Polskie Radio
Section05
KULTURA

500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski już działa, a trzydniowy Festiwal Otwarcia i związane z nim atrakcje, m.in. koncert sanah, przyciągnęły tysiące ludzi. Dr Michał Przeperski, rzecznik MHP, w rozmowie z Anną Popek opowiada nie tylko o samym muzeum i jego niezwykłej kolekcji, ale także o miejscu, gdzie ono powstało.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski wystawa cytadela warszawska Anna Popek historia Polski

Jacek Braciak: zawód aktora pozwala mi na bezkarne korzystanie z ciemnej strony mej natury

Jacek Braciak jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, grał również w kilku serialach, chętnie wspólpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiada o swoim podejściu do zawodu aktora i doświadczeniach reżyserskich. Ujawnia także, co najbardziej lubi robić w czasie wolnym.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jacek Braciak KULTURA TEATR FILM aktorstwo Trójka

PR24 Technologia w służbie kultury. Innowacyjna aplikacja pozwala malować jak wielcy mistrzowie

- Udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów: farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak prawdziwe pędzle, tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. - W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny - dodał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski o muzealnych zajęciach z wykorzystaniem GLAZE. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska edukacja KULTURA

PR24 "Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie. Nieznane oblicze wielkiego artysty

Do 15 października w Kordegardzie oglądać można wystawę "Jan Matejko. Przedobrazy". - Znamy Jana Matejkę w innym obliczu, innym wydaniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. - To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty; tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA Jan Matejko malarstwo

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski z Nagrodą na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Maciej Jastrzębski KULTURA

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski z Nagrodą na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Maciej Jastrzębski KULTURA Polskie Radio reportaż Katyń Ferdynand Goetel W POLSKIM RADIU

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zakończony. Znamy laureatów. Sprawdź, kto wygrał

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci zakończony! Najlepsza produkcja fabularna gdyńskiego Festiwalu NNW to niemiecki film "Ostatnia egzekucja". Podczas uroczystej gali rozdania nagród w Teatrze Muzycznym w Gdyni ogłoszono laureatów 15. edycji gdyńskiej imprezy.  Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  FILM Gdynia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci społeczeństwo KULTURA FILM W POLSKIM RADIU

Nagroda Identitas 2023. Poznaliśmy zwycięzcę

Nagroda Identitas, przyznawana poetom i prozaikom przed 41. rokiem życia, to jedyna polska nagroda literacka, z którą wiąże się pobyt w Arktyce. Laureatem został Jan Maciejewski, a wyróżnienie przyznano Andrzejowi Muszyńskiemu. Decyzję poprzedziły warsztaty dla sześciorga nominowanych zorganizowane na norweskiej wyspie Uløya.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Nagroda Identitas Norwegia Magda Mikołajczuk Wyspa Uløya Uløya Jan Baron Małgorzata Lebda Agata Ludwikowska Jan Maciejewski Andrzej Muszyński Adrian Sinkowski

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci: projekcje, spotkania, dyskusje, warsztaty

"Wolna Polska w wolnym świecie" – to mocne hasło jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbywa się w Gdyni. W programie jest przewidzianych blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność. Zarówno wolność rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych 15. Festiwalu NNW.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski – trzy dni darmowych atrakcji dla dorosłych i dzieci

W czwartek, 28 września, została uroczyście otwarta nowa siedziba Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przez trzy kolejne dni MHP zaprasza na Festiwal Otwarcia, podczas którego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych: wśród nich koncert "Sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski otwarcie Muzeum Historii Polski sanah wystawa historia Polski Michał Żołądkowski Trójka

Otwarcie Muzeum Historii Polski. Na początek wystawa "Wielkie i Małe Historie. Tworzenie Kolekcji Muzeum Historii Polski"

Po 17 latach starań na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyła się oficjalna inauguracjia Muzeum Historii Polski. z udziałem władz państwowych. Wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski", warsztaty i gry rodzinne, panel dyskusyjny oraz koncert Eweliny Flinty oraz sanah – m.in. takie z kolei atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu Otwarcia MHP.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski Warszawa otwarcie Muzeum Historii Polski historia Polski Katarzyna Cygler Trójka