Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Akcja #bezprzedawNIEnia. Eksterminacja polskich elit podczas II wojny światowej

W czasie II wojny światowej zginął co szósty obywatel przedwojennej Polski. Śmierć tysięcy profesorów, inżynierów, prawników, polityków, księży, studentów, filmowców, poetów etc. na wiele lat zahamowała proces kształcenia nowych elit intelektualnych i artystycznych oraz spowolniła rozwój kraju. W wyniku prowadzonych z premedytacją działań okupanta Polska nieodwracalnie utraciła 70 proc. materialnego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Bez Przedawnienia II wojna światowa

"Polskie Radio - wrzesień 1939" - komiks o nieznanych losach radiowego archiwum

- Płyty Polskiego Radia z września 1939 przekazywano zaufanym osobom na terenie Warszawy. Kilkadziesiąt z "Czarnego nesesera" trafiło do Mirosława Panufnika, brata kompozytora Andrzeja. Ukryto je w pracowni lutniczej ich ojca, były tam bezpieczne do wybuchu Powstania Warszawskiego. Są sygnały, że neseser nie został zniszczony - mówił w Dwójce Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla

Prezydenci RP na uchodźstwie wrócą do Polski. Ich szczątki spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczną w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziś zainaugurowano kampanię "Misja: Wolna Polska", która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa

Polska poza Polską. Opowiedzieć o historii RP na uchodźstwie

W najbliższym wydaniu audycji "Eureka" porozmawiamy o kampanii edukacyjno-informacyjnej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, której głównym celem jest pogłębienie wiedzy Polaków na temat historii RP na uchodźstwie oraz przypomnienie najważniejszych postaci i wydarzeń z tą historią związanych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rząd RP na Uchodźstwie prezydent Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski II wojna światowa

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Anders, Maczek, Sosabowski. Jak odebrano im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Wielka Brytania II wojna światowa Michał Rola-Żymierski Stanisław Maczek Władysław Anders Stanisław Sosabowski

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Holandia Arnhem Stanisław Sosabowski