X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Pod marką Chopin

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:40
Nazwisko i podobizna kompozytora eksploatowane są w przeróżnych kontekstach.
Żaglowiec Fryderyk Chopin. Świnoujście, 30.06.2011
Żaglowiec "Fryderyk Chopin". Świnoujście, 30.06.2011Foto: PAP/Jerzy Undro

Mamy Chopinowskie festiwale, konkursy, szkoły muzyczne, muzea, filharmonie i instytucje muzyczne jego imienia. Chcąc upamiętnić wybitnego twórcę, postawiono na świecie niezliczoną liczbę pomników i nadano jego imię wielu ulicom i placom. Nikt też nie zliczy, ile jest nagrań jego utworów i to nie tylko w oryginalnej wersji, ale także przeróżnych aranżacji i przeróbek. Muzyka Chopina weszła do domeny publicznej, do publicznego języka muzycznego świata.

Jednak Chopin to nie tylko kompozytor, pianista, wielka postać z przeszłości. To dziś również marka, znak towarowy. Tak cenny znak, że w 2001 roku polski rząd uchwalił ustawę o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina, w której powierza pieczę nad wizerunkiem i nazwiskiem kompozytora instytutowi jego imienia. Przy wsparciu Urzędu Patentowego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina czuwa, by producenci, którzy chcą zarejestrować znak towarowy zawierający nazwisko lub wizerunek Chopina, posiadali stosowną zgodę. Wydając ją, instytut sprawdza, czy produkty są dobrej jakości i czy kojarzą się z Polską. Za zgodę na komercyjne użycie pobierana jest roczna opłata oraz procent z zysków.

Wśród Chopinowskich produktów znajdziemy wódkę i likier czekoladowy, ale również całą gamę tzw. gadżetów. Chopina można jeść, pić, nosić, pisać nim i po nim, grać nim i nosić w nim zakupy, wieszać na lodówce i przy kluczach, dawać do zabawy dziecku lub stawiać na półce z książkami. Można nim nawet dzwonić na obiad..., bo już raczej nie po służącą, a także wróżyć z Chopinowskiej szklanej kuli. Pomysłowość producentów jest nieograniczona, każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak nawet to nie wyczerpuje tematu obecności naszego kompozytora w świecie pozamuzycznym.

W 1959 roku w jugosłowiańskiej stoczni zbudowany został pierwszy z siedmiu polskich drobnicowców przeznaczonych do obsługi tras dalekowschodnich. Nazwano go M/s Chopin. Polskie Linie Oceaniczne eksploatowały statek przez prawie 20 lat. Obecnie na mazurskich jeziorach można wybrać się w rejs dwumasztowym żaglowcem Chopin zbudowanym w stylu XIX-wiecznego brygu. Po oceanach pływa natomiast STS Fryderyk Chopin, drugi co do wielkości po Darze Młodzieży żaglowiec pod polska banderą. Tyle o morzach. Gdy natomiast spojrzymy w niebo, możemy ujrzeć planetoidę odkrytą w 1986 roku przez Erica Elsta z obserwatorium Haute-Provance. Nosi numer 3784 i oczywiście nazwę Chopin. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała też nazwę Chopin kraterowi uderzeniowemu na powierzchni Merkurego. Lej ma średnicę 129 kilometrów.


Pięć tysięcy złotych z podobizną Fryderyka Chopina (banknot wycofany z obiegu). Warszawa, 15.12.2010. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski Pięć tysięcy złotych z podobizną Fryderyka Chopina (banknot wycofany z obiegu). Warszawa, 15.12.2010. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo wymiernej wartości nazwiska Chopina. Pokolenie PRL z pewnością pamięta banknoty o nominale 5000 złotych z portretem kompozytora. Pierwsza wersja ukazała się w obiegu w roku 1982, a kolejne w latach 1986 i 1988. Chopinami można też było płacić w tracie ostatniej wojny. W roku 1940 Bank Emisyjny w Krakowie wypuścił banknot o nominale 10 złotych z wizerunkiem łazienkowskiego pomnika Chopina na odwrotnej stronie. Najnowszy banknot z Chopinem, o nominale 20 złotych, został wydany w serii kolekcjonerskiej w roku 2010 z okazji wielkiego jubileuszu urodzin kompozytora. Na przedniej stronie znajduje się jego portret i fragment dworku w Żelazowej Woli oraz reprodukcja pierwodruku Mazurka b-moll op. 7 nr 1, a także autograf Chopina. Z tyłu umieszczono reprodukcję fragmentu Etiudy f-moll op. 10 nr 9.

Od teraz Chopin to również radio. Radio nowe i nowoczesne, ale czerpiące z długiej tradycji i renomy Polskiego Radia. Radio, które prezentuje postać i dorobek Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów w sposób kompetentny i ciekawy. Radio, które jest dumne ze swojej nazwy i świadome odpowiedzialności, jaka się z nią wiąże. Do takiego radia Państwa zapraszamy.

Maciej Łukasz Gołębiowski