Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego Następny odcinek audycji dnia 26.04.2014 o godzinie 16:00

Prowadzący

O audycji

Cykl autorskich audycji Hanny Marii Gizy podejmujących różnorodne tematy z nauki i kultury.

Audycja adresowana jest głównie do publiczności znudzonej i zniechęconej tradycyjnymi metodami kształcenia.

Gośćmi są wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

Zakres tematyczny "Klubu..." , jak sama nazwa wskazuje, właściwie nie ma ograniczeń. Audycje nadawane są na żywo, zwykle z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Adres mailowy: klcw@polskieradio.pl

Poprzednie audycje

Zmartwychwstanie - wierzyć czy wiedzieć?

Żadna z wielkich religii nie unicestwiała człowieka po śmierci, uznając jego nieśmiertelność. Ale dokąd udawał się człowiek po śmierci? Stary Testament mówi: do szeolu.

Śledztwo w sprawie biskupa Stanisława

- Wiele wskazuje na to, że biskup Stanisław wiódł ciekawsze życie po śmierci, jako legenda, niż przedtem - mówił w "Klubie Ludzie Ciekawych Wszystkiego" profesor Janusz Tazbir.

Współcześni dyktatorzy - powstanie i upadek

- To byli zwykle ludzie z nizin społecznych, ale przede wszystkim z przypadku. Idi Amin zanim został krwawym władcą Ugandy, był pomocnikiem kucharza, pływakiem, rugbistą, mistrzem boksu - opowiadał w Dwójce historyk Karol Janicki, uczestnik dyskusji o cechach szczególnych dyktatorów.

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.

Tak umierała rosyjska arystokracja

Rozgrabione pałace, podpalone dwory, gwałty, których dopuszczali się i wieśniacy, i czerwonoarmiści, uwięzienia, zesłania, egzekucje... W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o końcu świata rosyjskiej arystokracji.

Krymski tygiel, czyli łóżko jako front konfliktów etnicznych

– Mieszkające na Krymie rodziny Tatarów, Ukraińców, Rosjan i zrusyfikowanych Greków mieszają się od pewnego czasu. Linie podziałów etnicznych zaczynają sprowadzać się do poziomu więzi rodzinnych – mówił w Dwójce historyk dr Dariusz Wierzchoś, współautor książki "Źródła nienawiści".

Zawiedzione nadzieje żołnierzy wyklętych

Najpierw wiara w wolne wybory, gwarantowane z całą stanowczością przez Zachód, potem nadzieja na wybuch trzeciej wojny światowej, w końcu walka o biologiczne przetrwanie - o dramatycznych losach żołnierzy podziemia niepodległościowego dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Słońce zbliżyło się do maksimum. Zmieni bieguny

– Nowe pole magnetyczne Słońca jest agresywne. Wyjada stare i zajmuje jego miejsce – opowiadał obrazowo prof. Janusz Sylwester. Na czym dokładnie polega przebiegunowanie najbliższej nam gwiazdy i jakie konsekwencje dla Ziemi ma to zjawisko? W Dwójce rozmawialiśmy o tajemnicach Słońca.

I wojna światowa miała trwać trzy tygodnie

– Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda był dla Austrii świetnym pretekstem, by w krótkim czasie - jak zakładano - rozwiązać problem z Serbią – mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba, autor książki "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918".

Informatyk na tropie tajemnic z niemieckiego albumu

- Gdy zapytałem, czy w tym domu był kiedyś balkon, jedna osoba chciała mnie poszczuć psem. Przestraszyła się, że pytam o takie dziwne rzeczy - opowiadał w Dwójce Piotr Strzałkowski, który przez pięć lat dociekał historii związanych z albumem fotograficznym znalezionym na Podlasiu.