Polskie Radio
Section05
Czechy

Czechy. Mniejszościowy rząd, Babisz szuka poparcia

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował ministrów nowego mniejszościowego rządu premiera Andreja Babisza. Spośród 14 ministrów dziewięcioro to nowicjusze, natomiast pięcioro zasiadało z ramienia kierowanego przez Babisza centroprawicowego ruchu ANO w poprzednim koalicyjnym rządzie premiera Bohuslava Sobotki. Czy nowy, mniejszościowy gabinet, będzie w stanie skutecznie kierować czeską polityką?
Zobacz więcej na temat:  Czechy Europa Unia Europejska

Andrej Babisz prowadzi permanentną kampanię wyborczą

Październikowe wybory w Czechach wygrała partia ANO z wynikiem 30 proc. Jej przywódcą jest 63-letni milioner Andrej Babisz. Kim jest i czy zwycięstwo Ano oznacza większe szanse na współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej? Gośćmi audycji Szukając dziury w całym byli: Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Martin Ehl, publicysta dziennika Hospodářské noviny, z Pragi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha korupcja Czechy polityka Donald Trump wybory samorządowe

"Jeżeli Unia się rozsypie, to Czechy jeszcze bardziej"

- Czechy nie mają zdolności do tego, żeby pełnić aktywną rolę w Unii. Nie umiemy robić tego teraz i być może nigdy nie będziemy umieli. Nie będziemy więc sprawcami największych problemów w UE, ale jeżeli Unia zacznie się rozsypywać, to my rozsypiemy się jeszcze bardziej - mówił na antenie radiowej Jedynki Michal Korzan, ekspert Aspen Institute Central Europe w Pradze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Unia Europejska grupa wyszehradzka