Polskie Radio
Section05
KULTURA

"Odzwierciedla dzieje polskiego narodu". Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii może przestać istnieć - mówi dyrektorka placówki Anna Buchmann. 23 października minęło 150 lat o powstania Muzeum Narodowego Polskiego, stworzonego z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. Przez cały ten czas Muzeum mieściło się na zamku w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski ŚWIAT Szwajcaria KULTURA

W hołdzie Bogdanowi Paprockiemu. Koncert "Paprocki in memoriam" w Filharmonii Narodowej

O godzinie 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert "Paprocki in memoriam". To ma być muzyczny hołd złożony Bogdanowi Paprockiemu - jednemu z najbardziej uznanych i cenionych tenorów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX wieku. We wrześniu minęła 10. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA koncert koncerty filharmonia narodowa KULTURA Bogdan Paprocki Warszawa mazowieckie regiony

"Zaczęłam widzieć ludzkie defekty, których społeczeństwo widzieć nie chce". Tłumaczka książki o niepełnosprawności

- Ponad 12 proc. społeczeństwa w Polsce jest dotknięta jakąś formą niepełnosprawności - mówiła w Polskim Radiu 24 tłumaczka książki "Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze", Natalia Pamuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA tłumacz niepełnosprawność niepełnosprawni

Ponowne obostrzenia w sferze kulturalnej. Piotr Tomaszuk: teatry są teraz bardzo potrzebne

- Mam też poczucie, że obecność widzów i fakt, że teatr przeżywa się wspólnie świadczy o tym, że teatr jest teraz bardzo potrzebny. Żywej emocji i magii teatru nie da się niczym zastąpić. mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin. Gośćmi audycji byli również Piotr Zaremba (krytyk teatralny) oraz Mikołaj Mirowski (Teatr Historii w TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Polskie Radio 24 KULTURA TEATR pandemia COVID-19 artysta reżyser społeczeństwo Koronawirus w Polsce Magdalena Piejko Piotr Tomaszuk aktor aktorzy

"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

W "Radiobooku" znajdą się najwybitniejsze dzieła literackie - powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów, jak Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU literatura książki KULTURA

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią Litwa Polacy za granicą Kresy SZTUKA KULTURA

"Zaszczepiła mi miłość do teatru". Joanna Wnuk-Nazarowa o Halinie Gallowej

- Bardzo dzielna kobieta, która zaszczepiła mi miłość do teatru do tego stopnia, że gdyby nie lekka wymowa, którą mam, a ona była pies na dykcję, pewnie poszłabym nie na dyrygenturę, tylko na aktorstwo. Potem na reżyserię, bo to moja druga pasja - mówiła w Polskim Radiu 24 o Halinie Gallowej Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygent, kompozytor, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Joanna Wnuk-Nazarowa KULTURA aktorzy