Zamki nad Orlicą. Zapraszamy nad czeską Loarę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 16:40
- Na odcinku liczącym 9 km znajdziemy 4 pałace i dwa zamki z właścicielami i szlachtą. Często zdarza się tak, że to właśnie oni oprowadzają turystów po posiadłości i zdradzają tajemnice swoich rodów - mówi Ivana Bilkova z Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego.
Audio
  • Zamki nad Orlicą - skarby ukryte w Potštejn i niezwykła biblioteka (Czat Czwórki/Czwórka)
  • Zamki nad Orlicą - tajemnice zamków Častolovice i Doudleby (Czat Czwórki/Czwórka)
Renesansowy zamek w Doudlebach nad Orlicą słynie z unikatowej ornamentyki elewacji w stylu sgraffito
Renesansowy zamek w Doudlebach nad Orlicą słynie z unikatowej ornamentyki elewacji w stylu sgraffitoFoto: Vladimir Berny/shutterstock.com

Historie zamków nad Orlicą, o której mówi się, że jest "czeską Loarą", sięgają czasów średniowiecza, ale również późniejszych okresów, takich jak renesans czy barok. Legenda głosi, że na tym terenie ukryte jest ogromne bogactwo. Tuż za polską granicą, raptem 3,5 godziny jazdy samochodem z Katowic, leży niewielka miejscowość Potštejn. Znajdujący się tam zamek w historii zdobyto tylko raz i dokonał tego sam Karol IV. Ważną rolę w czeskiej kulturze odgrywa także nowy zamek w Kostelcu i jego właściciel - uwielbiany przez Czechów Franciszek Kinsky, prowadzący popularny program telewizyjny "Błękitna krew".


Justyna Tylczyńska na szlaku zamków nad Orlicą Justyna Tylczyńska na szlaku zamków nad Orlicą

Co wydarzyło się w pałacu Častolovice? Dlaczego warto wybrać się do zamku Doudleby? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 16.15

kul/kh