Polskie Radio
Section05
Krzysztof Kamil Baczyński

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Dwójka poezja Dorota Gacek

Słuchowisko o Baczyńskim – "Autobiografia" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

W pierwszą niedzielę sierpnia zaprosiliśmy do nie tak głębokiego, ale cennego Archiwum Polskiego Radia. 5 września 2020 roku na antenie Programu 1 Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska w reżyserii Janusza Kukuły - "Autobiografia". Poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Janusz Kukuła rozpisał na cztery głosy młodych, choć starszych od Baczyńskiego aktorów. Poeta, jak wiemy, zginął, mając 23 lata. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA Krzysztof Kamil Baczyński poezja słuchowisko Trójka

Damian Ukeje śpiewa w Trójce Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]

77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Trójka uczciła m.in. wyjątkowym koncertem Damiana Ukeje, który zinterpretował poezję K.K. Baczyńskiego. – Czytałem jego wiersz "Dłoń" i w mojej głowie pojawiła się, jakby sama z siebie, muzyka. Można powiedzieć, że to była wręcz metafizyczna sytuacja – mówi wokalista. Ten utwór również zabrzmiał podczas koncertu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka hp MUZYKA Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana Powstanie Warszawskie Trójka

Poeci podczas Powstania Warszawskiego. Dr Ukielski: poezja podczas zrywu była pełna złości

- Poezja, która powstała w trakcie Powstania była pełna takiej złości, wściekłości jak chociażby "Czerwona Zaraza" Ziutka Szczepańskiego, gdzie wzywa Sowietów żeby nie stali bezczynnie z drugiej strony Wisły, a jednocześnie zdając sobie sprawę że są czerwoną zarazą, a więc nie niosą ze sobą wolności - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa poezja Krzysztof Kamil Baczyński HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Nie tylko "Miasto 44" i "Kanał". Powstanie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Powstanie Warszawskie Andrzej Wajda Jan Komasa Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk HISTORIA

Włodek Pawlik: muzyka uwydatnia poezję Krzysztofa K. Baczyńskiego

- Jego twórczość jest bardzo bogata. Był wybitnym poetą, określano go mianem największego talentu polskiej poezji okresu międzywojennego. Jego życie połączyło się z obowiązkiem chwycenia za broń, to była dla niego kwestia honorowa - tak o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim mówił na antenie pianista i kompozytor Włodek Pawlik. "Baczyński 100" - taki tytuł nosi niezwykły koncert, który odbędzie się 1 sierpnia w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Jakub Kukla Dwójka Włodek Pawlik

Koncert ku pamięci Baczyńskiego. Włodek Pawlik: jego poezja od zawsze ze mną

- Krzysztof Kamil Baczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również żołnierzem Powstania Warszawskiego. Zginął podczas walki od kuli hitlerowskiego snajpera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Włodek Pawlik, który skomponował muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już 1 sierpnia odbędzie się koncert upamiętniający tego niezwykłego poetę.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke Włodek Pawlik Powstanie Warszawskie Krzysztof Kamil Baczyński Muzyczna Jedynka koncert