Polskie Radio
Section05

literatura

Joseph Conrad i Gustaw Herling-Grudziński. Morze, emigracja i literackie pokrewieństwo

W pierwszej audycji z cyklu Prądy morskie przyglądaliśmy się dwóm wielkim polskim pisarzom - Josephowi Conradowi, który morzu poświęcił kilkadziesiąt lat życia, najpierw będąc oficerem żeglugi morskiej, a później także w swojej twórczości, a także Gustawowi Herlingowi-Grudzinskiemu, w którego twórczości i publicystyce widoczne są wpływy Conradowskie.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Gustaw Herling-Grudziński Joseph Conrad

РАДІОКНИГАРНЯ. Павло Казарін: «Україна — ескалатор можливостей»

«Україна — це простір, де вікна можливостей перетворюються на ескалатор можливостей», — каже Павло Казарін, автор книжки «Дикий Захід Східної Європи», відзначеної премією Книга року BBC Україна-2022. Нещодавно вона вийшла польською у видавництві Kolegium Europy Wschodniej. Перекладачка Анна Урсуленко вважає, що ця книга поєднує локальний досвід з універсальними темами й допомагає зрозуміти не лише Україну, а й сучасну політику загалом. На розмову з Павлом Казаріним та Анною Урсуленко запрошують Яна Стемпнєвич і Марцін Ґачковський
Zobacz więcej na temat:  література культура Україна

Znana i nieznana Pawlikowska-Jasnorzewska na wystawie w Łazienkach Królewskich

Poetka, dramatopisarka i malarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była wszechstronnie uzdolniona. Poświęcona jej wystawa, zatytułowana "Lilka", przybliża sylwetkę artystki, bazując głównie na fotografii, cytatach, wspomnieniach oraz fragmentach analiz jej twórczości. Te zostały przygotowane i wybrane przez autorów biografii i opracowań dotyczących poetki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Łazienki Królewskie muzeum wystawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Maria i Magdalena" Magdaleny Samozwaniec. Siostrzany dwugłos z epoki

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – wybitnej poetki dwudziestolecia międzywojennego, mistrzyni liryki miłosnej i refleksyjnej. Z tej okazji, na prośbę słuchaczy, przypominamy barwną, pełną anegdot opowieść o rodzinie Kossaków, a przede wszystkim relacji Magdaleny, ze starszą o 3 lata siostrą-poetką. Wybrane fragmenty powieści "Maria i Magdalena" czyta Elżbieta Kijowska.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Łukomska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Elżbieta Kijowska Dwójka

Tajemnice biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 8 pytań

 – O życiu tego pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Gustaw Herling-Grudziński nigdy nie wspominał o żydowskich korzeniach swojej rodziny. Kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki. W 25. rocznicę śmierci autora "Innego świata" przedstawiamy osiem pytań o jego wczesną biografię. I osiem odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Dwudziestolecie międzywojenne biografia

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 209 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Tadeusz Borowski. "Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych"

"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość. 3 lipca 1951 roku pisarz popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Tadeusz Borowski II wojna światowa komunizm stalinizm nazizm Niemcy