Tajemnica niedokończonego rękopisu Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 19:00
- Nie jest to ani typowy szkic, ani typowy rękopis edycyjny przeznaczonych dla wydawców – opisywał dr Artur Szklener, opowiadając o niekompletnym rękopisie Ballady g-moll op. 23, który pod koniec 2016 roku wzbogacił kolekcję Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Audio
  • Tajemnica niedokończonego rękopisu Chopina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment niedokończonego rękopisu Ballady g-moll op. 23
Fragment niedokończonego rękopisu Ballady g-moll op. 23 Foto: Dzięki uprzejmości NIFC

Rękopis, który dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PKN Orlen został zakupiony na aukcji w Londynie, spowija nimb tajemnicy.

- Nie rozumiemy, dlaczego Chopin nie dokończył tego rękopisu. Tym bardziej, że kompozytor przygotował go w taki sposób, jakby miał go wysłać do wydawcy. Szczególną uwagę zwraca dokładne wycezylowanie nut, widać również pewne korekty, które artysta bardzo starannie zamazał – dodał dr Artur Szklener, który gościł w audycji Dwójki w przededniu przypadającej 1 marca 207. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Dlaczego słynny kompozytor nie skończył nawet pierwszej strony rękopisu Ballady g-moll i jak Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie udało się zdobyć ten unikatowy nabytek? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Róża Światczyńska

Goście: dr Artur Szklener (dyrektor NIFC), Maciej Janicki (kurator Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Zofia Chechlińska (muzykolog, redaktor naczelna serii "Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe")

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

Czytaj także

Chopin w interpretacjach Łukasza Krupińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:35
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy nagrań półfinalisty XVII Konkursu Chopinowskiego, zwycięzcy Konkursu Pianistycznego w San Marino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Pan od Chopina i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 23:00
– Dzięki Dwójce nieznajomi ludzie zatrzymywali mnie na ulicy, dziękując za audycję – tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspominał wybitny chopinista Mieczysław Tomaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Harasiewicz: przy Chopinie plan to za mało

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- Zawsze ma się pewien plan wykonania danego utworu. U Chopina jest jednak tak, że sam plan absolutnie nie wystarcza. Musi być również pewien element improwizacji, rodzaj natchnienia, żeby pojawiły się jakieś superniuanse - mówi zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń