Polskie Radio
Section05

słońce

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 209 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia Lord Byron

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Niezwykła relacja

71 lat temu, 30 czerwca 1954 roku, miało miejsce ostatnie jak do tej pory pełne zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce. Choć zjawisko było widoczne na całej połaci kraju, pełne zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można było obserwować w okolicy Suwałk. Oglądał je i relacjonował na gorąco z wysokości 7000 metrów specjalny wysłannik Polskiego Radia, towarzyszący lotniczej ekspedycji badawczej astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  zaćmienie słońca astronomia księżyc

Pogoda kosmiczna. Jak aktywność słoneczna wpływa na życie na Ziemi

Słońce jest w stanie wyrzucić ze swojej powierzchni w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości naładowanych cząstek. Kiedy ich obłoki docierają do Ziemi, zderzają się z polem magnetycznym naszej planety i powodują burze geomagnetyczne. W 2025 roku po raz kolejny znajdujemy się w okresie maksimum aktywności słonecznej, który powtarza się co 11 lat. Czy jest się czego obawiać?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka astronomia pogoda zorza polarna Ziemia kosmos Piotr Firan

Zanieczyszczenie miejskim światłem. To problem dla ludzi, ptaków i drzew

- Sztuczne światło pomaga w wegetacji roślin, ale tylko w hodowli kwiatów i pomidorów. Bo światło z latarni miejskich powoduje zjawisko zanieczyszczenia światłem. Przedłuża to wegetację drzew w mieście, co powoduje, że później gubią liście. Nie jest to dla nich korzystne, bo zamiast gromadzić energię na zimę, wciąż zachowują liście dla procesu fotosyntezy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Ulanicka, specjalistka ds. ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zmiany klimatyczne ekologia zanieczyszczenie powietrza ptaki Marta Hoppe