Section00
teraz na antenie
Romantyczne brzmienie
19:00 - 21:00
Magdalena Łoś-Komarnicka
Klaudia Baranowska
Andrzej Sułek
live
Magdalena Łoś-Komarnicka
Klaudia Baranowska
Andrzej Sułek
następnie
Od Chopina po XXI wiek
Przemysław Psikuta
Ewa Szczecińska
21:00 - 23:00
Radio Chopin
Section01
Biografia dźwiękowa
Rękopisy
Konkurs
Chopinowski - kronika
Pop Chopin
Dyskografia

Urodził się Artur Taube

15 grudnia 1894 roku w Krasnogórce urodził się wybitny pianista i pedagog Artur Taube (zm. 12 grudnia 1979 r. w Warszawie). Spowinowacony z rodzinami Blumenfeldów, Neuhausów i Szymanowskich, w 1919 r. wrócił do ojczyzny i podjął studia muzyczne u prof. Henryka Melcera i prof. Wiktora Chrapowickiego. Rok później wziął udział w obronie Warszawy przed bolszewikami. W 1927 r. rektor Karol Szymanowski powierzył mu prowadzenie klasy fortepianu w Konserwatorium Warszawskim; był też profesorem na sławnych kursach krzemienieckich. Dawał recitale poświęcone Chopinowi, Beethovenowi i Szymanowskiemu. (sd)
Section44
Section04

W oczach innych

Section07

Polska
Chopina

Europa
Chopina

Dźwiękowa biografia

Dyskografia

Danil Trifonov plays Chopin

Zachwycając się najnowszym podwójnym albumem Daniła Trifonowa dla Deutsche Grammophon, warto pamiętać, że jego pierwsza płyta dla koncernu Universal Music powstała już w 2011 roku. Niedługo po zdobyciu przez rosyjskiego pianistę III Nagrody oraz Nagrody Polskiego Radia za wykonanie mazurków na XVI Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Nagrywając tę płytę Trifonow miał 20 lat. Dziś ma 26. Zmienił się fizycznie, dojrzał także jako pianista. Debiutancka płyta dla Dekki to obecnie przede wszystkim zapis ówczesnej młodzieńczej pasji i spontaniczności. Dokument, który warto poznać śledząc karierę tego znakomitego artysty. Wydawnictwo: Decca 2011 (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Ivo Pogorelich - Piano Concerto No. 2

Kontrowersyjne interpretacje Ivo Pogorelicia nie wzbudziły zachwytu sporej części jurorów X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jednak Martha Argerich uznała go za geniusza i zrezygnowała z udziału w pracach komisji, gdy młodego Chorwata nie przepuszczono do finału konkursu. Artystyczny skandal okazał się dla niego bardzo wysoką nagrodą. Już w 1981 roku zagrał w pełnej publiczności nowojorskiej Carnagie Hall, a rok później podpisał z Deutsche Grammophon kontrakt na wyłączność. Płyta z Koncertem f-moll Chopina, to jego trzeci krążek dla tego wydawnictwa. Gdy dziś o Pogoreliciu mówi się coraz gorzej, zarzucając mu już nie tyle kontrowersyjne interpretacje, co niemal schizofreniczny, niczym nieuzasadniony ekshibicjonizm i pogardę tak dla publiczności, jak dla muzyki, warto posłuchać jak to się wszystko zaczęło. Pod czujnym okiem Claudia Abbado i przy akompaniamencie jednej z wielkich amerykańskich orkiestr - Chicago Symphony.  Wydawnictwo: Deutsche Grammophon 1983 (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Gergely Boganyi - The Complete Nocturnes

W wykonaniu węgierskiego wirtuoza nokturny Chopina są muzycznymi obrazami, a kolejne z nich tworzą rodzaj niewidzialnej galerii, którą odwiedzamy z przyjemnością i fascynacją. Bliski kontakt z dźwiękowym obrazem daje samo nagranie. Czy kiedyś mieliście Państwo okazję wślizgnąć się do koncertowego fortepianu w czasie recitalu? Jeśli tak, to usłyszeliście muzykę tak bliską, tak namacalną jak właśnie na tej płycie. Słychać tu nie tylko Chopina. Słychać także szum mechanizmu pedałowego, delikatne skrzypienie stołka oraz oddech pianisty. Bliżej fortepianu dotrzeć już nie sposób. Oto Chopin dla prawdziwych audiofili! Gergely Boganyi - fortepian. Wydawnictwo: Stockfisch Records 2008 (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Andrzej Czajkowski - Chopin

Andrzej Czajkowski to postać, o której po latach niesłusznego zapomnienia jest obecnie coraz głośniej. Niestety po tym fantastycznym pianiście i kompozytorze nie pozostało w Polsce zbyt wiele nagrań. Tym cenniejsza jest płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem. Usłyszymy tu 19-letniego Czajkowskiego w kolejnych etapach 5. Konkursu im. Fryderyka Chopina w 1955 roku. Począwszy od etiud i Poloneza-Fantazji, poprzez mazurki i Scherzo E-dur, aż po rzadko wybierany przez finalistów Koncert f-moll. Młody pianista pokazuje swój temperament i technikę, a jednocześnie głębokie zrozumienie chopinowskiej aury. Gra też z pewną nonszalancją, którą dziś chętnie mu wybaczamy. Wówczas jury było bardziej konserwatywne i przyznało za tę przepiękną muzykę zaledwie VIII nagrodę. Geniusze czasem bywają niezrozumiani. Andrzej Czajkowski - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Zdzisław Górzyński. Wydawnictwo: NIFC, Polskie Radio, 2009 (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Fryderyk Chopin - Romantycznie

Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Jerzy Godziszewski - to nazwiska nieodłącznie związane z polską tradycją pianistyczną i rzecz jasna - Chopinem! Poszukując wzorcowych nagrań mazurków, walców, nokturnów czy preludiów, nie sposób pominąć wymienionych pianistów. Znajdziemy ich na płycie wydanej niedawno przez Polskie Radio. Nagrania pochodzą z sesji nagraniowych oraz występów przed publicznością i powstawały na przestrzeni niemal pół wieku. Piękny to i cenny przekrój naszej Chopinowskiej pianistyki, wzbogacony jeszcze o wyjątkowe, przypomniane tu po latach nagranie Mazurka a-moll op 17 nr 4, dokonane przez Natalię Gawriłową w czasie VIII Konkursu Chopinowskiego. Bez wątpienia fonograficzna pozycja obowiązkowa. (Maciej Łukasz Gołębiowski)

Preludia

Chopin Rafała Blechacza to niezwykłe połączenie intuicji i świeżości z techniczną doskonałością, zbudowaną na wielogodzinnych ćwiczeniach. Tych "Preludiów" można słuchać wciąż i wciąż na nowo, odkrywając ich elegancję, doskonałość formy, subtelność detali i głęboko intelektualny przekaz myśli. A gdy wybrzmiewa powtórzony trzykrotnie w ostatnim utworze dźwięk D1, dopełnia się muzyczne misterium. Płyta dla wszystkich wiernych wyznawców Chopina. I nie tylko! Rafał Blechacz - fortepian. Wydawnictwo: Deutsche Grammophon 2007. (Maciej Łukasz Gołębiowski)
Archiwalne płyty

Rozmowy w Polskim Radiu

Section08

Kronika Konkursu Chopinowskiego

Section09

Laureaci

Section10

Jurorzy Konkursu Chopinowskiego

Section66
Section13

Nagrody Polskiego Radia

Nagroda za Mazurki

Diamentowa Batuta