Polskie Radio
Section05
Słowacja

TYLKO U NAS Spotkanie szefów państw V4. "W większości spraw Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem"

- Nawet jeśli dzielą nas podejścia do pewnych problemów, siłą Grupy Wyszehradzkiej jest to, że mówimy otwarcie o naszych wątpliwościach - tak współpracę państw V4 w ciągu ostatnich kilku lat ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Szymanowski, szef Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka grupa wyszehradzka Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski Węgry Czechy Słowacja Europa

Szczyt V4 w Warszawie. Premier: chcemy pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach

- Grupa Wyszehradzka chce pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach, w tym, co będzie się wiązało z przyszłością UE - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefami rządów Grupy. Szef polskiego rządu zaznaczył, że kraje V4 stoją na jednolitym stanowisku co do przyjętych konkluzji z czerwca 2018 r. o "braku możliwości przymusu państw, a jednocześnie konieczności ochrony zewnętrznych granic".
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Węgry Czechy Słowacja POLSKA

Szczyt V4 w Warszawie. Premier: chcemy pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach

- Grupa Wyszehradzka chce pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach, w tym, co będzie się wiązało z przyszłością UE - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefami rządów Grupy. Szef polskiego rządu zaznaczył, że kraje V4 stoją na jednolitym stanowisku co do przyjętych konkluzji z czerwca 2018 r. o "braku możliwości przymusu państw, a jednocześnie konieczności ochrony zewnętrznych granic".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka polityka Czechy Słowacja Węgry Viktor Orban

Prezydent spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Inauguracja polskiego przewodnictwa

Negocjacje w sprawie budżetu Unii Europejskiej i unijna polityka wobec kryzysu uchodźczego będą głównymi tematami dzisiejszych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze. To spotkanie zainauguruje polskie przewodnictwo w grupie.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Czechy Słowacja Węgry Europa prezydent Andrzej Duda Piotr Müller ŚWIAT

Dr Szymanowski: przywódcy V4 potrafią wypracowywać wspólne stanowisko

- W ostatnich latach - trzeba przyznać, że to się udało w polskiej polityce zagranicznej - udało się właśnie nam doprowadzić do sytuacji, gdzie wszyscy partnerzy wyszehradzcy [...] przed każdym szczytem się spotykają i rozmawiają chociażby po to, żeby się uprzedzić, że w danej sprawie mają inne stanowisko. Nie ma zaskoczenia, to jest niezwykła wartość - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry pandemia koronawirus COVID-19 Mateusz Drozda Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Czechy Słowacja

Polska otwiera granice z krajami UE. Zobacz, co się zmieni

Od północy na granicy wewnętrznej z krajami UE zniesione zostały kontrole graniczne. Oznacza to, że nie obowiązują już również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny - przypomina w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.
Zobacz więcej na temat:  granica Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 infrastruktura Unia Europejska Niemcy Czechy Słowacja Litwa straż graniczna POLSKA

Dr Dębiec: wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. budżetu UE będzie dużym wyzwaniem

- Dużym wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej będzie wypracowanie wspólnego stanowiska na kolejny 7-letni okres Funduszu Odbudowy UE. Mamy państwa zadowolone z obecnych propozycji UE, czyli Polskę czy Słowację, mamy państwo jakoś niespecjalnie wypromowane, a więc Węgry i państwo, które może najwięcej stracić, czyli Czechy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Czechy Węgry Słowacja Antoni Opaliński

Premier: trzeba zastosować sprawiedliwy rozdział środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy

- Na co innego potrzebuje północ, na co innego południe Europy, na co innego centralna Europa, czyli nasze państwa. To warunek konieczny do tego, żeby ten europejski fundusz mógł być kołem zamachowym ponownego szybkiego wzrostu w całej UE i mam nadzieję, że tak będzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów V4.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska grupa wyszehradzka Czechy pandemia kryzys GOSPODARKA Mateusz Morawiecki premier Słowacja Węgry

Jacek Czaputowicz: zmiana zasad przekraczania granic możliwa "w krótkim czasie"

Szef MSZ Jacek Czaputowicz w piątek w Bratysławie mówił, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku i jeśli utrzyma się, to możliwe jest otwarcie granic. Z kolei szef MSZ Słowacji, która otworzyła granice dla 3 państw, Ivan Korczok, wyraził zrozumienie dla obecnych działań Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowacja granica koronawirus epidemia