Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Reparacje wojenne. "Welt": chowanie się za paragrafami jest słabe. Berlin nie powinien unikać debaty

Niemieckie media komentują polskie żądania ws. reparacji wojennych. "Berlin nie musi płacić, lecz nie powinien unikać debaty, ponieważ cyniczne jest przyznanie się do odpowiedzialności po to, by oświadczyć, że nie wynikają z niej żadne konsekwencje" - ocenił Philipp Fritz w komentarzu na łamach dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT reparacje wojenne II wojna światowa Europa Niemcy

"Radykalne działania". Niemcy podczas II wojny światowej uderzyli w polskie uczelnie

W II Rzeczypospolitej funkcjonowało kilka znaczących ośrodków akademickich: Warszawa, Lwów, Kraków, Poznań i Wilno. Te, które znalazły się w granicach Generalnej Guberni, dotknęły najostrzejsze represje. Między innymi w Warszawie zamknięto wszystkie wyższe uczelnie, natomiast profesorów z Krakowa wywieziono do niemieckiego obozu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka Michał Piekarski Szymon Drej

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Padły istotne dla sprawy terminy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy PiS Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Sobolewski nazizm

Prezes PR o komiksie: zależało nam na pokazaniu postaw

- Pracownicy Polskiego Radia z narażeniem życia ukrywali nagrania z września 1939 roku. Wiedzieli, że płyty będą celem niemieckiego okupanta, że zostaną zniszczone. Po latach część tych płyt udało się odnaleźć i odtworzyć. Dzięki temu możemy dziś usłyszeć tamte emocje i mówić o właściwych postawach, o poczuciu misji i wiary w to, co się robi. Miłości do ojczyzny i własnej firmy - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU II wojna światowa historia Polski POLSKA

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Premiera wyjątkowego komiksu historycznego

W piątek 30 września w siedzibie publicznego nadawcy odbyła się premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio wrzesień 1939", który przedstawia rolę i działalność Polskiego Radia podczas bohaterskiej obrony Warszawy. O dramatycznych wydarzeniach oraz heroizmie pracowników rozgłośni Polskiego Radia opowiada historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo W POLSKIM RADIU Polskie Radio komiks II wojna światowa premiera pamięć POLSKA

"Dali z siebie wszystko". Jan Józef Kasprzyk o bohaterach komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"

- Komiks opowiada o ludziach, którzy byli niezwykle odważni i heroiczni, a jako cywile bardzo poważnie podchodzili do tego, czym jest służba wspólnocie - narodowi i państwu. Nie pozostawili swoich mikrofonów, nie ewakuowali się, zostali do końca, by być z tymi, dla których Polskie Radio było we wrześniu 1939 roku jedynym źródłem wiedzy i narzędziem krzepiącym ducha - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio II wojna światowa historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA W POLSKIM RADIU

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Sekretarz generalny PiS podał terminy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy PiS Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Sobolewski nazizm