Polskie Radio
Section05
STYL ŻYCIA

Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednie dieta i… ruchu. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w krótkotrwałej perspektywie, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też w perspektywie długotrwałej – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Radosław Nałęcz Trójka Szymon Majchrzak Beata Rajba mózg pamięć

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne dzieci uzależnienia komórka ekran multiscreening STYL ŻYCIA zdrowie Martyna Szymczakowska Radosław Nałęcz Trójka monotasking GOSPODARKA

Historia hrabiny Stadnickiej: archiwalny reportaż "Przystanek przy bocznej ulicy" [POSŁUCHAJ]

Adam Wielowieyski – autor "Przystanku przy bocznej ulicy" – to legenda radiowego reportażu, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Swoją drogę radiową rozpoczął w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Zielonej Górze w 1954 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Radiu Wrocław. Następnie był przystanek w Radiu Białystok i równocześnie w Telewizji Polskiej. Aż w końcu w 1975 związał się z Polskim Radiem w Warszawie, najpierw pracując w Programie IV w Naczelnej Redakcji Reportaży Literackich, którą potem kierował. Ostatnim miejscem jego pracy była Redakcja Reportażu Programu 1 PR.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Wielowieyski reportaż Łukasz Szwed Grażyna Wielowieyska Wrocław STYL ŻYCIA historia Polski pr poleca

Miejscy zwolennicy ekologii jeżdżą samochodami: hipokryzja czy konieczność?

Zakończył się projekt CoMobility realizowany przez trzy warszawskie uczelnie (UW, PW, SGH), norweskich partnerów, Fundację "Na miejscu" oraz miasto Lublin. Badał on preferencje transportowe oraz zachowania mieszkańców stolicy. Jakie wynikają z niego wnioski, mówiła główna badaczka i koordynatorka projektu dr Anna Nicińska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport miejski samochód autobus tramwaj metro badania ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Warszawa i Kraków gonią Singapur. Poznaj Smart City Index

Warszawa i Kraków - dwa polskie miasta znalazły się w zestawieniu "Smart City Index 2023". W kontekście inteligentnych miast często mówimy o nowych technologiach, badaczki jednak podkreślają, że w centrum projektów powinien być człowiek, mieszkaniec, ale też turysta. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik miasto miasto przyszłości nowe technologie STYL ŻYCIA NAUKA inteligentne miasta społeczeństwo GOSPODARKA

StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA studenci edukacja startup start-up przedsiębiorca Szkoła Główna Handlowa Kamil Jasieński GOSPODARKA

Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?

Opublikowany właśnie raport dotyczący rynku nieruchomości pokazuje pierwsze tendencje zmian. Wyraźnie rosnąca liczba ofert mieszkań na wynajem sprawia, że osoby szukające mieszkania mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Za to właściciele mieszkań może nie mają jeszcze powodu do niepokoju, ale powinni już mieć świadomość, że eldorado się skończyło.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mieszkanie wynajem mieszkań nieruchomości Jacek Frentzel Piotr Łodej Trójka

Zanieczyszczenie świetlne, czyli ciemna strona diod i żarników. Jak wpływa na nasz sen i zdrowie?

Wynalezienie żarówki przez Thomasa Alvę Edisona niewątpliwie pchnęło do przodu cywilizację, na dobre uwalniając ludzi od naturalnego, ale też mocno ograniczającego naturalnego rytmu dobowego. Jednak się okazuje, sztuczne światło ma też swoje ciemne strony – są nią zaburzenia snu, które stają się coraz poważniejszym problemem dla rosnącej lawinowo liczby ludzi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie sen światło zanieczyszczenie ekologia bezsenność Piotr Łodej Trójka