Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego Następny odcinek audycji dnia 09.08.2014 o godzinie 16:00

Prowadzący

O audycji

Cykl autorskich audycji Hanny Marii Gizy podejmujących różnorodne tematy z nauki i kultury.

Audycja adresowana jest głównie do publiczności znudzonej i zniechęconej tradycyjnymi metodami kształcenia.

Gośćmi są wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

Zakres tematyczny "Klubu..." , jak sama nazwa wskazuje, właściwie nie ma ograniczeń. Audycje nadawane są na żywo, zwykle z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Adres mailowy: klcw@polskieradio.pl

Poprzednie audycje

Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej

- Śledzik z cebulką smakuje lepiej niż śledź z cebulą. Tak samo ozorek. Ozór nie brzmi już tak apetycznie, a jęzora nie wziąłbym nawet do ust - mówił wybitny językoznawca, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Jeść!!!".

Lot na Księżyc jako prezent ślubny

– Plany ślubne dostosowaliśmy do harmonogramu lotów kosmicznych. Transmisję z lądowania na powierzchni Księżyca oglądaliśmy wspólnie z gośćmi weselnymi. Udało się i Amerykanom, i nam – wspominał w Dwójce astronom prof. Janusz Ziółkowski.

Czy Wielka Rewolucja zahamowała przemiany demokratyczne we Francji?

- Tak twierdzi Tocqueville i trudno się z nim częściowo nie zgodzić. Przecież zgilotynowany Ludwik XVI usiłował realizować reformy ustrojowe. A Robespierre, zaraz po uchwaleniu konstytucji, wprowadził rodzaj stanu wojennego - zwracał uwagę profesor Remigiusz Forycki. O paradoksach Rewolucji Francuskiej mówiliśmy w Dwójce w przededniu 225. rocznicy jej wybuchu.

Miłosne życie Einsteina, czyli jak fizyka wygrała z uczuciem

- To był trudny związek, bo oboje byli ludźmi nietypowymi. On zachowywał się jak duże dziecko. Natomiast Mileva była jedną z pierwszych kobiet studiujących na politechnice w Szwajcarii - o żonie fizyka wszech czasów opowiadali w Dwójce dr Krzysztof Rejmer i prof. Marek Demiański.

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.

Tadeusz Boy-Żeleński - pisarz krystalicznie czytelny

- Zaprosiliśmy Boya-Żeleńskiego, bo wytrzymał próbę języka i pozostaje niezwykle współczesny - tłumaczył Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, który wraz prof. Małgorzatą Szpakowską, Tadeuszem Nyczkiem analizował fenomen wybitnego literata.

Stanisław August Poniatowski lubił być przedstawiany jako Apollo

- To coś więcej niż wyraz próżności, czy próba podkreślania majestatu władzy. Król przedstawiał się w ten sposób jako znawca i mecenas sztuki - mówił w Dwójce dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, Tadeusz Zielniewicz. Imponująca królewska kolekcja malarstwa przekonuje, że miał ku temu wszelkie podstawy.