Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 22.03.2010

Kamienie z nieba

Badanie meteorytów może pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powstał nasz Układ Słoneczny.

10 lat temu w rejonie kanadyjskiej prowincji Jukon spadł na Ziemię meteoryt. Został nazwany "Tagish Lake" - wyłowiono go z jeziora Tagish.

Jest to pierwszy egzemplarz pochodzący z tzw. prasłonecznego obłoku, z którego wyłoniło się Słońce i planety. Dla astrofizyków to niezwykły obiekt także dlatego, że zawiera organiczny węgiel - pierwiastek życia. Znalezisko nazwano najcenniejszym w ostatnich dziesięcioleciach.

Badanie meteorytów może pozwolić odpowiedzieć na fundamentalne dla nauki pytania jak powstał nasz Układ Słoneczny oraz czy poza Ziemią było lub jest życie. "Tagish Lake", australijski meteoryt Murchison czy meteoryt marsjański z Antarktydy to najsłynniejsze "kamienie z nieba".

Na pytanie, jakie tajemnice już odsłoniły przed badaczami, odpowiedział prof. Józef Kaźmierczak - wybitny astrobiolog współpracujący z NASA. Historię najciekawszych polskich meteorytów przypomniał z kolei prof. Krzysztof Jakubowski - geolog. O fascynacji tajemniczymi przybyszami z kosmosu opowiadał Janusz Kosiński - kolekcjoner.