Wrzesień z BBC Proms w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 16:00
Do 13 września potrwa tegoroczny prestiżowy BBC Proms Festival. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na kolejne transmisje z Londynu.
Royal Albert Hall
Royal Albert HallFoto: (Panos Asproulis from London, United Kingdom/FlickrLickr/Wikimedia Commons)

W środę, 3 września o godz. 20.30 na naszej antenie będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Radia SWR w Stuttgarcie pod dyrekcją Rogera Norringtona. W programie - wielka symfonika: VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena; "Samotność Romea" z Symfonii dramatycznej "Romeo i Julia" Hectora Berlioza oraz IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata” Antonína Dworzaka.  
4 września o godz. 20.30 wieczór muzyki Johna Adamsa i Gustawa Mahlera. W części pierwszej usłyszymy dwa utwory popularnego amerykańskiego kompozytora: szaloną fanfarę "Short Ride in a Fast Machine" oraz Koncert saksofonowy z partią solową w interpretacji Timothy'ego McAllistera, któremu dzieło zostało dedykowane. Po przerwie - I Symfonia D-dur Mahlera. Orkiestrę Symfoniczną BBC poprowadzi Marin Alsop.
6 września o godz. 20.00 retransmisja koncertu symfonicznego z 5 sierpnia - usłyszymy London Voices i European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Vasilya Petrenko w Sinfonii Luciana Berio i IV Symfonii c-moll op. 43 Dymitra Szostakowicza.
8 września o godz. 13.00 w audycji "Trzy godziny pod słońcem” przedstawimy dwa koncerty z Cadogan Hall. O 13.00 występ Itamara Golana (fortepian), Janine Jansen (skrzypce) i Sakari Oramo (skrzypce) z 11 sierpnia. W programie: Sergiusz Prokofiew ("Pięć Melodii" op. 35 bis, Sonata na dwoje skrzypiec C-dur op. 56) i Franz Schubert (Fantazja C-dur D.934 na skrzypce i fortepian). O godz. 14.00 na żywo z Londynu znakomici śpiewacy - Felicity Palmer (mezzosopran) i Iana Bostridge (tenor) oraz Nash Ensemble pod dyr. Johna Wilsona w popularnych "Czterech Walcach" Dymitra Szostakowicza i "Façade" Williama Waltona.
Dzień później, 9 września o godz. 19.30 odbędzie się retransmisja koncertu w wykonaniu Tasmin Little (skrzypce) i Orkiestry Symfonicznej BBC pod dyrekcją Juanjo Menz. W programie utwory Williama Waltona ("Wariacje na temat Hindemitha"), Ernesta Johna Moerana (Koncert skrzypcowy), Davida Horne’a ("Daedalus in Flight" - światowa premiera) i Edwarda Elgara (Wariacje "Enigma" op.26).
11 września o godz. 20.30 kolejny koncert symfoniczny wprost z Royal Albert Hall. Zabrzmi III Symfonia d-moll Gustawa Mahlera. W partii solowej Gerhild Romberger (mezzosopran). Orkiestrę Gewandhaus w Lipsku poprowadzi Riccardo Chailly.
13 września o godz. 20.30 transmisja koncertu finałowego - "Last Night of the Proms”. W programie m.in.: Gavin Higgins ("Velocity" – premiera, zam. BBC), Malcolm Arnold ("Peterloo" Overture), William Walton ("Façade" – fragment), Ernest Chausson ("Poemat"), John Tavener ("Song for Athene"), Richard Strauss ("Taillefer"), Aram Chaczaturian ("Taniec z szablami" z baletu "Gajane”), Maurice Ravel (Rapsodia koncertowa "Cygan”). Utwory zaprezentują: Janine Jansen (skrzypce),  Roderick Williams (baryton), Elizabeth Watts (sopran), John Daszak (tenor) oraz BBC Singers, BBC Symphony Chorus i BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakariego Oramo.
mm

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Czekamy na Zimermana i Polliniego...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Warszawa, miasto młodości kompozytora, zasługiwała na taki festiwal - uważa krytyk muzyczny Dorota Szwarcman. Na kilka dni przed finałem 10 Festiwalu "Chopin i jego Europa" rozmawialiśmy w Dwójce o przemożnym wpływie, jaki wywarł on na życie muzyczne w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francois Dumont: Tellefsen oddychał Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 11:00
- Cała kolorystyka jego muzyki jest chopinowska; także frazowanie i harmonia są bardzo podobne - mówił w Dwójce Francois Dumont, który przedstawił na Festiwalu "Chopin i jego Europa" recital złożony z utworów patrona imprezy oraz jego norweskiego ucznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frans Brüggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:00
- Mówili o tym wszyscy członkowie zespołu, ale też odczuliśmy to bezpośrednio w kontaktach z Maestro - podkreślała Katarzyna Kasica, reżyserka filmu o Orkiestrze XVIII Wieku i jej zmarłym niedawno założycielu.
rozwiń zwiń