Polskie Radio
Section05
Antarktyda

A może to wszystko rzucić i… popłynąć na Antarktydę? Właśnie ruszyła rekrutacja

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła rekrutację na 49. Polską Wyprawę Arktyczną i poszukuje osób, które umożliwią nieprzerwane działanie placówki i prowadzenie badań przez naukowców. Kto jest poszukiwany i jakie umiejętności są niezbędne, by zostać zakwalifikowanym?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Antarktyda rekrutacja Przemysław Lis Witold Lazar Trójka

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Lis NAUKA Antarktyda

Dziura ozonowa nad Antarktyką wcześniej niż zazwczaj. Naukowcy podali możliwą przyczynę

Trwają dywagacje, czy dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawiła się wcześniej, niż zazwyczaj i jest wyjątkowo duża. Naukowcy uważają, że to konsekwencja erupcji wulkanu Hunga Tonga - Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda energia morza światło oceany lód Pacyfik erupcja wulkanu

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Iran wyśle okręty wojenne na Antarktydę. "Ten region będzie kluczowy na arenie międzynarodowej"

Irańskie media poinformowały, że ich kraj wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w "najbliższej przyszłości". "Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu, ale ma niewielką marynarkę wojenną" - skomentował izraelski dziennik "Jerusalem Post".
Zobacz więcej na temat:  wojsko marynarka wojenna statki Antarktyda Iran ŚWIAT Bliski Wschód