Polskie Radio
Section05
Antarktyda

Prof. Kubiak: Chiny wykorzystują Antarktydę, aby podkreślić rolę wschodzącego mocarstwa

W Paryżu trwa konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie. - Chiny wykorzystują wszelkie możliwe sposobności, by podkreślić swoją rolę wschodzącego i odpowiedzialnego mocarstwa. W tym celu wykorzystywana jest Antarktyda i Antarktyka - mówi w "Więcej świata" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda Więcej świata Paryż Chiny Pekin Paweł Lekki

"Niezwykłe wyzwanie". Polska buduje nową stację polarną

 Polska rozpoczęła budowę nowej, trzykondygnacyjnej stacji naukowej w Antarktyce. Ma ona stanąć na Wyspie Króla Jerzego w miejscu starej bazy, czyli 120 km od brzegów kontynentu Antarktydy i 14 tys. km od Warszawy - informuje "Gazeta Wyborcza". - W spektakularnym krajobrazie, w szczególnym przyrodniczo miejscu powstanie świetna architektura - powiedział kierownik projektu Hubert Maciejewski. 
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda ŚWIAT NAUKA

Mirek Wiśniewski: Antarktyda pełna jest dźwięków

- W ciągu tych 63 dni przeszło 13 cyklonów. Tam w ogóle słychać jeden wielki huk i świst. Poza tym wystrzały ogromne podczas pękania gór lodowych. Jest to dźwięk ogromnej grozy. Nie mówiąc już o tym, że pingwiny bez przerwy się kłócą, bardzo głośne są też inne ptaki, np. petrele - mówił w Dwójce uczestnik budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Antarktyda Dom Spotkań z Historią Aleksandra Łapkiewicz Dwójka wystawa