Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Holandia - Meksyk. Holendrzy zrobili Meksyk w końcówce i są w ćwierćfinale [RELACJA]

Aneta Hołówek 29.06.2014
Na murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnym
Na murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnym , foto: PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Holandia pokonała Meksyk w Fortalezie 2:1 (0:0) w meczu, którego stawką był ćwierćfinał mistrzostw świata w Brazylii.

Pierwsza połowa meczu w Fortalezie nie była zbyt emocjonująca, na co wpływ prawdopodobnie miała wysoka temperatura. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części gry sędzia przerwał mecz, aby piłkarze mogli uzupełnić płyny.

Do najciekawszej sytuacji pierwszej połowy doszło w doliczonym czasie, kiedy faulowany w polu karnym rywali był Arjen Robben, ale portugalski arbiter Pedro Proenca zinterpretował tę sytuację inaczej i nie podyktował "11".

Z kolei kilka minut po zmianie stron bramkę "z niczego" zdobyli Meksykanie. Około 25 metrów od bramki rywali piłkę przejął Giovani dos Santos, zrobił kilka kroków do przodu i oddał strzał tuż obok lewego słupka. Wydaje się, że nie popisał się przy tym strzale bramkarz Jasper Cillessen, który zbyt późno rozpoczął interwencję.

"Pomarańczowi" mieli kilka okazji do wyrównania. Szczególną aktywnością wykazywał się Robben, ale gwiazdor Bayernu Monachium przegrał wszystkie pojedynki z rewelacyjnie spisującym się w tym turnieju meksykańskim bramkarzem Guillermo Ochoą.

Niemoc Holendrów trwała jednak tylko do 88. minuty. Po jednym z rzutów rożnych piłka trafiła pod nogi Wesleya Sneijdera, który popisał się mocnym, płaskim strzałem. Zasłonięty Ochoa nie miał żadnych szans.

Meksykanie byli już zupełnie załamani sześć minut później, kiedy sędzia podyktował rzut karny za faul na Robbenie, a "jedenastkę" wykorzystał Klaas-Jan Huntelaar. Spotkanie skończyło się niedługo później, ku rozpaczy piłkarzy i kibiców Meksyku.
Dramat Meksyku w końcówce. Karny w dogrywce dał Holandii awans do 1/4 finału: Foto Olimpik/x-news
W 1/8 finału zespół ten odpadał w każdych MŚ od 1994 roku. Wydawało się, że tym razem unikną takiego losu, bowiem w efektownym stylu przebrnęli przez fazę grupową. Pokonali 3:1 Chorwację oraz 1:0 Kamerun, a także zremisowali bezbramkowo z gospodarzami turnieju - Brazylijczykami.

Wieczorem, o godz. 22.00 czasu polskiego, wyłoniony zostanie rywal Holandii w ćwierćfinale. O to miejsce powalczą dwie ekipy, które niespodziewanie awansowały ze swoich grup. Kostaryka wyszła z grupy D kosztem Włoch i Anglii, a Grecja wyeliminowała Wybrzeże Kości Słoniowej i Japonię.

Po meczu Holandia - Meksyk (2:1) powiedzieli:

Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii):
"Moi gracze udowodnili, że wierzą w zwycięstwo do ostatniej chwili. Byliśmy dobrze przygotowani fizycznie, w końcówce pokazaliśmy lepszą kondycję niż rywale, większą świeżość. Mogę pochwalić swój zespół".

Miguel Herrera (trener reprezentacji Meksyku):
"W tym turnieju wszystko było przeciwko Meksykowi. Robben dzisiaj trzykrotnie upozorował upadek, a sędzia z tym nic nie zrobił. Natomiast +zasłużyliśmy+ na stratę pierwszej bramki, ponieważ nie upilnowaliśmy Sneijdera. Wykonaliśmy dzisiaj dobrą robotę, ale po zdobyciu gola cofnęliśmy się zbyt głęboko. To kosztowało nas utratę zwycięstwa. Bardzo dziękujemy naszym kibicom za wsparcie. Niestety, nie osiągnęliśmy naszego celu".

Arjen Robben (piłkarz reprezentacji Holandii):
"Meksyk ma naprawdę dobry zespół. W trzech poprzednich meczach świetnie się bronił, podobnie było dzisiaj. Przegrywanie z nim 0:1 postawiło nas w ciężkiej sytuacji. Ale walczyliśmy, pokazaliśmy dobry futbol i stworzyliśmy okazje".

Meksyk komentuje przegraną z Holandią. Relacja Sylwii Mróz >>>

Holandia - Meksyk 2:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Giovani Dos Santos (48), 1:1 Wesley Sneijder (88), 2:1 Klaas-Jan Huntelaar (90+4).