Festiwal BBC Proms 2013 - dobry, bo polski

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 12:00
Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy postanowili przedstawić naszych kompozytorów brytyjskiej publiczność. Dla wielu słuchaczy będzie to pierwsze spotkanie z dziełami artystów znad Wisły.
Audio
  • Z organizatorami festiwalu Proms rozmawia Agata Kwiecińska (Dwójka/Letni Festiwal Muzyczny)
Festiwal BBC Proms 2013 - dobry, bo polski

Dyrektor BBC Proms, Roger Wright nie ukrywa, że pierwszym polskim kompozytorem, o którym pomyślał przy planowaniu programu, był Witold Lutosławski. Szybko okazało się jednak, że możliwości jest więcej: - W tym roku skupiliśmy się na polskiej muzyce ze względu setną rocznicę urodzin Lutosławskiego, ale w toku planowania festiwalu dyrygenci wyszli z propozycją zagrania także utworów Szymanowskiego i Panufnika - mówi. - Pomyśleliśmy, że warto sięgnąć po ich twórczość, gdyż zasługuje ona na większą promocję, zwłaszcza tu w Anglii - przyznaje Wright.

Innym istotnym polskim akcentem podczas BBC Proms będzie koncert  Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą  Antoniego Wita, który nie ukrywa, że ten występ jest dla niego szczególnie ważny. - To będzie nasz pierwszy występ na tym festiwalu, dlatego cieszymy się, że zagramy akurat utwory Lutosławskiego i Panufnika - wyznał Agacie Kwiecińskiej.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Duży wpływ na repertuar tegorocznego festiwalu BBC Proms miał Instytut Adama Mickiewicza, który współpracuje z BBC już od kilku lat. - Jako instytut wspieraliśmy wydanie płyty z kompozycjami Lutosławskiego w interpretacji BBC Symphony Orchestra. Wiele utworów z tego wydawnictwa znajdzie się w programie festiwalu - mówi Ewa Bogusz–Moore z Instytutu Adama Mickiewicza.

szr

Program najbliższych transmisji z BBC Proms w Dwójce:

17 lipca godz. 20.30
wyk. BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Thomasa Adèsa, soliści: Paul Watkins - wiolonczela, Christianne Stotijn - mezzosopran, Simon Keenleyside - baryton
Benjamin Britten Sinfonia da Requiem op. 20, Witold Lutosłlawski Koncert wiolonczelowy, Thomas Adès Totentanz (premiera)
19 lipca, godz. 19.30

wyk. Orkiestra Akademii Santa Cecilia w Rzymie pod dyrekcją Antonia Pappano, solista: Jan Lisiecki - fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 395 "Haffnerowska", Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, Sergiusz Rachmaninow II Symfonia e-moll op. 27

Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ośmioro skrzypiec Sepeca

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:00
- Kiedy przestroiłem moje współczesne skrzypce pół tonu niżej straciłem grunt pod nogami – mówił Daniel Sepec o pierwszych próbach grania muzyki barokowej. Słynny niemiecki muzyk wystąpił w studiu Lutosławskiego w ostatnim koncercie tegorocznego Festiwalu Mazovia Goes Baroque .
rozwiń zwiń