Polskie Radio
Section05
KULTURA

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Paweł Siwek KULTURA komiks

PR24 "Reportaż z własnej traumy". Orbitowski o książce "Memorial drive"

- To historia jest prosta, ale opowiedziana w sposób niesłychanie przykuwający uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce "Memorial drive" autorstwa Natashy Trethewey. - Nie wyobrażam sobie osoby z resztką wrażliwości, która by przeszła obok tej krótkiej, poruszającej książki, obojętnie - wskazał Łukasz Orbitowski. - Przyszły mi do głowy dwa sformułowania: jedno to "reportaż z własnej traumy", a drugi, bardziej trafny to "świadectwo" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura książki

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo wspomnienie Trójka

Odbudowa Pałacu Saskiego. Elżbieta Witek: dziś słowo zamienia się w czyn

W środę oficjalnie powołano spółkę odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, komentując to wydarzenie podkreśliła, że jest to inwestycja "wyczekiwana przez Polaków". "Ma głęboki symboliczny wymiar zarówno w sferze materialnego, jak i duchowego dziedzictwa całego narodu" - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Elżbieta Witek społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA

Wystawa "Przepotwarzanie" w Muzeum Karykatury. "Pełen przekrój różnych wizerunków"

- Poza karykaturami w tradycyjnym rozumieniu, pokazujemy również twarze-nie twarze: twarze-hybrydy; twarze metaforyczne; czasem twarze, które już tych twarzy nie przypominają. Jest pełen przekrój różnych wizerunków - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o wystawie "Przepotwarzanie" kurator Karolina Prymiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA wystawa Monika Małkowska

"Splendor władzy" czyli przepych królów na wystawie w Łazienkach Królewskich

August II Mocny i August III Sas, wzorem Ludwika XIV, otaczali się niezwykłym luksusem. Poza dziełami malarstwa i rzeźby – na wystawie w Łazienkach Królewskich w Warszawie - znajdziemy też, pochodzące z ich kolekcji, posągi z porcelany, złoconą maskę – podobiznę króla czy broń wysadzaną diamentami i złotem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA muzeum Łazienki Królewskie Warszawa królowie Polski Marta Piasecka Trójka Trójka

Wystawa "Ciało_archiwum: rozgrzewka". "Zdjęcia mają charakter estetyczny, ale i służebny"

- Jest to wystawa-mapa myśli, ponieważ temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny (...). Stąd to słowo "rozgrzewka" skojarzone z ciałem i z ćwiczeniami, które tylko sygnalizuje kilka różnych obszarów, w których można by było dalej stawiać pytania, szukać kolejnych fotografii - mówiła o wystawie "Ciało_archiwum: rozgrzewka" kurator Marta Przybyło.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Polskie Radio 24 foto zdjęcia Warszawa wystawa aparat

Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

W poniedziałek (29.11) poznaliśmy nazwisko laureatki Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagroda, przyznawana przez środowisko filmowe od 1969 roku, ma na celu docenienie wyjątkowych osobowości wśród młodych aktorów. Jury jednogłośnie przyznało ją Magdalenie Koleśnik za rolę w filmie "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski kino Dwójka Beata Kwiatkowska Magdalena Koleśnik KULTURA