Czego publiczność oczekuje od koncertów na żywo?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 17:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat organizowanego przez Zakład Psychologii Muzyki UMFC seminarium "Zrozumieć słuchacza", poświęconego nowemu programowi badawczemu i edukacyjnemu w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Kacper Miklaszewski o seminarium "Zrozumieć słuchacza" (Poranek Dwójki)
  • Dyrektorzy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Polski o karabinie projektu inż. Józefa Maroszka (Poranek Dwójki)
  • Agata Zubel o utworze "Not I" (Poranek Dwójki)
Czego publiczność oczekuje od koncertów na żywo?
Foto: Glow Images/East News

Seminarium odbędzie się 15 kwietnia 2014 r. w godzinach 11.00-14.00 w Audytorium im. Karola Szymanowskiego. Udział weźmie światowej sławy psycholog muzyki, profesor John Sloboda z Guildhall School of Music w Wielkiej Brytanii. John Sloboda wygłosi wykład pt.: "Muzycy a publiczność koncertowa. Współpraca między naukowcami a praktykami w świetle wiedzy psychologicznej".

Czego współczesna publiczność oczekuje od koncertów na żywo? Co sprzyja, a co przeszkadza muzykom z wyższym wykształceniem? Na wykładzie zostaną omówione badania nad rozmaitymi próbami "uatrakcyjnienia” koncertów muzyki poważnej, mającymi przyciągnąć szerszą publiczność. Gościem "Poranka Dwójki" był Kacper Miklaszewski.

Rozmawialiśmy także o uroczystym przekazaniu do Muzeum Powstania Warszawskiego karabinu projektu inż. Józefa Maroszka, polskiego konstruktora broni. Wydarzenie to odbyło się 8 kwietnia.

Karabin samopowtarzalny wz. 38M kal. 7,92 mm o numerze seryjnym 1019 jest jednym z pięciu znanych dziś egzemplarzy tej broni i jednym z najlepiej zachowanych. Prace nad konstrukcją tego karabinu podjął w 1934 r. inż. Józef Maroszek. Cztery lata później jego broń została przyjęta na uzbrojenie Wojska Polskiego i rozpoczęto jej produkcję. Badacze oceniają, że do wybuchu II wojny światowej zdołano wyprodukować zaledwie 55 sztuk tego karabinu. Konstrukcja była bronią samopowtarzalną, automatycznie przeładowującą się po strzale. Broń inż. Maroszka była pierwszym polskim karabinem samopowtarzalnym, wyprzedzającym w tej dziedzinie osiągnięcia niemieckie.

Zaprezentowaliśmy także rozmowę z kolejnym finalistą Wrocławskiej Nagrody "Polonica Nova", Agatą Zubel. W porannej audycji nie zabrakło oczywiście prezentacji kolejnej pozycji z cyklu "25 książek na 25-lecie".

bch/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Muzyczna rocznicomania. Ważny impuls czy zachwianie proporcji?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:22
- Mam wrażenie, że obchodzenie rocznic to często przykrywka dla naszego lenistwa umysłowego - mówił w Dwójce Piotr Matwiejczuk. - Rocznice dają asumpt do zajęcia się określoną tematyką - odpowiadała Ewa Bogusz-Moore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Vivaldi ocalał?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 13:51
Co jest prawdziwą historią muzyki - jej "chleb powszedni" czy ponadczasowe arcydzieła? O tym porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten nudziarz Bruckner?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 09:00
Kłopoty ze zrozumieniem jego dorobku nie ustały. Kim dzisiaj jest Anton Bruckner i jakie miejsce wyznaczyć jego dorobkowi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka filmowa opuszcza kino

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:00
Co dzieje się z muzyką ilustracyjną, gdy oddzielimy ją od obrazu? Czy jest na tyle interesująca, by słuchać jej jak muzyki "absolutnej"? Czy zasługuje na to, by poświęcać jej specjalne audycje na antenie Dwójki? O tym rozmawialiśmy w audycji "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".
rozwiń zwiń