Polskie Radio
Section05
NASA

TYLKO U NAS Jak powstała Ziemia? Polka wyjedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, prof. Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Polka jedzie na grant do ośrodka NASA. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Zobacz więcej na temat:  kosmos NAUKA Ziemia Wszechświat NASA Polskie Radio 24 POLSKA

Zdjęcie polskiego licealisty zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie NASA

Fotografia wykonana przez 17-letniego Antoniego Zegarskiego została wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". Zdjęcie zrobione przez licealistę z Grodziska Mazowieckiego przedstawia styczniową pełnię księżyca, nazywaną także Wilczą Pełnią, w otoczeniu wyjątkowo wyglądających oraz symetrycznie układających się chmur.
Zobacz więcej na temat:  NASA kosmos konkurs

"Złote płyty" we wrocławskim Capitolu, czyli jak Amerykanie wysyłali wiadomość dla kosmitów

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol przygotowuje nową premierę: spektakl muzyczny "Złote płyty", którego tematem jest oparta na faktach historia przygotowania przesłania  od ludzkości do… kosmitów. Umieszczone na tytułowych złotych płytach, zostały wysłane w kosmos w dwóch sondach misji Voyager. Ale kto i w jaki sposób wybierał treści na nich umieszczone?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu kosmos misja Voyager carl sagan MUZYKA NASA Tomasz Miara Trójka

Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok

Jak ogłosiło NASA, ze względu na bezpieczeństwo astronautów, misje Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. A to oznacza, że triumfalny powrót człowieka na Księżyc odbędzie się dopiero w roku 2026. Podstawową przyczyną opóźnienia misji są problemy z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos misja Artemis księżyc Mars NASA Jan Pachlowski Radosław Nałęcz Trójka

Misja Artemis III. Astronauci wrócą na Księżyc, ale później niż planowano

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka NASA NAUKA księżyc astronomia astronautyka GOSPODARKA

Czy da się usłyszeć kosmos? Voices Of The Cosmos - projekt łączący sferę naukową i artystyczną

Voices Of The Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, specjalizujących się w muzyce elektroakustycznej: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak dźwięki kosmosu Voices Of The Cosmos astronomia NASA muzyka elektroniczna kosmos NAUKA