Duszniki: Eugen Indjic na żywo z dworku Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:07
Zapraszamy na transmisję recitalu fortepianowego prosto z 71. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Eugen Indjic jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów: w Warszawie (1970), Leeds (1972) i Konkursu Rubinsteina w Tel Awiwie (1974)
Eugen Indjic jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów: w Warszawie (1970), Leeds (1972) i Konkursu Rubinsteina w Tel Awiwie (1974)Foto: Alexandre Indjic/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Zobacz więcej
chopin_pap_1200.jpg
Dwójka i Chopin w Dusznikach-Zdroju. Plan transmisji

Eugen Indjic, urodzony w Belgradzie w 1947 r., w wieku 4 lat wyemigrował do USA, gdzie podjął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem gruzińskiej pianistki L. Stephani i B. Kalmana. Eugen Indjic wystąpił po raz pierwszy publicznie w wieku 9 lat, grając Koncert fortepianowy d-moll Mozarta z orkiestrą Springfield Symphony. Dwa lata później trafił w Bostonie do klasy wybitnego rosyjskiego pianisty A. Borovsky’ego. Mając 11 lat, występował w telewizji NBC, a rok później dokonał pierwszego nagrania dla wytwórni RCA Victor.

Po ukończeniu przez Indjica Phillips Academy w Andover, E. Leinsdorf zaproponował mu zagranie II Koncertu fortepianowego Brahmsa z Boston Symphony. Edukację uzupełniał na Uniwersytecie Harvarda, gdzie studiował muzykologię i kompozycję u Bermana i Kirchnera. Uczelnie tę ukończył z wyróżnieniem w 1969 r. W czasie studiów pobierał prywatne lekcje w Juilliard School of Music u Münza i Thompsona.

W 1968 r. poznał Rubinsteina, który do końca życia pozostał jego przyjacielem i mentorem, nazywając Indjica "światowej klasy pianistą o rzadkim poziomie doskonałości muzycznej i artystycznej". W tym czasie studiował też kompozycję u Nadii Boulanger w Paryżu.

Eugen Indjic występował z czołowymi orkiestrami USA, Ameryki Południowej, Europy i Azji oraz z takimi dyrygentami, jak Bernstein, Bělohlávek, Casadesus, Fedoseiev, Gergiev, Jochum, Kubelík, Leinsdorf, Sanderling, Sinopoli i Solti. Artysta występuje regularnie na wielkich scenach światowych, jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Queen Elisabeth Hall, Concertgebouw, Musikverein i La Scala.

Jego dyskografia obejmuje utwory Chopina, Debussy’ego, Schumanna, Strawińskiego i Beethovena. Poza działalnością estradową Indjic prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Japonii i USA, a także zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów.

W przerwie transmisji koncertu zapraszamy na rozmowę z solistą wieczoru, a także ze zwycięzcą ostatniego Konkursu Chopinowskiego Seongiem-Jin Cho  i prof. Piotrem Palecznym, dyrektorem artystycznym dusznickiego festiwalu

Program:

Claude Debussy Preludia (zeszyt 2) - Feuilles mortes, Les fées sont d'exquises danseuses, Général Lavine "Excentric", Ondine, Feux d'artifice

Robert Schumann Davidsbündlertänze - 18 utworów charakterystycznych op. 6

Fryderyk Chopin Scherzo cis-moll op. 39, 3 Impromptus: As-dur op. 29, Fis -dur op. 36, Ges-dur op. 51

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w sobotę (6.08) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Róża Światczyńska.

materiały organizatora/mc/jp

Czytaj także

Gwiazdy na Kromer Festival w Bieczu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 21:06
Od końca wieku XIV do roku 1779 – muzyka Kromer Festivalu, który po raz drugi zapanuje w sierpniu nad Bieczem, obejmie tym razem niemal pełne pięć stuleci. Festiwalowych koncertów słuchać będziemy w Dwójce.
rozwiń zwiń