Śródziemie Savalla

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 22:00
W czwartek na Festiwalu w Yorku wykonawcy muzyki dawnej pod wodzą słynnego katalońskiego gambisty po raz kolejny spotkają się z mistrzami tradycyjnej muzyki greckiej i tureckiej. Zapraszamy na transmisję!
Jordi Savall
Jordi Savall Foto: PAP/Adam Warżawa

Jordi Savall nazywany bywa poetą wioli da gamba i jednym z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu. Sławę przyniosły mu jednak przede wszystkim monumentalne projekty literacko-fonograficzne, w których przybliżał współczesnym słuchaczom mało znane epizody z zamierzchłej historii Europy. Ekumeniczny i pacyfistyczny program katalońskiego gambisty skłaniał go do coraz śmielszego przekraczania granic tradycyjnie pojmowanej zachodniej kultury wysokiej. Kanon muzyki dawnej konfrontował więc z archaicznym folklorem oraz klasyczną tradycją arabską, turecką czy perską. Dziś muzyka basenu Morza Śródziemnego nie ma już przed nim tajemnic...

Na transmisję z Jack Lyons Concert Hall w "Letnim Festiwalu Muzycznym" zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Kalenda Maya - folie, tańce z pałacu i pustyni. Średniowieczne tradycje muzyczne basenu Morza Śródziemnego
Wyk. Pierre Hamon - flety, Dimitri Psonis - santur, Yurdal Tokan - lutnia oud, Hakan Gungor - kanun, David Mayoral - instrumenty perkusyjne, Jordi Savall - lira, rebab, kierownictwo artystyczne

10 lipca (czwartek), godz. 20.30-22.45, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Zobacz więcej na temat: MUZYKA muzyka klasyczna Turcja
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka przenosi nas w duchową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:51
Niezwykłym akcentem zakończonego właśnie XX Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu był występ Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Koncert poświęcony był pamięci Montserrat Figueras, znakomitej katalońskiej śpiewaczki i jego zmarłej w 2011 roku żony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń