Polskie Radio
Section05
Czechy

Nielegalna migracja bałkańskim szlakiem. Szef MSWiA: powstanie polsko-czesko-niemiecka grupa do jej zwalczania

Polskie i niemieckie służby podejmą ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA rozmawiał ze swoją niemiecką odpowiedniczką - Nancy Feaser.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Czechy Niemcy kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Szczyt C5 w Wiedniu. Kraje środkowej Europy jednym głosem przeciw nielegalnej imigracji

Ministrowie spraw zagranicznych państw Central 5 (C5), politycznego formatu zrzeszającego Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry, podkreślili konieczność ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz jedności w walce z nielegalną imigracją. Oświadczenia ministrów spaw zagranicznych tych krajów zakończyły środowy szczyt C5 w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Austria Czechy Słowacja Słowenia Węgry imigranci w Europie imigracja

Czechy wzmacniają kontrole na granicy ze Słowacją. Ma to uniemożliwić tranzyt nielegalnych imigrantów

Komendant czeskiej policji Martin Vondraszek powiedział w środę, że na granicy Czech ze Słowacją będą wzmocnione kontrole, ale nie ma potrzeby przywracania stałych inspekcji pojazdów i podróżnych. Ocenił także, że stałe kontrole nie są potrzebne również na granicy czesko-niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy policja granica Słowacja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

"To nie przypadek, że Tusk i Scholz mówią tym samym językiem ws. migracji". Przydacz o granicy polsko-niemieckiej

- Możliwe wprowadzenie przez Niemcy kontroli na granicy z Polską to element zaburzenia pewnej dyskusji politycznej w Polsce. To nie przypadek, że szef PO Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówią tym samym językiem ws. migracji - mówił w Polsat News szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy granica POLSKA Czechy Marcin Przydacz kryzys migracyjny Olaf Scholz Donald Tusk

Granica polsko-czeska. Niemiecki Związek Zawodowy Policji sprzeciwia się zaostrzeniu kontroli

Związek Policji (GdP) wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych, mających na celu ograniczenie migracji na granicach z Polską i Czechami. Zdaniem związkowców byłoby to "nieskuteczne". W weekend o możliwości wprowadzenia takich kontroli mówiła szefowa MSW Nancy Faeser, uzasadniając, że taki krok pomógłby w walce z przemytem ludzi - relacjonuje tygodnik "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo granica ŚWIAT Niemcy polityka społeczeństwo Czechy POLSKA

Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

Kolejny niemiecki polityk opowiada się za przywróceniem kontroli na granicy z Polską i Czechami w związku z dramatyczną sytuacją z migrantami. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) wezwał rząd RFN do ich wprowadzenia i podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia nielegalnej migracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy kryzys migracyjny 2023 Saksonia premier POLSKA Czechy kontrola granica Europa

30-letnia, czeska limuzyna za ponad 100 tysięcy dolarów!

Wyprodukowano ich zaledwie 11 sztuk i do dziś jest to jeden z najrzadszych samochodów na świecie. Mowa o mało znanej na zachodzie Europy marce, bo pochodzącej z Czech, a chodzi o markę Tatra i limuzynę o oznaczeniu 613 Electronics. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Czechy Czechosłowacja PRL lata 90

W Pradze upamiętniono Ryszarda Siwca, który podpalił się w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację w 1968 roku

W Pradze pod pomnikiem Ryszarda Siwca, który podpalił się w 1968 roku w Warszawie w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację, złożono w piątek kwiaty. Na pobliskim placu otwarto wystawę obrazującą bohaterów innych protestów w Polsce przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Siwiec Praga Czechy Układ Warszawski historia Polski

NASZ WYWIAD Szczyt w Bukareszcie. Ekspert OSW: Trójmorze musi zacząć prace nad włączeniem Ukrainy do UE

- Nowym i ważnym interesem regionu, o którym warto rozmawiać i który warto dopracowywać m.in. na szczycie w Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, jest to, jak włączyć Ukrainę do Unii Europejskiej. Połączenie infrastrukturalne będzie następować przez kraje Europy Środkowej - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Czechy Słowenia Unia Europejska infrastruktura

NASZ WYWIAD Sekretariaty krajowe mogą być silnikami Trójmorza. Dr Popławski: są potrzebne, by działać skutecznie w interesie regionu

- Trójmorze może powołać grupy robocze i sekretariaty krajowe, z których każdy mógłby się mieścić w innym państwie. Zajmowałyby się one opracowywaniem korzystnych dla regionu projektów do realizacji w ramach UE. Obecnie swoje propozycje wysuwają głównie Francja i Niemcy, bez uwzględnienia interesów Europy Środkowej  – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW). Jak dodał, stworzenie struktur pracujących na bieżąco pozwoliłoby osiągnąć Trójmorzu jego potencjał. Można zacząć dyskusję nad nimi już na szczycie Trójmorza w Bukareszcie, tak by powstały za rok w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Czechy Słowenia Unia Europejska infrastruktura GOSPODARKA