Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata II wojna światowa Żydzi

"Markowa to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu"

- Wieś rodzinna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, a zarazem miejsce wspólne ich kaźni oraz ukrywanych przez nich ośmiorga Żydów, to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu dla historii najnowszej naszej ojczyzny – wskazał w liście Andrzej Duda. List prezydenta odczytała w Markowej szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. W podkarpackiej wsi odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Andrzej Duda Holokaust

Legnica: rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

67 lat, jeden miesiąc i 13 dni - tak długo stał na placu przed ratuszem w Legnicy Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który wzbudzał emocje jeszcze zanim został odsłonięty i który do dziś dzieli mieszkańców Legnicy. O demontażu pomnika mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Polaki i Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona II wojna światowa pomniki dekomunizacja

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata Żydzi

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata historia Polski II wojna światowa Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość

Historie Sprawiedliwych. "Wchodzili do getta niosąc pomoc"

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata historia Polski Świadkowie Holokaustu

Więźniarki z KL Ravensbrück: robili na nas doświadczenia

Kilkanaście byłych więźniarek niemieckiego obozu w Ravensbrück spotkało się w Senacie z senatorami, członkami Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji. Podczas konferencji przedstawiono listy pisane przez więźniarki oraz świadectwa kobiet, poddanych w obozie eksperymentom pseudomedycznym. Mówiono też o problemach dotyczących upamiętnienia polskich ofiar obozu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Auschwitz Niemcy Adolf Hitler POLSKA