Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Prof. Tadeusz Wolsza: tłumaczenia Stalina nt. Zbrodni Katyńskiej były abstrakcyjne

- Gen. Władysław Anders i gen. Władysław Sikorski pytali Sowietów gdzie są nasi oficerowie. Stalin wykrętnie tłumaczył, że są poszukiwani lub że zapewne uciekli do Mandżurii, co było na tyle abstrakcyjne, że nie uwierzyliby w to sami Rosjanie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Wolsza, historyk wiceprzewodniczący Kolegium IPN, autor książki "Dotyk Katynia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Zbrodnia Katyńska II wojna światowa ZSRR III Rzesza IPN Dorota Kania

Polityczne tło zbrodni katyńskiej. Książka "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw"

- Stalin kłamał od samego początku na temat zbrodni katyńskiej, podobnie jak i strona radziecka - powiedział w Polskim Radiu 24 Thomas Urban, autor książki "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zbrodnia Katyńska II wojna światowa Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill Rafał Dudkiewicz POLSKA KSIĄŻKA

Wacław Lipiński - głos walczącej Warszawy

W czasie kampanii wrześniowej pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Wacław Lipiński

"Świadkowie epoki". Poruszające relacje i wspomnienia rodzin katyńskich online

Instytut Pileckiego w 80. rocznicę rozpoczęcia zbrodni katyńskiej udostępnia relacje i wspomnienia rodzin, których bliscy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD w kwietniu i maju 1940 roku. Opublikowane relacje można znaleźć w internecie i są one częścią projektów "Zapisy terroru" oraz "Świadkowie epoki".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń historia Polski II wojna światowa Zbrodnia Katyńska