Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Piotr Grabka 09.08.2018

Batoracy. Symbol Polski Walczącej, patriotyzmu i poświęcenia

- Większość z nich należała do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej tzw. Pomarańczarni. Po wybuchu wojny trafili do Szarych Szeregów i grup szturmowych, z których powstał legendarny Batalion Zośka – mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdjęcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ze świadectwa dojrzałości, Warszawa 1939Zdjęcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ze świadectwa dojrzałości, Warszawa 1939Wikipedia/dp. Źr. Lesław M. Bartelski "Mokotów 1944", Warszawa 1972, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
powstanie663.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Krzysztof Kamil Baczyński, Pomarańczarnia, Batalion Zośka – to wszystko absolwenci Gimnazjum im. Batorego w Warszawie, którzy w sierpniu 1944 roku poszli walczyć na powstańcze barykady. 

- Łączyło ich koleżeństwo, przyjaźń i miłość do ojczyzny. Szlak bojowy zaczynali na warszawskiej Woli, potem trafili do piekła, czyli na Stare Miasto, gdzie toczyli bardzo ciężkie walki i gdzie bardzo wielu z nich poległo. Później ewakuacja kanałami do Śródmieścia, a stamtąd na Czerniaków, gdzie toczyły się walki o każdą ulicę, dom i piętro. Batoracy przeszli najtrudniejszy szlak powstańczy, wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę - powiedziała Katarzyna Utracka.

W audycji śledziliśmy losy Batoraków w Powstaniu Warszawskim. W jaki sposób ci z nich, którzy przeżyli, zadbali o to, by pamięć o ich poległych kolegach nie uległa zatarciu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/bch