Polskie Radio
Section05
KULTURA

Młynarski wiecznie żywy, czyli premiera "Dwanaście godzin z życia kobiety" w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Już wkrótce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie kolejna premiera: spektakl muzyczny "Dwanaście godzin z życia kobiety" na podstawie piosenek z płyty Haliny Kunickiej o tym samym tytule. Wbrew tytułowi opowiada nie o 12 godzinach, lecz o całym życiu kobiety. Na dodatek główną bohaterkę, niegdyś znaną piosenkarkę, grają trzy aktorki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Rozrywki w Chorzowie premiera spektakl Wojciech Młynarski Halina Kunicka Kalina Jędrusik Lucjan Kydryński Tomasz Miara Trójka

Misteria Paschalia 2024. "To będzie jaskółka jakościowej i ilościowej zmiany na lepsze"

Tegoroczny festiwal Misteria Paschalia startuje już za tydzień (25.03). Będzie to zarazem początek 3-letniej kadencji nowego szefa artystycznego wydarzenia, Vincenta Dumestre'a. - Nie nazywałbym tego rewolucją, a pewnym progresem. Może rzeczywiście pewne podejścia będą rewolucyjne, ale nie będzie to też coś zupełnie nowego - mówił w Dwójce Grzegorz Paluch z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Transmisja części koncertów w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia muzyka dawna Monika Zając Kraków Vincent Dumestre KULTURA MUZYKA Dwójka Grzegorz Paluch

Berlińska scena techno została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Berlińska scena techno tworzy historię: została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co to oznacza dla tego miasta, gatunku muzyki i jej fanów. Jak w ogóle można się dostać na taką listę i jakie produkty z Polski tam trafiły? Co jeszcze może trafić?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA międzynarodowa lista dziedzictwa kulturowego UNESCO Berlin Martyna Masztalerz Radosław Nałęcz Trójka

Rafał Zawierucha: tantiemy za reemisję to część wynagrodzenia aktora [WIDEO]

- Skoro działa to w kinach, jest to wpisane w ustawie i mamy zapewnione, że każdy aktor, nieważne czy gra główną rolę, czy pojawi się na sekundę na ekranie, ma płacone tantiemy od każdego wyświetlenia, to czemu nie może być podobnie przy reemisji w telewizjach kablowych i satelitarnych - mówił w Dwójce Rafał Zawierucha.
Zobacz więcej na temat:  tantiemy Krzysztof Szuster Rafał Zawierucha ZASP Związek Artystów Scen Polskich Dwójka aktorzy KULTURA Paweł Siwek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reemisja

Sebastian Fabijański: aktor powinien żerować na ryzyku

- Nie uważam, że aktorstwo jest zawodem bezpiecznym, że aktorstwo jest zawodem do powielania schematów czy zawodem, który można zawrzeć w tabelce Excela. To są zupełnie tajemnicze, fascynujące procesy, które zachodzą w trakcie robienia różnych rzeczy. Ryzyko, wystawianie siebie na próbę, często na pożarcie, jest - moim zdaniem - najbardziej fascynujące - powiedział Sebastian Fabijański w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR FILM rap KULTURA Sebastian Fabijański

Technologiczna euforia ludzkości – SF na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

"Stan euforii" to nowe autorskie słuchowisko Piotra Skotnickiego, jak mówi – "spełnienie jego marzeń". Piotr Skotnicki jest historykiem, młodym współpracownikiem Teatru PR. Pisze scenariusze radiowe, sam je reżyseruje i tworzy do nich muzykę oraz oprawę dźwiękową. Jest autorem sztuk powstałych na podstawie biografii m.in. Prousta, Nowosielskiego, Norwida. Jego największą pasją jest jednak science fiction.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Piotr Skotnicki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka KULTURA TEATR pr poleca

Dorota Kozińska: "Turandot" to muzyczna secesja

- Czasami się podśmiewam, że "Turandot" to taka muzyczna secesja. Ornamenty w tej operze są jakoś tam azjatyckie, ale już nie do końca jest istotne, skąd one pochodzą. Japońszczyzny wprawdzie tu nie ma, ale jest mnóstwo tego, co wówczas uznawano za azjatyckie - mówiła w czasie transmisji opery Puccinego z nowojorskiej MET Dorota Kozińska, krytyczka muzyczna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski Dorota Kozińska opera Giacomo Puccini KULTURA MUZYKA metropolitan opera

Jan Peszek o największym paradoksie teatru: tylko wtedy aktor ma władzę

– Każda sytuacja w relacji widz – aktor jest dopuszczalna, o ile nie przekracza się pewnych granic, ale też jeśli jest ona żywa. Aktor działa wtedy, kiedy jest naprawdę tu i teraz. To jest taki paradoks teatralny, który polega na tym, że my, grając kompletnie nie siebie, musimy, obdarzając te postaci swoim temperamentem, inteligencją, wrażliwością, być absolutnie wiarygodni. Tylko wtedy stwarzamy sytuację, zupełnie fikcyjną, która się dzieje naprawdę – mówi Jan Peszek. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Peszek Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka KULTURA TEATR aktorstwo

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Kraków Magdalena Łoś muzyka dawna barok KULTURA Dwójka MUZYKA Vincent Dumestre

PR24 "Był artystą słowa". Prof. Koehler wspomina Ernesta Brylla

- Ernest Bryll to typ artysty, który podejmował tematy wspólnotowe, dotykające nas wszystkich, tu i teraz, historyczno-kulturowe. To bardzo rzadko się dzisiaj robi - powiedział w Polskim Radiu wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler, wspominając zmarłego literata. - On bardzo poważnie traktował Polskę - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ernest Bryll literatura Małgorzata Żochowska KULTURA

TYLKO U NAS Marcin Styczeń: Ernest Bryll był aktywny do samego końca

Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz, dziennikarz, tłumacz i autor piosenek miał 89 lat. Był autorem wielu tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata","Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także tekstów widowisk i piosenek. Marcin Styczeń, autor muzyki do poezji Ernesta Brylla i jego współpracownik, mówi, że poeta był aktywny do samego końca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ernest Bryll odeszli 2024 poezja literatura KULTURA Marcin Styczeń

Odszedł Ernest Bryll. Wybitny twórca zmarł w wieku 89 lat

Zmarł poeta, dramatopisarz i prozaik Ernest Bryll. Był autorem prawie 40 tomów poezji, m.in. "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", a także dramatów "Rzecz listopadowa" i "Wieczernik". W jednym z wywiadów w Polskim Radiu wyjaśniał, czym jest dla niego poezja. – Była to forma mojej wypowiedzi. I teraz, jeżeli ja coś mówię, co ci, którzy słuchają mnie, też przeżywali, to może ja ich zdołałem opowiedzieć – mówił poeta. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Bryll KULTURA literatura literatura polska odeszli 2024

TYLKO U NAS Odszedł Ernest Bryl. "Dialogował z tradycją romantyczną"

Zmarł Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz, dziennikarz, tłumacz i autor piosenek miał 89 lat. Był autorem wielu tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także tekstów widowisk i piosenek. Pisarka, poetka, literaturoznawczyni, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich profesor Anna Nasiłowska podkreśla, że poezja była jego najważniejszą twórczością.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ernest Bryll Anna Nasiłowska odeszli 2024 poezja literatura KULTURA

"Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy" - wściekłe premiery made in USA

Tym razem w "Czytelni" wybraliśmy się za ocean, by porozmawiać o dwóch amerykańskich premierach: zbiorze opowiadań George'a Saundersa pt. "Dzień wyzwolenia" (w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego) oraz powieści S.A. Cosby'ego pt. "Kolczaste łzy" (tł. Jan Kraśko).
Zobacz więcej na temat:  literatura USA opowiadanie Małgorzata Szymankiewicz George Saunders Dwójka KULTURA Piotr Kofta Magda Mikołajczuk S.A. Cosby