Przepis na najlepszy scenariusz

Dwójka
Jacek Puciato 03.01.2012
Przepis na najlepszy scenariusz
foto: Glow Images/East News

Konkurs SCRIPT PRO 2012 oraz nowy numer kwartalnika Herito.

W środowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO 2012. Jest on kontynuacją dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, a jego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. W poprzednich edycjach Konkursu Hartley-Merrill laury zdobywały teksty, które następnie trafiały na ekrany. Były wśród nich: wielokrotnie nagradzany "Bandyta" Cezarego Harasimowicza, "Komornik" Grzegorza Łoszewskiego (wyreżyserowany przez Feliksa Falka, zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku), "Rozmowy nocą" wg nagrodzonego Nagrodą Specjalną Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej scenariusza Karoliny Szymczyk-Majchrzak, "Moja krew" Marcina Wrony (wg scenariusza "Tamagotchi", którego współautorką jest Grażyna Trela), "Lęk wysokości" Bartka Konopki (wg scenariusza, którego współautorem jest Piotr Borkowski), "Ki" Leszka Dawida (wg wyróżnionego nagrodą IAM w 2007 roku scenariusza Pawła Ferdka).
Naszym gościem była Iwona Kamińska-Gosk ze Szkoły Wajdy.

Rozmawialiśmy także o nowym numerze "Herito" – jego autorzy zastanawiają się nad sztuką, której materią jest przestrzeń społeczna, oraz nad wpływem instytucji sztuki na tkankę miejską. Przyglądają się współczesnym biennale, a w szczególności ich związkom z przestrzenią i historią miasta. Marcin Baniak wysłuchał Magdaleny Petryny i Magdaleny Wroniec-Sudoł.

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień, Kalendarium, piosenka z rekomendacją Ewy Wiśniewskiej, przegląd prasy oraz wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Oczywiście jak zwykle płyta tygodnia: jest nią "CIGALA i TANGO" - sensacyjny koncert gwiazdy muzyki flamenco w Teatro Gran Rex w Buenos Aires.

"Poranek Dwójki" prowadził Piotr Kędziorek.


Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

06:00 - 10:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo