Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego Następny odcinek audycji dnia 20.09.2014 o godzinie 16:00

Służba Zwycięstwu Polski –  prowadzi Hanna Maria Giza

Prowadzący

O audycji

Cykl autorskich audycji Hanny Marii Gizy podejmujących różnorodne tematy z nauki i kultury.

Audycja adresowana jest głównie do publiczności znudzonej i zniechęconej tradycyjnymi metodami kształcenia.

Gośćmi są wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

Zakres tematyczny "Klubu..." , jak sama nazwa wskazuje, właściwie nie ma ograniczeń. Audycje nadawane są na żywo, zwykle z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Adres mailowy: klcw@polskieradio.pl

Poprzednie audycje

Masonem nigdy nie będzie esbek. Partyjny ma pewne szanse

Masonem nigdy nie będzie esbek. Partyjny ma pewne szanse

- Za wolnego człowieka nie zostanie uznana osoba uzależniona. Wolnomularze francuscy badają również to, czy kandydat do loży nie jest pantoflarzem - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Cegielski, kurator wystawy o masonerii w Polsce, która otwiera się właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Cyrkiel i Węgielnica - masoneria w Polsce

"Cyrkiel i Węgielnica" - masoneria w Polsce

Pierwsza Wielka Loża powstała w Wielkiej Brytanii 24 czerwca 1717 roku. W Polsce już w 1729. Sobotni "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poświęcimy historii wolnomularstwa na ziemiach polskich.

Nie sprowadzajmy Trylogii do krzepienia serc

Nie sprowadzajmy "Trylogii" do krzepienia serc!

– Ta funkcja oderwała się od dzieła Sienkiewicza, każąc nam traktować je jako kompensację polskich niedoborów. A przecież "Trylogię" czytano na całym świecie dlatego, że to świetnie napisane powieści – mówił w Ogrodzie Saskim literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek.

W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

– Panujący tam klimat wymusił w starożytności powstanie struktur podziemnych. Podczas letnich upałów pod ziemią panuje chłód, w czasie brzydkiej zimowej pogody jest tam cieplej, niż na zewnątrz – mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia Rzymu".

Dlaczego polskie smoki są takie ciekawe?

Dlaczego polskie smoki są takie ciekawe?

- To potomkowie dobrych smoków słowiańskich i utożsamianych z szatanem smoków z zachodniej tradycji chrześcijańskiej. Dlatego mają tak zróżnicowanie charaktery, oblicza, sposoby działania - opowiadał w Dwójce Bartłomiej Sala, współautor "Księgi smoków polskich".

Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej

Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej

- Śledzik z cebulką smakuje lepiej niż śledź z cebulą. Tak samo ozorek. Ozór nie brzmi już tak apetycznie, a jęzora nie wziąłbym nawet do ust - mówił wybitny językoznawca, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Jeść!!!".

Lot na Księżyc jako prezent ślubny

Lot na Księżyc jako prezent ślubny

– Plany ślubne dostosowaliśmy do harmonogramu lotów kosmicznych. Transmisję z lądowania na powierzchni Księżyca oglądaliśmy wspólnie z gośćmi weselnymi. Udało się i Amerykanom, i nam – wspominał w Dwójce astronom prof. Janusz Ziółkowski.

Czy Wielka Rewolucja zahamowała przemiany demokratyczne we Francji?

Czy Wielka Rewolucja zahamowała przemiany demokratyczne we Francji?

- Tak twierdzi Tocqueville i trudno się z nim częściowo nie zgodzić. Przecież zgilotynowany Ludwik XVI usiłował realizować reformy ustrojowe. A Robespierre, zaraz po uchwaleniu konstytucji, wprowadził rodzaj stanu wojennego - zwracał uwagę profesor Remigiusz Forycki. O paradoksach Rewolucji Francuskiej mówiliśmy w Dwójce w przededniu 225. rocznicy jej wybuchu.