Pogórzanom nuty niepotrzebne

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 13:29
- U nas każdy jest słuchowcem. Wystarczy, że raz usłyszmy jakąś melodię i już ją potrafimy śpiewać - mówił w Dwójce Stanisław Deś, kierownik zespołu, który zdobył Basztę na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Stanisław Deś o zespole Pogórzanie (Źródła/Dwójka)
Pogórze Rożnowskie zaliczane do Pogórza Ciężkowickiego
Pogórze Rożnowskie zaliczane do Pogórza CiężkowickiegoFoto: Wikipedia/Lukasz skarpa/domena publiczna

Grupa Pogórzanie z Jastrzębiej, niedaleko Ciężkowic w powiecie tarnowskim, jest jedynym męskim zespołem śpiewaczym na Pogórzu. Stanisław Deś opowiadał, że tradycja męskiego śpiewu związana jest w tym regionie z weselami. - W naszej grupie wszyscy wcześniej byli drużbami weselnymi. Poza tym mamy doroczną imprezę "Jastrzębskie kolędowanie", gdzie również śpiewamy.

Założycielem zespołu jest Mieczysław Król, który zdobywał repertuar, jeżdżąc po wsiach i zbierając dawne pieśni. Dziś Pogórzanie wykonują je przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych. - Śpiewamy i podczas chrzcin, i do pogrzebu, śpiewamy na jubileuszach małżeńskich - opowiadał Deś.
Zespół Pogórzanie na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu otrzymał Basztę w konkursie zespołów śpiewaczych. Oprócz Stanisława Desia wystąpili Antoni Włudyka,  Andrzej Kwiek, Stanisław Oślizło i Kazimierz Kiełbasa.

Ze Stanisławem Desiem rozmawiała Anna Szewczuk.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: folk śpiew
Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierski festiwal - najbliższy ziemi i Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
29 lipca zakończył się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tradycyjnie wydarzenie poprzedziło seminarium akademickie. W tym roku znawcy wykorzystali Rok Oskara Kolberga, by przypomnieć o znakomitym etnografie, a przede wszystkim o jego dziele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez nich nie byłoby Kapeli ze Wsi Warszawa...

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 15:00
Czy muzyka kapeli rodziny Trzpilów zabrzmi znów na żywo? Grający na bębnie obręczowym Mateusz Dobrowolski podjął się, wraz z przyjaciółmi, trudu rekonstrukcji repertuaru legendy Południowego Mazowsza.
rozwiń zwiń