Polskie Radio
Section05
STYL ŻYCIA

Pustynia: niezwykle piękne miejsce, gdzie można usłyszeć siebie

Pustynie kojarzy się z wielkim, bezkresnym obszarem piasku, może też śniegu i lodu. Czy pustynia może fascynować, może uczyć? Tak! Potwierdza to Zofia Dzik, która od wielu lat poznaje i przemierza pustynie na całym świecie. I w Zagadkowym Studiu opowiadała o swojej pasji. Ale także o innej akcji, którą prowadzi od 12 lat: akcji "Dwie Godziny dla Rodziny".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sahara podróże medytacja rodzina Katarzyna Stoparczyk Trójka pustynia

Savoir-vivre. Czy znamy zasady dobrego wychowania? Czy mają jeszcze znaczenie?

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery. Nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Czy to jest jeszcze potrzebne, czy owo słynne "dobre wychowanie" należy już do przeszłości? 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Savoir-Vivre'u.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wychowanie KULTURA Jacek Frentzel Raf Uzar Piotr Firan Trójka

"Smokiniata". Pismo jako przestrzeń rozwoju dla studentów

"Smokiniata" to internetowy nieregularnik studencko-doktorancki przeznaczony dla młodych slawistów i slawistek oraz osób związanych z kulturą słowiańską. - Tworzymy inkluzywną przestrzeń otwartą dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do przekazania - niezależnie od stopnia naukowego czy doświadczenia - opowiadają Yordanka Ilieva-Cygan i Zofia Kręc z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA podróże Podróże z Czwórką Bułgaria studenci Adam Smolarek

Jak pandemia wpłynęła na pokolenie gniazdowników w Polsce?

- Pandemia przyczyniła się bardzo do tego, że zwiększyła się liczba osób, które pozostają w domu rodzinnym dłużej. Zwiększyła się też średnia wieku osób, decydują się na samodzielne życie - tak o tzw. gniazdownikach mówi Justyna Kajta, współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa”. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka mieszkania STYL ŻYCIA rodzice młodzież ekonomia społeczna Piotr Firan

Przedwojenna motoryzacja w Polsce

Większość z nas ma samochód. Niektórych stać na lepsze, innych na gorsze cztery kółka, jednak niemal każdy może pozwolić sobie na ten luksus i zostać właścicielem auta. Dawniej nie było tak łatwo. Dziś przyglądamy się motoryzacji z początku XX wieku i wspominamy z rozrzewnieniem to, że „kiedyś to było”!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy kolekcjonowanie zabytki HISTORIA STYL ŻYCIA POLSKA społeczeństwo edukacja ciekawostki wojna 1920 II wojna światowa Polskie Radio

Dziecięce kariery: efekt wielkiego talentu czy chorobliwych ambicji rodziców?

Już kilkuletnie dzieci marzą o karierze aktora, muzyka czy, to nowość, influencera. Jednak wspomnienia osób, które były takimi gwiazdami, pokazują, że marzenia i rzeczywistość rzadko do siebie przystają. I za wielki sukces, popularność i rozpoznawalność trzeba zapłacić wysoką, czasami nawet za wysoką, cenę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM MUZYKA dzieci gwiazdy Natalia Kukulska Natalie Portman Michał Kowarski Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka

Dzień dziecka - przekaż dziecku swoją moto-pasję!

Wspólna moto-pasja rodzica i dziecka przynosi co najmniej dwa wymierne skutki: pogłębienie relacji rodzinnych oraz wzrost świadomości zagrożeń drogowych. Czy nie warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochód samochody dzieci dziecko hobby NAUKA edukacja psychologia rodzina społeczeństwo POLSKA bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi szkoła STYL ŻYCIA zabawa

Palenie - twój wróg. Dlaczego warto je rzucić?

- Według statystyk, z papierosami zaczynamy eksperymentować po 11. roku życia. Już ponad połowa młodzieży w wieku 15 lat ma za sobą próby palenia - mówi Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym. - Niestety im wcześniej zaczynamy, tym gorzej. Nasz mózg rozwija się do 25. roku życia i łatwiej się uzależnia, gdy jest młody.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka papierosy nałóg zdrowie uroda STYL ŻYCIA Marta Hoppe

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Badanie: 10 proc. kierowców rozważałoby wynajęcie samochodu w abonamencie

Co dziesiąty polski kierowca rozważałby wynajęcie samochodu w abonamencie – wynika z badania „Czas wynajmu aut”. Jak dodano, 43 proc. badanych wskazało, że na ten cel miesięcznie wydałby mniej niż 1000 zł.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców wakacje podróże urlop wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów społeczeństwo finanse STYL ŻYCIA Polskie Radio samochód zastępczy auto zastępcze motoryzacja kierowca kierowcy ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu