Polskie Radio
Section05
II RP

"Wiadomości Literackie" - tygodnik kulturalny okresu międzywojnia

97 lat temu, 6 stycznia 1924 roku, ukazał się w Warszawie pierwszy numer tygodnika kulturalnego "Wiadomości Literackie". W swoich treściach zwracał się głównie ku szeroko rozumianej kulturze, relacjonował wydarzenia, recenzował pokazy, filmy i inscenizacje, opowiadał o nowościach wydawniczych, podawał repertuar kin, ale też drukował niezwykle ciekawe reportaże społeczne i wyraźnie odnosił się do sympatii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  II RP literatura Mieczysław Grydzewski poezja dziennikarstwo

Prof. Mateusz Rodak: "Bieda była główną przyczyną przestępstw w II RP"

– Najpowszechniejsza była kradzież, bo jest przestępstwem ludzi biednych. Bieda była zresztą główną siłą napędową przestępczości. Przy dużym przyroście naturalnym masa ludzi migrowała do miast, w których czasami się nie odnajdywała. Z tego wszystkiego rodziła się przestępczość – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Mateusz Rodak.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne przestępczość II RP II Rzeczpospolita

Gabriel Narutowicz – tragiczny pierwszy prezydent II RP

Pierwszy prezydent II Rzeczpospolitej był zasłużonym budowniczym elektrowni wodnych i gorącym patriotą przejętym losem Polski. – Ta szlachetna postać, która niosła ewangelię porozumienia i przebaczenia wobec uczestników demonstracji przeciwko sobie, została zamordowana – mówił prof. Marian Marek Drozdowski w audycji Polskiego Radia z 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gabriel Narutowicz Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita

153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. "Za cel stawiał sobie dokończenie przerwanej walki z Moskalami"

- Przekornie mówił o sobie Litwin. Tymczasem Litwini uważali go za zdrajcę lub Polaka, który chciał im Litwę zabrać - mówił na antenie Polskiego Radia 24  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, urodził się Józef Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita II RP niepodległość historia Polski

Podziały II RP. "Kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony"

- Podziały w II RP były dużo głębsze niż obecnie. Dość powiedzieć, że radykał zabił prezydenta Gabriela Narutowicza. Jednak jedna rzecz była pewna. Wolna Polska była cenna dla wszystkich. Mogliśmy się spierać, dyskutować i krytykować, ale kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony. Uderzający był patriotyzm - mówiła dyrektor kreatywna Fundacji State od Poland Danuta Nierada. Gośćmi byli również Hanna Radziejowska ( Instytut Pileckiego) i Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita II RP historia Polski