Jan KACZMARCZYK i Zbigniew WAŁACH

Dwójka
Michał Mendyk 30.04.2015
Jan KACZMARCZYK i Zbigniew WAŁACH

Jan Kaczmarczyk urodził się w Istebnej, pochodzi z wielodzietnej rodziny o wspaniałych tradycjach. W młodości był juhasem – wypasał owce na pobliskich halach. Jest jednym z pierwszych uczniów Zbigniewa Wałacha, a także jego wieloletnim partnerem muzycznym, z którym współtworzył grupę Wałasi.

Jan Kaczmarczyk przez lata pracował również z młodzieżą, zaszczepiając w niej miłość do muzyki Beskidu Śląskiego. Muzyką Karpat interesuje się od dawna. Gra na wielu instrumentach – m.in. gajdach, skrzypcach, altówce, kontrabasie, na instrumentach pasterskich – a także komponuje. W roku 2010 wspólnie z zespołem Vołosi (jeszcze jako Wołosi i Lasoniowie) zdobył Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

Zbigniew Wałach to wnuk znanego malarza – Jana Wałacha. W młodości z powodzeniem trenował narciarstwo klasyczne. Dzięki rodzinnym tradycjom interesuje się historią regionu, obrzędami i zwyczajami „wołoskich” przodków. Jego prawdziwą pasją jest jednak muzyka górali karpackich: wykonuje ją z powodzeniem, ale i układa swoje własne, oparte na rodzimym folklorze, kompozycje.

Gra na gajdach, skrzypach, gęślach, różnorakich instrumentach dętych. Jest również zasłużonym budowniczym instrumentów – w tym wysoko ocenianym twórcą gajd. Zbigniew Wałach to założyciel i – od ponad trzydziestu już lat – lider kapeli Wałasi, z którą koncertował w wielu krajach Europy, a także w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroko. Jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

(fot. Jacek Komut)

  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny