Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 25.11.2010

Święto książki historycznej

Zbigniew Czerwiński: XIX Targi Książki Historycznej to okazja do zainteresowania się historią i zapoznania się z szerokim spektrum nowych publikacji.
Zbigniew CzerwińskiZbigniew CzerwińskiFot. A.Żak/PR

Na miłośników historii w Arkadach Kubickiego czeka stu wydawców, około półtora tysiąca nowości wydawniczych, salon książki muzealnej, gry strategiczne i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Dziś zaczynają się XIX Targi Książki Historycznej w Warszawie w Arkadach Kubickiego.

Program Pierwszy PR jest jednym z patronów Targów.

- Od szesnastu lat przyznajemy nagrodę CLIO - dla najlepszych książek historycznych ostatniego sezonu. Ma ona już swoją rangę i renomę w środowisku historycznym. Naszym celem jest promocja książki historycznej, przybliżanie jej czytelnikowi – zapewnia Zbigniew Czerwiński z Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.

Gość "Sygnałów dnia" powiedział, że kapituła przyznająca nagrodę docenia szeroką paletę książek historycznych, dlatego przyznaje wyróżnienia w czterech kategoriach: książka autorska, monografia naukowa, wyróżnienie za edytorstwo i w kategorii varsavianum.

- Dostrzegliśmy, że w bardzo wielu muzeach znajdują się działy wydawnicze, dlatego chcieliśmy zaprezentować ich dorobek w jednym miejscu, stąd pomysł na Salon książki muzealnej. Będziemy mieli ponad trzydziestu wydawców–muzealników – zauważył.

W rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim powiedział, że dla organizatorów Targów ważne jest, by przyciągnąć młodych czytelników. Stąd pomysł na spacery historyczne po stolicy śladami legend warszawskich, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych. W przestrzeni Arkad Kubickiego znajdzie się tez miejsce, w którym przybliżone zostaną realia z czasów II RP.

Zbigniew Czerwiński zauważył, że na początku lat 90. wszyscy chcieliśmy się dowiedzieć o rzeczach przemilczanych w okresie PRL, później przechodziliśmy fascynację starożytnością, a następnie II wojną światową. W ostatnich latach szczególnie popularne są powieści historyczne z elementami fantazy. Obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszą się lektury dotyczące życia codziennego w poprzednich epokach.

- Książki historyczne, na tle innej literatury, mają w miarę stabilną pozycję i stałego czytelnika, ważne jest to, że interesują się nią też młode osoby – powiedział gość radiowej Jedynki.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Święto książki historycznej" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.