Pieśni z karolińskiego świata

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:47
Dwójka zaprasza na transmisję koncertu zespołu Sequentia na Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu.
Katedra w Akwizgranie
Katedra w Akwizgranie Foto: Glasseyes/Flickr, lic. CC

Karol Wielki, król Franków władał szerokim terytorium, które obejmowało większość obszaru dzisiejszej Europy Zachodniej. Otaczał się najbardziej błyskotliwymi umysłami swoich czasów, zaś jedną z głównych trosk króla była unifikacja liturgii chrześcijańskiej. Nie dziwi więc, że głównym repertuarem muzycznym, jaki się zachował z epoki karolińskiej, jest ujednolicony korpus utworów liturgicznych, znanych dziś jako "chorał gregoriański”.

Znane są też, choć tylko fragmentarycznie, pieśni polityczne, panegiryki, lamenty, śpiewane opowieści, a nawet epika. Większość z nich jest po łacinie, występują jednak też utwory napisane w językach narodowych. Kształt ich jest dla nas mglisty i niekompletny - są niczym fantomy, zjawy sprzed 1200 lat. Wymagają wszechstronnych badań, rekonstrukcji i wyobraźni – wówczas te zaginione pieśni będą mogły zabrzmieć ponownie, tak jak niegdyś były śpiewane dla Karola i jego dworu. (za: festiwal.jaroslaw.pl)
O jubileuszowej, 20. edycji festiwalu, opowiadał w Dwójce jego dyrektor Maciej Kaziński.
Program:
Sequentia
Frankijskie Fantomy (Frankish Phantoms)
Echa karolińskich pałaców (VIII – X w.)  
 
Wykonawcy:
Benjamin Bagby – śpiew, harfa, kier. art.
Norbert Rodenkirchen – fllety, cithara
Wolodymyr Smishkewych – śpiew

Transmisję z Kolegiaty w Jarosławiu (początek o godz. 20.00) poprowadzi Magdalena Łoś (w studiu: Grażyna Teodorowicz).
21 sierpnia (wtorek), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: Europa Zachodnia
Czytaj także

Wielkie małe miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:43
Artyści sztuk wszelakich latem chętnie opuszczają wielkie centra kulturalne i odwiedzają miejsca, które nie każdy wielkomiejski bywalec zna.
rozwiń zwiń