Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Katyń - kłamstwo Stalina

3 grudnia 1941 podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Józef Czapski Józef Stalin Katyń Władysław Anders Władysław Sikorski

Konferencja "Pamięć i Nadzieja" a polityka historyczna

W Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów podczas II wojny światowej. O polityce historycznej w tej sprawie mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Dawid Wildstein (TVP) i Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa polityka historyczna

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego