnecką z akompaniamentem na gitarze i drumli Macieja Harnego ("Człowiek, który zwał się Nic“).

Na bajki w rytmie afrykańskich bębnów zapraszają: Jarek Kaczmarek i mistrz gry na afrykańskich bębnach dundun i djembe Mohamed Gaspard Conde. Paweł Górski zabierze dzieci w świat  baśniowego Tybetu. Maga Lena Górska opowie bajkę Andersena o "Małej syrence“. Na festiwalu odbędzie się premiera spektaklu baśni włoskich wg. Italo Calvino "Statek o  trzech pokładach“ Agnieszki Hakizimany i Angeli Ottone.

materiały promocyjne/mm/bch

Zobacz więcej na temat: folk opowiadanie