X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Chopin uwielbiał ostrygi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Życie polskiego kompozytora było wielką kulinarną podróżą.
Audio
  • Rozmowa o kulinarnych zwyczajach Chopina (PR, 17.10.2015)
  • Co Chopin jadał w Paryżu? (PR, 15.06.2014)
Grafika według karykatury Fryderyka Chopina z 1837 r. autorstwa Józefa Szymona Kurowskiego
Grafika według karykatury Fryderyka Chopina z 1837 r. autorstwa Józefa Szymona KurowskiegoFoto: polona.pl/pixabay/domena publiczna

Nie tylko w przestrzeni - od Polski, przez Paryż, aż do "egzotycznej" Majorki - lecz także w czasie.

Na pierwszą połowę XIX wieku przypada kulinarna rewolucja, w wyniku której dawna kuchnia szlachecka ustąpiła miejsca egalitarnej kuchni mieszczańskiej. W Żelazowej Woli Fryderyk Chopin jadał więc dania, których rodowód sięgał co najmniej XVII stulecia, w Warszawie zaś - potrawy pod wieloma względami podobne już do współczesnych. W Paryżu z kolei zajadał się owocami morza.

– Uwielbiał je. W modnych restauracjach Paryża zamawiało się wówczas nie kilka, lecz kilka tuzinów ostryg  opowiadał muzykolog Wojciech Bońkowski, autor książki "Chopin gourmet".

Wojciech Bońkowski oraz szef kuchni Rafał Hreczaniuk już kilkakrotnie podejmowali próby stworzenia Chopinowskiego menu. O tych doświadczeniach opowiedzieli w Dwójce. Przy okazji okazało się, że młody Frycek nie pijał wody, lecz mnóstwo mleka i ... wina.