Polskie Radio
Section05
literatura

"Miłość bez jutra" - opowieści o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Choć wojna nie sprzyja uczuciom, to jednak w tym trudnym czasie pozbawionym ideałów rodziły się namiętne związki. Ludzie doświadczali miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. Historię kilkudziesięciu takich związków opisuje Agnieszka Cubała - popularyzatorka historii - w swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka miłość II wojna światowa książki literatura

Dawne zmiany w spisie lektur. "Czytać Mickiewicza?", wyjątki z "Chłopów", "Pamiętnik Mroczka"

Kanon lektur szkolnych – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne PRL romantyzm szkoła literatura poezja Adam Mickiewicz

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
Zobacz więcej na temat:  David Foster Wallace HISTORIA depresja samobójstwo literatura KSIĄŻKA książki opowiadanie proza Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone

Magda Mikołajczuk o książce Martina Amisa "Strefa interesów"

O angielskiej powieści Martina Amisa "Strefa interesów", której luźną adaptacją jest polsko-brytyjski film o tym samym tytule, właśnie wyróżniony trzema nagrodami BAFTA i mający szanse na Oskara. Warto przeczytać przed obejrzeniem filmu, który na polskie ekrany wchodzi 8 marca. "Strefa interesów" opowiada o życiu rodzinnym komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony, które toczy się w domu z ogrodem, niedaleko baraków i krematoriów. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

Druga rocznica wojny na Ukrainie - audycje specjalne w Dwójce

W związku z drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę radiowa Dwójka - w geście solidarności z walczącymi sąsiadami - przygotowała audycje specjalne i cykle literackie. Będą powieści i wiersze ukraińskie, koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej czy relacje tych, którzy wciąż pomagają Ukraińcom. Temat walczącej Ukrainy będzie się pojawiał na naszej antenie niemal przez cały tydzień - od 19 do 24 lutego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie literatura Ukraina poezja