Radio Chopin

Spacer z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Każdy może przenieść się do Warszawy z czasów młodości Fryderyka Chopina.
Audio
  • Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski o chopinowskich aplikacjach. (PR, 28.01.2016)
  • Beata Kwiatkowska o aplikacjach, dzięki którym można udać się na spacer śladami polskich i norweskich kompozytorów. (PR, 21.09.2017)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona.pl/domena publiczna/Shutterstock.com

Stworzony przez Stołeczne Biuro Turystyki projekt "Warszawa Chopina" obejmuje m.in. dwie aplikacje na telefony komórkowe. Pierwsza z nich to "Selfie with Chopin" pozwalająca wykonać fotograficzny autoportret, na którym obok autora pojawi się wirtualny Fryderyk Chopin. Aby skorzystać z programu, należy znaleźć się w pobliżu jednej z lokalizacji, z którymi związany był artysta - to m.in. Uniwersytet Warszawski, Ogród Saski i Pałac Ostrogskich. Do tej listy dołączono także stołeczne lotnisko imienia kompozytora.

Aplikacja "Chopin in Warsaw" umożliwia z kolei przeniesienie się do miasta młodości kompozytora. Zestawienie XIX-wiecznych rycin ze współczesnymi fotografiami stolicy uświadamiają skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic, zaś technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala - przez ekran smartfona - obejrzeć m.in. nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor.

Programy pobrać można ze strony internetowej chopin.warsawtour.pl, na której ponadto obejrzymy filmy prezentujące stolicę kompozytora oraz koncerty w Łazienkach Królewskich, obfitującą w ciekawostki biografię kompozytora w dziewięciu językach, a także obiekty i miejsca związane z Chopinem prezentowane na panoramach sferycznych (umożliwiają rozglądanie się we wszystkich kierunkach).

Poza aplikacjami przygotowanymi w ramach "Warszawy Chopina" posiadacze smartfonów mogą zainteresować się przygotowaną przez Instytut Fryderyka Chopina aplikacją "Śladami wielkich kompozytorów polskich i norweskich", która w trzech wersjach językowych prowadzi użytkowników przez mapę miejsc związanych ze słynnymi twórcami muzyki, zarówno z Polski (obok Chopina pojawia się np. Lutosławski), jak i z Norwegii (Grieg, Tellefsen). Przy okazji muzycznej podróży odkryć można nie tylko nieoczywiste związki obu krajów, lecz także spojrzeć na odwiedzane miejsca ze szczególnej perspektywy.

***

IAR/PAP/mc