Polskie Radio
Section05

II RP

Madagaskar i ambicje kolonialne II RP. Zobacz infografikę

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia Madagaskar Afryka

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 139 lat od jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa PRL Jan Czochralski wynalazcy

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Wybuch na Cytadeli Warszawskiej. Największy zamach terrorystyczny w II Rzeczpospolitej czy nieszczęśliwy wypadek?

W 1923 roku przez Polskę przetoczyła się fala zamachów bombowych zorganizowanych przez siatkę komunistycznych terrorystów. Żaden nie był jednak tak zuchwały i tragiczny w skutkach, jak ten, którego celem była prochownia w Cytadeli Warszawskiej. O ile faktycznie był to zamach. Bowiem, mimo upływu stu lat od tragedii, w sprawie, w której lista ofiar nie kończy się na zabitych w wyniku eksplozji, więcej jest znaków zapytania niż pewników. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa cytadela warszawska Komunistyczna Partia Polski (KPP) II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne terroryzm

Kazimierz Sosnkowski. Najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej

Nawet na tle niezwykle barwnej galerii wojskowych i polityków pierwszej połowy XX wieku Sosnkowski jawi się jako postać nietuzinkowa. Człowiek, który przeszedł długą drogę od szefa sztabu I Kompanii Kadrowej, poprzez organizatora Wojska Polskiego, do Naczelnego Wodza, kierował się zawsze dobrem Polski, choć krępowały go ułomności własnego charakteru. 11 października mija 55. rocznica śmierci Kazimierza Sosnkowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa II Rzeczpospolita II wojna światowa Józef Piłsudski Kazimierz Sosnkowski POLSKA Warszawa wojsko Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie emigracja

Jak wyglądała Polska po odzyskaniu niepodległości? Wyniki spisu powszechnego z 1921 roku

- Polskie władze skupiły się na odbudowie państwa, w związku z tym potrzebowały informacji o tym, jakie to państwo jest i jaki jest jego stan ludności - mówił w audycji "Niezła historia" historyk prof. Tomasz Gajownik. 103 lata temu, 30 września 1921 roku, przeprowadzony został pierwszy spis powszechny w odrodzonym państwie polskim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II Rzeczpospolita społeczeństwo Kresy

Wilno pod wodą, czyli jak powódź doprowadziła do odkrycia grobu polskiego króla

21 września 1931 roku w wileńskiej katedrze odkryto zamurowane pomieszczenie, a w nim szczątki króla Aleksandra Jagiellończyka oraz dwóch żon Zygmunta Augusta - Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki. Do sensacyjnego odkrycia doprowadziła powódź, która kilka miesięcy wcześniej niespodziewanie zalała Wilno.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski powódź Wilno Aleksander Jagiellończyk Barbara Radziwiłłówna