Muzyczne nieszpory dla kościoła Dworskiego w Dreźnie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 22:00
Giovanni Gabrieli na łożu śmierci podarował Heinrichowi Schützowi pierścień, uznając go za najwybitniejszego ze swoich uczniów. W "Letnim Festiwalu Muzycznym" zapraszamy na wrocławski koncert największych przedbachowskich kompozytorów muzyki chóralnej.
Audio
  • Peter Neuman o swoich wrażeniach z Festiwalu Wratislavia Cantans (Wybieram Dwójkę)
Klner Kammerchor
Kölner Kammerchor Foto: Joanna Stoga/materiały prasowe festiwalu Wratislavia Cantans

Czy mistrz i uczeń mogą wystąpić razem? Czy ich dzieła złożą się w spójną całość, czy raczej nauczyciel zdominuje swojego adepta? A może do głosu dojdzie młodzieńcza przekora?
Wspólny występ, którego nie było, i dzieło, które nigdy nie powstało, czyli Heinrich Schütz i jego mistrz Giovanni Gabrieli oraz ich utwory, ułożone specjalnie na to festiwalowe wydarzenie w formę muzycznych nieszporów - oto niekonwencjonalny koncert największych przedbachowskich kompozytorów muzyki chóralnej.
Giovanni Gabrieli na łożu śmierci podarował Heinrichowi Schützowi pierścień, uznając go za najwybitniejszego ze swoich uczniów. Niemiec, niczym współcześni studenci, dostał stypendium na wyjazd do ówczesnego muzycznego centrum Europy, Wenecji, by mógł tam podpatrzeć tajniki warsztatu największego z tamtejszych kompozytorów muzyki sakralnej. Po latach wybrał się do Gabrielego powtórnie, jak sam określił, "żeby przyjrzeć się rozwojowi muzyki i poznać nowe tendencje, które pojawiły się od czasu pierwszej podróży”. Historia Schütza znakomicie obrazuje, jak kultura włoska przez wieki inspirowała twórców z całego kontynentu.
Publiczność Wratislavii Cantans będzie miała okazję przekonać się, jak daleko od swoich źródeł przyjęła się sztuka Italii. Czy w trakcie koncertu poczujemy się niczym na nabożeństwie w Bazylice św. Marka? A może w melodiach Schütza wychwycimy powściągliwość i umiarkowanie typowe dla krajów Północy?
Tak jak prawdziwe nieszpory, koncert rozpocznie się w porze zachodu słońca, a repertuar stanowić będą oczywiście psalmy. Pierwszy i ostatni utwór to dzieła Gabrielego, w pozostałych zaprezentuje nam się jego uczeń. Nieprzypadkowo koncert odbędzie się w Kościele Uniwersyteckim, którego barokowa architektura przypomina tytułową katedrę katolicką (zwaną "Dworskim Kościołem”) w nieodległym od Wrocławia Dreźnie.

Program:

(Festiwal Muzyczny Wratislavia Cantans, 8.09. 2013)
Giovanni Gabrieli Kyrie ze zbioru Symphoniae sacrae (Wenecja, 1615); Heinrich Schutz Eile, mich, Gott, zu erretten SWV 282; Der Herr sprach zu meinem Herren SWV 22 (Psalm 110); O Jesu, nomen dulce – koncert wokalny SWV 308; Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes SWV 386 (Psalm 19); Anima mea liquefacta est – koncert wokalny SWV 263; Siehe, wie fein und lieblich SWV 412 (Psalm 133); Spes mea, Christe Deus – koncert wokalny SWV 69; Wie lieblich sind deine Wohnungen SWV 29 (Psalm 84); Freuet euch des Herren, ihr Gerechten – koncert wokalny SWV 367; Herr, unser Herrscher SWV 27 (Psalm 8); Saul, Saul, was verfolgst du mich SWV 415 (responsorium); Nun will sich scheiden Nacht und Tag nach SWV 138 (hymn); Magnificat anima mea Dominum SWV 468; Giovanni Gabrieli Plaudite ze zbioru Symphoniae sacra.

wyk. Kölner Kammerchor, Collegium Cartusianum, dyr. Peter Neumann

Na retransmisję z festiwalu Wratislavia Cantans zaprasza Klaudia Baranowska.

13 września (piątek) godz. 19.30

Czytaj także

Wratislavia Cantans: Händel i Bach nareszcie razem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:31
Mimo że byli rodakami i rówieśnikami, nigdy się nie spotkali. W miniony piątek Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla połączył festiwal Wratislavia Cantans. W Dwójce rozmawialiśmy z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem festiwalu, oraz ze śpiewaczką Sonią Priną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W środku muzyki Wojciecha Ziemowita Zycha

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 14:58
- Od czasów "Pasji według św. Marka" Pawła Mykietyna, na Festiwalu Wratislavia Cantans nie było równie ważnej premiery - komplementowała III Symfonię Ewa Szczecińska.
rozwiń zwiń