Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego Następny odcinek audycji dnia 25.10.2014 o godzinie 16:00

Literatura węgierska na Krakowskich Targach Książki – prowadzi Hanna Maria Giza

Prowadzący

O audycji

Cykl autorskich audycji Hanny Marii Gizy podejmujących różnorodne tematy z nauki i kultury.

Audycja adresowana jest głównie do publiczności znudzonej i zniechęconej tradycyjnymi metodami kształcenia.

Gośćmi są wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

Zakres tematyczny "Klubu..." , jak sama nazwa wskazuje, właściwie nie ma ograniczeń. Audycje nadawane są na żywo, zwykle z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Adres mailowy: klcw@polskieradio.pl

Poprzednie audycje

Ksiądz Popiełuszko miał być wypchnięty z pociągu...

Ksiądz Popiełuszko miał być wypchnięty z pociągu...

- Pierwsza próba zamachu na księdza Popiełuszkę miała miejsce 7 października 1984 r. w pociągu relacji Warszawa - Katowice. Przed śmiercią uchroniły go dwie osoby przebywające z nim w przedziale - opowiadał w Dwójce Piotr Litka - reżyser, dokumentalista i autor książki o ks. Jerzym.

Oktawian August  najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

– Panowanie Augusta to jest obiektywnie rzecz biorąc ostatni moment, kiedy rzymskie imperium było w stanie prowadzić politykę podbojów – przekonywał w Dwójce prof. Adam Ziółkowski. Kim był cesarz, pod którego władaniem były ziemie trzech kontynentów?

Kapitulacja Powstania Warszawskiego

Kapitulacja Powstania Warszawskiego

2 października 1944 dowódcy Armii Krajowej z pełnomocnictwem gen. Bora Komorowskiego i Obergruppenführer Erich von dem Bach zawarli układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Masonem nigdy nie będzie esbek. Partyjny ma pewne szanse

Masonem nigdy nie będzie esbek. Partyjny ma pewne szanse

- Za wolnego człowieka nie zostanie uznana osoba uzależniona. Wolnomularze francuscy badają również to, czy kandydat do loży nie jest pantoflarzem - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Cegielski, kurator wystawy o masonerii w Polsce, która otwiera się właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nie sprowadzajmy Trylogii do krzepienia serc

Nie sprowadzajmy "Trylogii" do krzepienia serc!

– Ta funkcja oderwała się od dzieła Sienkiewicza, każąc nam traktować je jako kompensację polskich niedoborów. A przecież "Trylogię" czytano na całym świecie dlatego, że to świetnie napisane powieści – mówił w Ogrodzie Saskim literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek.

W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

– Panujący tam klimat wymusił w starożytności powstanie struktur podziemnych. Podczas letnich upałów pod ziemią panuje chłód, w czasie brzydkiej zimowej pogody jest tam cieplej, niż na zewnątrz – mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia Rzymu".