Polskie Radio
Section05
KULTURA

Krzysztof Firlus: do wielu utworów muszę dojrzewać [WIDEO]

Niemal prosto z wakacji studio Dwójki odwiedził Krzysztof Firlus. - Tuż przed wakacjami udało mi się zaspokoić własną ambicję i podczas koncertu {oh}trio po raz pierwszy podszedłem do niezwykle wymagającej Sonaty D-dur Carla Philippa Emanuela Bacha. Przymierzałem się do tego kilka lat, to dla mnie takie małe spełnienie marzenia - mówił w Dwójce kontrabasista i gambista.
Zobacz więcej na temat:  Viola da gamba kontrabas Klaudia Baranowska Krzysztof Firlus Dwójka MUZYKA

Plany repertuarowe nowego dyrektora Teatru Dramatycznego

Wojciech Faruga od 1 listopada zostanie nowym dyrektorem warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. O jego planach przywrócenia świetności tej zasłużonej placówki kultury, rozmawiała Martyna Podolska, w audycji "W repertuarze" w Polskim Radiu 24. Drugi gość audycji, aktor Łukasz Borkowski, mówił o swoim monodramie "Ba", który już 31 lipca przedstawi kameralnej publiczności, w legendarnej leśniczówce Pranie, mazurskim muzeum poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.  
Zobacz więcej na temat:  recenzja TEATR spektakl SZTUKA

Szef BBC Proms: nasze koncerty zacierają granice między tym, co można, a czego nie można prezentować

- Możemy pochwalić się 90 koncertami, dzięki którym tego lata będziemy mogli zapoznać słuchaczy z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Oczywiście u podstaw Promsów leży muzyka klasyczna, ale przecież ona też jest bardzo różnorodna, co udowadnia chociażby tegoroczny koncert inauguracyjny - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor festiwalu BBC Proms.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Michał Dębski MUZYKA Londyn koncert Dwójka David Pickard

"Wotum" – serial kryminalny na wakacyjnej "Scenie Teatralnej Trójki"

Powieść Macieja Siembiedy "Wotum" stała się podstawą scenariusza serialu kryminalnego, zrealizowanego i premierowo przedstawionego w 2023 roku w Radiu Opole. Współautor adaptacji oraz reżyser Paweł Chmielewski zaproponował nam prezentację serialu na "Scenie Teatralnej Trójki". 
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Wojciech Fułek Marta Klubowicz Paweł Chmielewski mikołaj krawczyk Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia pr poleca

Hanna Wróblewska: nie jest możliwe, żeby spełnić wszystkie życzenia środowiska kultury [WIDEO]

- Podchodzę z wielką pokorą do miejsca i do zadania, które przede mną stanęło. W każdym miejscu, gdzie pracuję mam taką zasadę, że trzeba robić trochę więcej niż to możliwe. Nie wszystko, co możliwe, bo wtedy nic nie wyjdzie, nie tyle, ile możliwe, tylko zawsze trzeba chcieć trochę więcej - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Wróblewska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jakub Kukla tantiemy ustawa medialna

Powstanie Europejskie Centrum Renesansu. Wielkie plany na 500-lecie urodzin Jana Kochanowskiego

- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie otrzymało w użytkowanie miejsce urodzin swojego patrona. Jest to odległy o 20 km stąd, w Sycynie, stary park z odkrytymi pozostałościami fundamentów dworu Kochanowskich, w którym urodził się Jan. Do 2030 roku, czyli na 500. rocznicę urodzin Jana Kochanowskiego, planujemy zbudować Europejskie Centrum Renesansu - mówił w Dwójce Ireneusz Domański, dyrektor muzeum w Czarnolesie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska Jakub Jamrozek Ireneusz Domański Czarnolas renesans Jan Kochanowski Dwójka

Przygoda życia. Agnieszka Kokowska o filmie "W stronę słońca"

Dokument "W stronę słońca" w reżyserii Agnieszki Kokowskiej zachwycił widzów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. O kulisach powstania filmu, będącego niezwykłą opowieścią o rodzinie, która zostawiła dotychczasowe życie i wyruszyła kamperem w świat, reżyserka opowiedziała w audycji "Trójkowo, Filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Agnieszka Kokowska kino film dokumentalny film polski

Dokument "W stronę słońca". Agnieszka Kokowska: mierzenie się z problemami jest częścią procesu

Dokument "W stronę słońca" podbił serca widzów Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Teraz wchodzi do dystrybucji kinowej. O kulisach powstania filmu ukazującego rodzinę, która sprzedaje swój dom i wyrusza w podróż kamperem, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Kokowska - reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film dokumentalny Roch Siciński Agnieszka Kokowska FILM kino

Gdańsk teatralną stolicą lata w "Trójce pod Księżycem"

20 lipca rozpoczyna się druga edycja Baltic Opera Festival. W dniu jego zakończenia otwarty zostanie 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA opera Baltic Opera Festival Sopot Gdynia Gdańsk Tomasz Konieczny Ryszard Wagner Rafał Kokot Romuald Wicza-Pokojski Opera Bałtycka w Gdańsku Yaroslav Shemet festiwal szekspirowski Jerzy Limon agata grenda Teatr Szekspirowski w Gdańsku Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Grzegorz Kapla: przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się planowanie

- Turysta wie, co się będzie działo. Ma plan, wie o której są śniadania, o której są transfery, a o której zaczyna się program fakultatywny. Podróż natomiast nie ma planu. Nie wiemy, co nas spotka, i otwieramy się na różne możliwości - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Grzegorz Kapla Jakub Kukla reportaż literatura KSIĄŻKA