Section01 - menu
Section02 - główka

Świdnik

Polskie Radio
Izabella Mazurek 27.11.2014

Pomysłodawcą utworzenia Podziemnego Radia Solidarność był Henryk Gontarz. Nadajniki na potrzeby radia konstruował Ireneusz Haczewski z Lublina. Część urządzeń przerabiał ze sprzętu dostarczonego z zagranicy.

Pierwszą audycję wyemitowano 29 kwietnia 1983 na falach ultrakrótkich, na częstotliwości 65–67,5 MHz. Na początku przed mikrofonem zasiadała Bogumiła Górka, realizatorem był Franciszek Zawada, a teksty pisał Alfred Bondos. W następnych latach skład ekipy radiowej zmieniał się. Powodem były aresztowania. Radiowcy skonstruowali nadajnik, za pomocą którego od 14 lutego 1984 mogli wchodzić na częstotliwość TVP 2. Pozwoliło to przeprowadzić akcję, którą można uznać za jedną z najbardziej spektakularnych. W lutym 1984 roku na telewizyjnych ekranach, w porze największej oglądalności, zamiast filmu nadano transmisję z pogrzebu Jurija Andropowa, Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Mowę pogrzebową wygłaszał jego następca Konstantin Czernienko. W pewmym momencie z ust Czernienki "popłynęły” informacje o represjach wobec działaczy Solidarności. Świdnickie radio działało do końca sierpnia 1988 roku. Wyemitowano 43 audycje. Rozpoczynały się melodią z filmu "Kurier carski - Michał Strogow". Treść programów była zróżnicowana - na antenie wzywano np. do bojkotu wyborów, informowano o prześladowanych świdnickich związkowcach. Z okazji ważnych rocznic prezentowano audycje okolicznościowe.

  • Zobacz więcej na temat:
Section14
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl