Polskie Radio
Section05
literatura

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias pisarz Carlos Marrodan Casas Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Tłumacz rzecznikiem i promotorem

- Postać tłumaczki czy tłumacza ma dziś znacznie większą widoczność niż jeszcze niedawno. To konsekwencja wieloletnich starań przede wszystkim Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które bardzo aktywnie działa na rzecz widoczności zawodu - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, tłumaczka, literaturoznawczyni i filmoznawczyni podczas rozmowy z okazji obchodzonego 30 września Międzynarodowego Dnia Tłumacza. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Dwójka Jakub Jamrozek literatura media społecznościowe KULTURA

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski literatura

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Dziś premiera wyjątkowego komiksu historycznego

W piątek premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września ’39 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa USA komiks W POLSKIM RADIU Bez Przedawnienia premiera Warszawa Stefan Starzyński Wacław Lipiński Jeremi Przybora

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Marcin Czaplicki: to dzięki radiu Warszawa zaczęła się bronić

- W czasie kampanii wrześniowej radio było najlepszym nośnikiem informacji, gazety niemal przestały wychodzić. W tym komiksie przedstawiamy także grafiki ówczesnych gazet i postacie, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i obronie Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Czaplicki, jeden z rysowników komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa USA komiks