Polskie Radio
Section05
Kedyw

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy okupacja niemiecka

Kedyw – superfachowcy od wojennych akcji dywersyjnych

Akcja pod Arsenałem, zamach na Franza Kutscherę czy zdobycie 100 milionów złotych z Banku Emisyjnego. Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu. 22 stycznia 1943 roku komendant główny AK gen. Stefan Rowecki "Grot" wydał rozkaz o powołaniu Kierownictwa Dywersji, tzw. Kedywu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kedyw II wojna światowa Powstanie Warszawskie Stefan Grot-Rowecki Piotr Dmitrowicz

Likwidacja Franza Kutschery. M. Zarychta o okolicznościach udanej akcji Kedywu

- Franz Kutschera był człowiekiem, który wcześniej sławił się mordowaniem na dużą skalę na Białorusi. Był także znany z tego, że nie przebierał w środkach i lubił siać postrach przez publiczne egzekucje. Batalion "Parasol" miał za zadanie likwidację ludzi tego pokroju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Zarychta z IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Franz Kutschera Armia Krajowa Kedyw Warszawa

"Triumf polskiego ducha walki". 76. rocznica Akcji Bojowej "Kutschera"

"Precyzyjne przygotowanie i śmiałe przeprowadzenie akcji "Kutschera" było triumfem polskiego ducha walki i doskonałej organizacji działania. To była walka Dawida z Goliatem" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 76. rocznicy Akcji Bojowej "Kutschera", które odbyły się w sobotę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Franz Kutschera historia Polski Warszawa Mateusz Morawiecki Kedyw Armia Krajowa

Stanisław Aronson: 1 sierpnia to wielki dzień otwartej walki

- Pierwszego sierpnia w kilka godzin opanowaliśmy Umschlagplatz z małymi stratami, bo niemiecki opór był niewielki. To był bardzo ekscytujący dzień, pierwszy dzień otwartej walki. Drugiego dnia przeszliśmy na ulicę Okopową. Ludzie stali po obu stronach ulicy, klaskali, wiwatowali – opowiadał w Dwójce "Rysiek", legendarny żołnierz Kedywu AK.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Kedyw HISTORIA KULTURA Adrian Bąk

Prochy dowódcy "Zośki" wróciły do Polski. "Był uwielbiany"

Szczątki kapitana Ryszarda Białousa ps. Jerzy są już w Polsce. Prochy słynnego dowódcy batalionu "Zośka" sprowadzono z Argentyny, gdzie zmarł w 1992 r. - Był to człowiek, który swoją postawą udowodnił, że można być wiernym przysiędze składanej w Wojsku Polskim - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przy Wojskowym Porcie Lotniczym na Okęciu wziął udział w uroczystości przyjęcia urny z prochami kpt. Białousa.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Ryszard Białous Powązki Kedyw Mariusz Błaszczak batalion

Rocznica śmierci gen. Augusta Fieldorfa, ps. „Nil”

- To była osobowość i taki typ człowieka, który nie mógł odnaleźć się w rzeczywistości, w której nie liczyły się honor, godność, walka o prawdziwy interes Polski. Generał Fieldorf był człowiekiem, który do tego systemu nie pasował i został z niego w okrutny sposób usunięty – mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci służba bezpieczeństwa Kedyw Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski

66. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

66 lat temu, 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszono generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Był organizatorem i szefem Kedywu (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej), jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Emil Fieldorf PRL bezpieka Kedyw Armia Krajowa

Podziemne sądownictwo wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego

Sąd miał prawo wezwać oskarżonego lub świadków, jednak czyniono to niezmiernie rzadko ze względu na wymogi konspiracji. Kara śmierci musiała być orzeczona jednogłośnie, inne kary – bezwzględną większością głosów. Wyrok podlegał zatwierdzeniu Komendanta AK. Jeśli nie został zatwierdzony, tracił moc prawną. Co wiemy na temat „sądów kapturowych” i działalności kontrwywiadu Armii Krajowej. O sądach wojskowych w okresie wojny mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym dr Bartłomiej Szyprowski, prokurator i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kedyw Armia Krajowa II wojna światowa Władysław Sikorski