Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa komunizm NKWD obława augustowska stalinizm zbrodnie sowieckie

Irena Krzywicka. Przedwojenna "gorszycielka" – o prawach kobiet, Boyu i nieszczęśliwym życiu

– Nade wszystko boję się zakłamania i najwyżej cenię szczerość – mówiła w 1962 roku w Polskim Radiu Irena Krzywicka. W radiowych archiwach zachowało się dużo nagrań związanych z tą słynną przed wojną, dla wielu kontrowersyjną, publicystką i pisarką, autorką wydanych pod koniec jej długiego życia wspomnień "Wyznania gorszycielki".
Zobacz więcej na temat:  Irena Krzywicka Tadeusz Boy-Żeleński Dwudziestolecie międzywojenne wspomnienie literatura feminizm

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 80 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm zbrodnie sowieckie

POLSKIE RADIO 24 Braun neguje istnienie komór gazowych. Poseł PiS: absolutny skandal

- Dla mnie ktoś, kto przypisuje Żydom odpowiedzialność za Holokaust, nie różni się niczym od kogoś, kto przypisuje Polakom odpowiedzialności za Holokaust i w zasadzie nie różni się dużo od kogoś, kto mówi, że Holokaustu w ogóle nie było - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Grzegorz Braun Paweł Jabłoński Holokaust

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy

Zakłócone obchody w Jedwabnem

Przez kilka minut delegacja z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem nie mogła opuścić uroczystości w Jedwabnem, podczas których oddano hołd Żydom zamordowanym 84 lata temu przez Polaków. Wydarzeniu towarzyszyły protesty uczestników dwóch równolegle odbywających się zgromadzeń zorganizowanych przez europosła Grzegorza Brauna i prawicowego publicystę Wojciecha Sumlińskiego. Obaj kwestionują ustalenia historyków, zgodnie z którymi zbrodni dokonali Polacy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jedwabne Żydzi polityka antysemityzm