Section01 - menu
Section07

Meksyk

Section08, 09 - artykułowa
””

Meksyk zakwalifikował się aż do 14 turniejów mistrzostw świata. Drużyna z tego kraju gra na mundialu nieprzerwanie od 1994 roku. Na dodatek Meksyk jest jednym z trzech zespołów (obok Brazylii i Niemiec), który zawsze wychodził z grupy w ciągu ostatnich 5 rozgrywek o Puchar Świata.

Meksyk grał też w pierwszym mundialowym meczu w historii. 13 lipca 1930 roku zmierzył się z Francją. Od tamtej pory ten naród nie może jednak przebrnąć dalej w turnieju, niż do ćwierćfinału mistrzostw świata (w 1970 i 1986, gdy Meksyk był też gospodarzem turnieju).

Uczestnik turnieju w 2006 i 2010 r. obrońca Carlos Salcido znalazł się w 23-osobowym składzie reprezentacji Meksyku na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii (12 czerwca-13 lipca). Jego największym sukcesem jest złoty medal olimpijski londyńskich igrzysk 2012.
Powołanie 34-letniego Salcido to największa niespodzianka o którą postarał się trener Meksyku Miguel Herrera. Pracujący od ponad roku z zespołem narodowym szkoleniowiec wcześniej nigdy nie zdecydował się na tego piłkarza.
Zaskoczeniem jest także brak jednego znanego zawodnika - bramkarza Moisesa Munoza, z którym pracował gdy był w Club America.
Meksyk w grupie A zmierzy się z Brazylią, Chorwacją i Kamerunem.
Kadra Meksyku na MŚ:
bramkarze:
Jesus Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (Ajaccio);
obrońcy: Andres Guardado (Bayer Leverkusen), Paul Aguilar, Francisco Rodriguez, Miguel Layun (wszyscy Club America), Hector Moreno (Espanyol), Rafael Marquez (Leon), Diego Reyes (Porto), Carlos Salcido (UANL Tigres);
pomocnicy: Hector Herrera (Porto), Jose Juan Vazquez, Carlos Pena (wszyscy Leon), Javier Aquino (Villarreal), Juan Carlos Medina (America), Isaac Brizuela, Marco Fabian (obaj Cruz Azul);
napastnicy: Oribe Peralta (Santos Laguna), Javier Hernandez (Manchester United), Raul Jimenez (America), Giovani Dos Santos(Villarreal), Alan Pulido (UANL Tigres).

man, wiki, PAP