Polskie Radio
Section05
Czechy

"Sprawa napięć na granicy z Ukrainą zaczęła się wymykać". Prof. Reginia-Zacharski o wycofaniu się wojsk rosyjskich

- Sprawa z perspektywy rosyjskiej zaczęła się, na polu dyplomatycznym, wymykać — tak na antenie Polskiego Radia 24 skomentował sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej gość "Tematu Dnia" prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Czechy wojsko Michał Rachoń

NASZ WYWIAD Atak GRU w Czechach. "To może być wierzchołek góry lodowej. Reakcja na ten akt terroru to test dla NATO, UE"

- W wyniku ujawnienia operacji GRU w Czechach Moskwa została odsunięta od strategicznego kontraktu, który uzależniałby na lata energetykę Czech od Rosatomu. Odwołano też rozmowy o dostawach szczepionki Sputnik V – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert PISM Łukasz Ogrodnik. Analityk PISM nie wyklucza, że kryzys ten może mieć daleko idące konsekwencje międzynarodowe.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Rosja NASZ WYWIAD ŚWIAT GRU służby specjalne

"Doszło do wywrócenia czeskiej polityki na rosyjskim kierunku". Szef OSW o stosunkach Czechy-Rosja

- Mamy do czynienia z przełomem i nową dynamiką, nie będzie szybkiego powrotu do wcześniejszych relacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. Czechy zdecydowały o ograniczeniu personelu rosyjskiej ambasady w Pradze. Rosjanie do końca maja muszą wycofać z Czech 63 swoich przedstawicieli. Praga chce, aby liczba pracowników ambasad obu państw została wyrównana po wydaleniu przez Rosjan dwudziestu pracowników czeskiej ambasady w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czechy Słowacja dyplomacja konflikty międzynarodowe

Dr hab. Kamil Zajączkowski: relacje Czech z Rosją na pewno będą rzutowały na relacje unijno-rosyjskie

Czesko-rosyjski konflikt dyplomatyczny zaostrza się. Czechy zapowiedziały, że wydalą kolejnych rosyjskich dyplomatów z Pragi. Dr hab. Kamil Zajączkowski zwraca uwagę, że Czesi nie zadbali o europejską solidarność. Przewiduje, że mimo to stosunki Unii z Rosją przez jakiś czas będą bardzo chłodne.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Rosja dyplomacja Unia Europejska Michał Strzałkowski

Relacje Praga-Moskwa. Kuczyński: za chwilę może dojść do zerwania stosunków dyplomatycznych

- Nie wydaje mi się, żeby Czesi wycofali się z tego, co zapowiedzieli wczoraj. Byłaby to klęska. Można oczekiwać drastycznego ograniczenia personelu placówki dyplomatycznej Rosji w Pradze. Jeśli Czesi to zrobią, to zakładam, że Moskwa wyrzuci ambasadora Czech, co będzie zerwaniem stosunków dyplomatycznych - powiedział o obecnej sytuacji na linii Czechy-Rosja Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Czechy wojsko dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Relacje Czechy-Rosja. Andrzej Łomanowski: ostatnie zdarzenia mogą oba kraje popchnąć na krawędź wojny

- Konsekwencja tej sytuacji może spowodować, że oba państwa staną na krawędzi wojny. Mamy zmitologizowane pojęcie o naszych południowych sąsiadach, bo rzeczywiście niechętnie podejmują się brutalnych działań, ale jeżeli już to robią, to bez względu na koszty i bardzo konsekwentnie - powiedział Andrzej Łomanowski, dziennikarz "Rzeczpospolitej" i wieloletni korespondent z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Rosja Władimir Putin konflikty międzynarodowe służby specjalne GRU ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". NATO solidarne z Czechami ws. ataku GRU na skład amunicji

- Sojusznicy w NATO solidaryzują się z Czechami w sprawie ataku rosyjskich służb na skład amunicji na Morawach w 2014 roku - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg. Dziś minister spraw zagranicznych Czech poinformował ambasadorów państw członkowskich Sojuszu o udziale agentów wywiadu wojskowego GRU w ataku na Morawach 7 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Czechy Europa NATO Jens Stoltenberg

"Wpisuje się w przygotowanie stanowiska z NATO i UE". Soloch o naradzie zwołanej przez prezydenta

- Zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy Ukrainy z Rosją wpisuje się w przygotowania stanowiska z naszymi sojusznikami w NATO i partnerami w Unii Europejskiej - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Jak dodał, mowa jest m.in. o ewentualnym rozszerzeniu sankcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Soloch polityka dyplomacja Andrzej Duda NATO Unia Europejska Ukraina Rosja Czechy konflikty międzynarodowe

Paraliż czeskiej dyplomacji w Moskwie. Ekspert: taka skala nie zdarza się często

Wyrzucenie 18 rosyjskich dyplomatów i wykluczenie Rosatomu z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej to efekt ustaleń czeskiego kontrwywiadu. Rosjanie szybko zareagowali na działania Czechów. - Mamy do czynienia z paraliżem czeskiej dyplomacji w Moskwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Czechy