"Ostatnie srebrniki", czyli powieściowy koktajl historii i sensacji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:52
W tureckiej części Nikozji żona autora kupuje starą, drewnianą szkatułkę. W kościele w Barcelonie zamordowany zostaje kapłan. Co łączy te dwa fakty? Jaki jest ich związek z wydarzeniami w Jerozolimie sprzed dwóch tysięcy lat i aktami terrorystycznymi we współczesnej Europie? O to, w audycji "Wybieram Dwójkę" spytamy Tadeusza Biedzkiego.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: KristopherK/Shutterstock.com

Najnowsza książka dziennikarza, pisarza, dyplomaty i podróżnika zatytułowana "Ostatnie srebrniki" spaja wydarzenia sprzed tysięcy lat z największymi współczesnymi zagrożeniami, od Jerozolimy po Barcelonę.

To nie koniec wtorkowych wycieczek – wybierzemy się także do Wrocławia a stamtąd podejrzymy Amerykę – we Wrocławiu rozpoczyna się właśnie "American Film Festival" i potrwa do niedzieli. AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne, podzielone na kilkanaście sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu.

Odwiedzimy także Iran i sprawdzimy czy jest to odpowiednie miejsce aby wpaść i przenocować u kogoś na kanapie – o książce "Couchsurfing w Iranie. (Nie)codzienne życie Persów" opowie dr Elżbieta Lisowska podróżniczka, iranistka i religioznawca.

Bałkański tygiel inspiruje wielu twórców, również fotografów. Jak wyglądają Bałkany oczami Michała Korty? – udamy się na wystawę Balkan Playground i obejrzymy zdjęcia z Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Albanii.

Wieczorem Nick Cave wraz z zespołem The Bad Seeds wystąpi na warszawskim Torwarze. Postaramy się przybliżyć słuchaczom sylwetkę tego australijskiego muzyka.

W większości książek związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Książka "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w kraju Warty" to kolejna pozycja nominowana do nagrody "Książka Historyczna Roku".

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" zapraszamy we wtorek (24.10) w godz. 16.00-19.00. Program poprowadzi Jakub Kukla.

mko


Zobacz więcej na temat: literatura książki
Czytaj także

Petersburg. Joanna Czeczott opisuje miasto ze snu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:55
Gościem audycji będzie pisarka podążająca w swej najnowszej książce śladem petersburskiej metropolii, w której bolesna przeszłość miesza się z teraźniejszością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Iłła". Kazimiera Iłłakowiczówna walczy z fatum

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 13:35
W cyklu "To się czyta" Ewa Wencel prezentowała fragmenty książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-Frydryszak.
rozwiń zwiń