Section00
teraz na antenie
Chopin osobisty
18:00 - 19:00
Róża Światczyńska
live
Róża Światczyńska
następnie
Romantyczne brzmienie
Magdalena Łoś-Komarnicka
Klaudia Baranowska
Andrzej Sułek
19:00 - 21:00
Radio Chopin
Section01
Biografia dźwiękowa
Rękopisy
Konkurs
Chopinowski - kronika
Pop Chopin
Dyskografia

"Gdzie jest Chopin?"

W liście z tego dnia 1847 słynny malarz Eugeniusz Delacroix z Paryża napisał do przyjaciółki Chopina George Sand w Nohant: "Widziałem wczoraj operę sławnego Merdiego […]. Verdi czy Merdi robi dzisiaj furorę […] Gdzie jest Chopin, gdzie jest Mozart, gdzie są kapłani żywego Boga, gdzie Pani? […] Niech Pani przygotuje biednego Chopina na zastanie tu tej przykrej muzyki, adieu, adieu". (sd)
Section44
Section04

W oczach innych

Section07

Polska
Chopina

Europa
Chopina

Dźwiękowa biografia

Dyskografia

Andrzej Czajkowski - Chopin

Andrzej Czajkowski to postać, o której po latach niesłusznego zapomnienia jest obecnie coraz głośniej. Niestety po tym fantastycznym pianiście i kompozytorze nie pozostało w Polsce zbyt wiele nagrań. Tym cenniejsza jest płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem. Usłyszymy tu 19-letniego Czajkowskiego w kolejnych etapach 5. Konkursu im. Fryderyka Chopina w 1955 roku. Począwszy od etiud i Poloneza-Fantazji, poprzez mazurki i Scherzo E-dur, aż po rzadko wybierany przez finalistów Koncert f-moll. Młody pianista pokazuje swój temperament i technikę, a jednocześnie głębokie zrozumienie chopinowskiej aury. Gra też z pewną nonszalancją, którą dziś chętnie mu wybaczamy. Wówczas jury było bardziej konserwatywne i przyznało za tę przepiękną muzykę zaledwie VIII nagrodę. Geniusze czasem bywają niezrozumiani. Andrzej Czajkowski - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Zdzisław Górzyński, Wydawnictwo: NIFC, Polskie Radio, 2009 (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Fryderyk Chopin - Romantycznie

Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Jerzy Godziszewski - to nazwiska nieodłącznie związane z polską tradycją pianistyczną i rzecz jasna - Chopinem! Poszukując wzorcowych nagrań mazurków, walców, nokturnów czy preludiów, nie sposób pominąć wymienionych pianistów. Znajdziemy ich na płycie wydanej niedawno przez Polskie Radio. Nagrania pochodzą z sesji nagraniowych oraz występów przed publicznością i powstawały na przestrzeni niemal pół wieku. Piękny to i cenny przekrój naszej Chopinowskiej pianistyki, wzbogacony jeszcze o wyjątkowe, przypomniane tu po latach nagranie Mazurka a-moll op 17 nr 4, dokonane przez Natalię Gawriłową w czasie VIII Konkursu Chopinowskiego. Bez wątpienia fonograficzna pozycja obowiązkowa. (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Preludia

Chopin Rafała Blechacza to niezwykłe połączenie intuicji i świeżości z techniczną doskonałością, zbudowaną na wielogodzinnych ćwiczeniach. Tych "Preludiów" można słuchać wciąż i wciąż na nowo, odkrywając ich elegancję, doskonałość formy, subtelność detali i głęboko intelektualny przekaz myśli. A gdy wybrzmiewa powtórzony trzykrotnie w ostatnim utworze dźwięk D1, dopełnia się muzyczne misterium. Płyta dla wszystkich wiernych wyznawców Chopina. I nie tylko! Rafał Blechacz - fortepian. Wydawnictwo: Deutsche Grammophon 2007. (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Arthur Rubinstein: The Chopin Recordings

"Horowitz ma być może bardziej błyskotliwą technikę, Serkin lepsze podejście do muzyki niemieckiej, Turreck większy szacunek do Bacha, Richter do Prokofiewa i Skriabina, a Arrau ma większy repertuar. Ale żaden, absolutnie żaden pianista nie łączy tego wszystkiego tak sprawnie jak Rubinstein. On jest pianistą kompletnym" - pisał Amerykański krytyk Harold C. Schonberg w "New York Timesie". Oto album prezentujący Chopinowski dorobek tego wielkiego pianisty. Pięć płyt z londyńskimi nagraniami z lat 1928-1939. Pokazują artystę u szczytu sławy i możliwości, dają też ważny punkt odniesienia dla dzisiejszego wykonawstwa dzieł Chopina. Wykonanie: Artur Rubinstein. Wydawnictwo: Warner Classics, 2010. (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Motion Trio. Chopin

Jeśli ktoś uważa, że pomysł grania Chopina na akordeonach jest niedorzeczny, powinien posłuchać tej płyty. Dla zwolenników nowego spojrzenia na Chopina to natomiast album wręcz obowiązkowy. Motion Trio udowadnia, że akordeon, to instrument to tej muzyki wprost stworzony. Pokazuje Chopina w niedopiętym fraku, ale z głową pełną fantastycznych pomysłów i fenomenalnej ekspresji. To prawdziwy teatr dźwięków i symfonia emocji. Płyta do której się wraca, by przeżyć ją jeszcze raz i zawsze odkryć coś nowego. Wydawnictwo: Akordeonus Records, 2010. (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Historical live recordings 1948

Pierwsza płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w czarnej serii. Jest to zapis koncertu, który odbył się 21 lutego 1948 roku w Belwederze z okazji 138. rocznicy urodzin kompozytora. Przy pleyelu z 1847 roku zasiadł Raul Koczalski, uczeń Karola Mikulego - wychowanka Chopina. Koncert transmitowało Polskie Radio i szczęśliwie zachowało się jego nagranie. Słuchamy więc niejako muzycznego wnuka Chopina, po raz pierwszy grającego na dawnym instrumencie. Choć technicznie nagranie jest niedoskonałe, stanowi niezwykły dokument i wzorzec dla dzisiejszych interpretatorów i poszukiwaczy ducha Chopina. Wydawnictwo: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2010. (Maciej Łukasz Gołębiowski)
Archiwalne płyty

Rozmowy w Polskim Radiu

Section08

Kronika Konkursu Chopinowskiego

Section09

Laureaci

Section10

Jurorzy Konkursu Chopinowskiego

Section66
Section13

Nagrody Polskiego Radia

Nagroda za Mazurki

Diamentowa Batuta