Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie Dorota Gacek II wojna światowa Armia Krajowa

"Wzmocni wspólną więź". Krasnodębski o rekonstrukcji Pałacu Saskiego

 - Są pewne potrzeby o charakterze politycznym, symbolicznym i tożsamościowym, wzmacniają wspólną więź, są symbolem suwerenności. To wszystko mieści się w tej odbudowie Pałacu Saskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Dorota Kania Pałac Saski II wojna światowa Warszawa

"Taki mają pomysł na rozmowę z Polską". Prof. Kleiber o słowach Lascheta o reparacjach

- Stanowisko Armina Lascheta jest stanowiskiem, które jest wśród niemieckich polityków stabilne - powiedział w Polskim Radu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", komentując wypowiedź Armina Lascheta. - Oni mają taki pomysł na rozmowę z Polską i podejrzewam, że Armin Laschet będzie powtarzał to w przyszłości wielokrotnie - dodał.  
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż Michał Kleiber ŚWIAT Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne Europa

Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"

- Wydaje mi się, że pewnego rodzaju kwestie odszkodowań, nawet symbolicznych, jak pomnik ofiar, który ma stanąć w Berlinie, są możliwe do zrealizowania. Wymaga to determinacji ze strony Polski i zgody ze strony niemieckiej - powiedział w audycji "Debacie Dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk. - Temat reparacji jest tematem zamkniętym, co nie znaczy, że nie można dyskutować o kwestiach zadośćuczynienia - dodał Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy HISTORIA historia Polski reparacje wojenne II wojna światowa

27 dni krwawych walk. Upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty PWPW

W Warszawie upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wytwórnia oraz budynek mieszkalny jej pracowników, które w czasie okupacji znajdowały się w rękach niemieckich, zostały zdobyte przez powstańców w drugim dniu zrywu - 2 sierpnia 1944 roku. Gmach utracono 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski HISTORIA społeczeństwo

"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego

– Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to jedyny dzień w roku, kiedy mimo wszystko, ciężka polska polityka trochę potrafi zelżeć, a z drugiej strony ludzie się integrują, mają poczucie jedności i głębsze poczucie tożsamości – powiedział w "Letnim Salonie Trójki" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka Paweł Kowal koalicja obywatelska Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Bartłomiej Graczak