Następca Witolda Lutosławskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:00
- Od czasów "Pasji według św. Marka" Pawła Mykietyna na Festiwalu Wratislavia Cantans nie było równie ważnej premiery - komplementowała III Symfonię Wojciecha Ziemowita Zycha Ewa Szczecińska. Zapraszamy na retransmisję wrześniowego prawykonania.
Audio
  • Ewa Szczecińska recenzuje III Symfonię Wojciecha Ziemowita Zycha (Wybieram Dwójkę)
Prawykonanie III Symfonii Wojciecha Ziemowita Zycha
Prawykonanie III Symfonii Wojciecha Ziemowita ZychaFoto: Joanna Stoga/materiały prasowe festiwalu Wratislavia Cantans

Tradycją Festiwalu Wratislavia Cantans jest zamawianie utworów specjalnie na potrzeby programu tej imprezy. W tym roku w ramach sekcji prawykonań imprezę uświetniła III Symfonia Wojciecha Ziemowita Zycha.

Recenzując ten utwór w audycji "Wybieram Dwójkę", Ewa Szczecińska zauważała, że liczba "3" jest niezwykle ważna w historii polskiej muzyki. - III Symfonia to nazwa, która w pierwszej kolejności kojarzy nam się z symfoniami Góreckiego i Lutosławskiego - podkreślała. Jej zdaniem nowe dzieło Zycha tę "liczbową ważność" podtrzymuje. - Mam nadzieję, że ten utwór będzie wykonywany, bo jest naprawdę istotny - dodała.

W III Symfonii Wojciech Ziemowit Zych, zgodnie z włoskimi wytycznymi tegorocznej edycji Festiwalu Wratislavia Cantans, zainspirował się architekturą Bazyliki Św. Marka w Wenecji i stosowaną tam w renesansie techniką polichóralną. Na potrzeby swojego utworu kompozytor rozmieścił więc muzyków na scenie, ale też za plecami publiczności. - Zychowi udało się rozbić klasyczną sytuację, w której tłum siedzi na widowni, a muzycy są na estradzie i nie ma między nimi komunikacji. Tym razem siedząc wśród publiczności miałam wrażenie, że jestem w środku muzyki, że ona nas przenika - mówiła Ewa Szczecińska. W audycji znalazł się fragment rozmowy z kompozytorem na temat założeń III Symfonii.

Już teraz zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "Wybieram Dwójkę". A w czwartkowy wieczór Ewa Szczecińska przedstawi retransmisję wrześniowego koncertu. Program:

Witold Lutosławski Gry weneckie

Wojciech Ziemowit Zych III Symfonia

Wyk. Anna Ciuła-Pehlken - sopran, Maciej Straburzyński -baryton, Lutosławski Piano Duo, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Szymon Bywalec

(Filharmonia Wrocławska, 8.09.2013)

7 listopada (czwartek), godz. 19.30

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Wenecja
Czytaj także

Kazimierz Serocki. "W jego muzyce słychać bokserskie ruchy"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:00
Jeden z najbardziej charyzmatycznych i bezkompromisowych awangardzistów polskiej szkoły kompozytorskiej był w głębi duszy nieśmiałym, delikatnytm człowiekiem. Zgadzają się co do tego - wspominający Kazimierza Serockiego - Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szábolcs Esztényi i Jerzy Artysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dawna jest muzyka współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:00
Według krytyków muzycznych, którzy w studiu Dwójki posumowali "Warszawską Jesień", jednym z najważniejszych nurtów tegorocznego festiwalu był ten "historyczny". Czy to dobrze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka współczesna jak "Titanic"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:00
- W szkole średniej byłem na seansie tego filmu w systemie Dolby Sorround. Nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego kwestia przestrzenności dźwięku, o wiele lepiej niż w nowej muzyce, rozwiązana została w sztuce posługującej się przede wszystkim obrazem - mówił dyrygent Szymon Bywalec w "Bitej godzinie".
rozwiń zwiń