Bułgarski rytuał płodności

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:48
Kukeri to tradycyjny obrzęd zachowany na Bałkanach, odprawiany pod koniec karnawału. Kukeri to obrzęd przedchrześcijański, przez niektórych badaczy wywodzony od starożytnych Traków.
Audio
  • dr Bożena Lewandowska opowiada o tradycji Kukeri
  • Maria Baliszewska rozmawia z Karoliną Łagowską (1983 r.)

Kukeri to w swej istocie rytuał płodności, niegdyś odprawainy wyłącznie przez mężczyzn. Ma na celu zapewnienie plonów, przywołanie wiosny i ciepła. W obrzędzie wykorzystywane są maski zoomorficzne, a postacie okryte skórami kozimi, wyposażone są w liczne dzwonki. W kulminacyjnym momencie, gdy wszystkie postacie tańczą na centralnym placu, hałas jest ogromny. Ma on przegnać zimę, odpędzić złe duchy.

W audycji Marii Baliszewskiej o współczesnych Kukeri opowiadała dr Bożena Lewandowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W audycji znalazły się też archiwalne nagrania śpiewaczki ze wsi Paary na zamojszczyźnie, Karoliny Łagowskiej. Ta znakomita artystka, zmarła w roku 2002, pochodziła z bardzo długowiecznego rodu. Jej dziewięćdziesięcioczteroletni ojciec przekazał córce tajemnicę zdrowego i długiego życia:

- Tato nigdy u lekarza nie byli, żastrzyku zadnego nie mieli i mnie tak mówili: "Karolka, choć cię troszka co boli, nie idź do lekarza! Śpiewać dużo, weselić się - to jest życie!"

 

Aby posłuchać fragmetnów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: tata
Czytaj także

Wielkie góralskie święto

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 14:59
Podsumowanie zakończonego właśnie 42. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
rozwiń zwiń