Polskie Radio
Section05
Słowacja

Dodatkowe światło z przodu samochodu? Słowacy testują nowe rozwiązanie

Słowacki rząd prowadzi testy nowego elementu, który w przyszłości może pojawić się w samochodach na terenie całego kraju. Chodzi o dodatkowe zielone światło "stop", które znajdowałoby się z przodu pojazdu. Rozwiązanie, które zainteresowało już Unię Europejską, ma na celu poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wojciech Stobba Słowacja motoryzacja samochody bezpieczeństwo na drodze

"Wyspa Ø" i "W tej powieści wszyscy umierają". Na granicy rzeczywistości i fikcji

W "Czytelni" omawialiśmy tym razem prozę autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). Autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Słowacja książki Magda Mikołajczuk Iwona Rusek Piotr Kofta

Miliony euro na wsparcie handlu UE z Ukrainą. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przekaże w trybie pilnym 250 milionów euro na usprawnienie działania korytarzy solidarnościowych Unia-Ukraina, kluczowych dla wywiezienia ukraińskiego zboża, a także dla eksportu ukraińskich produktów oraz importu niezbędnych towarów takich jak paliwo, czy pomoc humanitarna. Wraz z pożyczkami europejskich banków oraz Banku Światowego dofinansowanie inwestycji przygranicznych ma wynieść prawie miliard euro. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Rumunia Słowacja Węgry Ukraina Europa Wschodnia Unia Europejska żywność GOSPODARKA

"Polska nie przestanie szukać zagrabionych dzieł". Piotr Gliński dla słowackiego dziennika "Sztandard"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński zapewnił w piątkowym wydaniu słowackiego internetowego dziennika "Sztandard", że Polska nigdy nie przestanie szukać zagrabionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. W tekście przybliżył trwającą akcję "puste ramy”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa Słowacja dzieła sztuki

Premier Morawiecki podczas ćwiczeń Puma-22. "Pokazują naszą jedność i solidarność"

- Dzisiaj razem z premierem Słowacji mogliśmy obserwować manewry wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej, wraz z wojskami USA i Wielkiej Brytanii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ćwiczeń wojskowych Puma-22. Jak dodał, "te manewry pokazują naszą jedność i solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko służby i bezpieczeństwo Słowacja grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki ćwiczenia wojskowe Wojsko Polskie

Kultury przenikają się na Spiszu

„Różnorodność i wielonarodowość były tutaj zjawiskiem naturalnym. Na rynku w Spiskiej Sobocie można oglądać pomnik, który od frontu ma patriotyczny napis w języku słowackim, a po bokach- wcześniejsze o kilkadziesiąt lat patriotyczne napisy w języku węgierskim. Na cmentarzach w Lewoczy, Kieżmarku, Krempachach można oglądać grobowce, w których leżą trzy pokolenia. Dziadkowie mają napisy po niemiecku i niemiecką ortografię nazwiska, ojcowie – węgierską, dzieci – słowacką…”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor granica Słowacja Aleksandra Faryńska góry

Wypadek furgonetki z migrantami w Czechach. Kierowca uciekał przed policją

Kierowca furgonetki przewożącej 29 migrantów z Syrii w sobotę rozbił pojazd na przedmieściach Brzecławia na południu Moraw. Samochód nie zatrzymał się do kontroli policji granicznej. Rannych zostało 21 osób, sześć z nich - poważnie.Wśród lżej rannych jest pięcioro dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowcy bezpieczeństwo na drodze wypadek policja migracja Czechy samochody Słowacja