Polskie Radio
Section05
literatura

Józef Ujejski – wybitny badacz literatury i filozofii epoki romantyzmu

Mija 83. rocznica śmierci znanego i lubianego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, badacza pięknego okresu polskiej literatury – romantyzmu. Józef Ujejski zmarł 8 lipca 1937 roku w Warszawie. Zasłynął niezwykle przenikliwą monografią o Konradzie Korzeniowskim – wybitnym pisarzu polskiego pochodzenia, publikującym pod pseudonimem Joseph Conrad.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski romantyzm Józef Korzeniowski literatura

"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych

- Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a europejskie - bardzo od gatunków odległe, takie artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest jednak zbyt sztywny i wcale nie taki jednoznaczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o książce zatytułowanej "Europejskie kino gatunków 2", której jest współautorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo FILM

Biblioteka muzyka. Vienio i jego literacko-kulinarno-kosmiczne podróże

W wakacyjnym cyklu sprawdzamy, co czytają i o czym piszą muzycy. - Czas izolacji to dobry moment dla polskiego czytelnictwa, a książki powracają do łask - mówił Vienio i polecał słuchaczom Czwórki m.in. książkę z pogranicza rzeczywistości i ezoteryki, a także literaturę... innych muzyków. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wakacje kino KSIĄŻKA literatura hobby Kasia Dydo Katarzyna Dydo Damian Sikorski

Krzysztof Zajas: powrót do Dostojewskiego był wstrząsającym doświadczeniem

- Jeszcze raz przekonaliśmy się, po wielu latach i po setkach, jeśli nie tysiącach, przeczytanych książek, że Dostojewski jest jednak mistrzem. Jest absolutnym mistrzem prozy, konstruowania i sytuacji, i charakterów, i napięć między poszczególnymi częściami. I kompozycja, i stylistyka, i język, i psychologia są absolutnie na najwyższym poziomie - mówił w "Witaminach literackich" gość Kingi Michalskiej, literaturoznawca Krzysztof Zajas. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura

Marek Zagańczyk: książki powinny czasami zawracać w głowie

- Niezwykłość książki Hajduka polega na tym, że ona sama jest gawędą. Dużo rzeczy się tam miesza, prowadzi w różne strony, wiele furtek się otwiera, tak, że momentami kręci się nam w głowie. Dobrze jest tych zawrotów głowy zbyt wielu nie doświadczać, ale w taki sposób powinny oddziaływać książki - opowiadał o "Wolności słonecznej" Marek Zagańczyk, gość Doroty Gacek.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Marek Zagańczyk

Tadeusz Borowski. Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych

"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA literatura Tadeusz Borowski II wojna światowa komunizm pisarz książki stalinizm