X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Spacer z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Każdy może przenieść się do Warszawy z czasów młodości Fryderyka Chopina.
Audio
  • Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski o chopinowskich aplikacjach. (PR, 28.01.2016)
  • Beata Kwiatkowska o aplikacjach, dzięki którym można udać się na spacer śladami polskich i norweskich kompozytorów. (PR, 21.09.2017)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona.pl/domena publiczna/Shutterstock.com

Stworzony przez Stołeczne Biuro Turystyki projekt "Warszawa Chopina" obejmuje m.in. dwie aplikacje na telefony komórkowe. Pierwsza z nich to "Selfie with Chopin" pozwalająca wykonać fotograficzny autoportret, na którym obok autora pojawi się wirtualny Fryderyk Chopin. Aby skorzystać z programu, należy znaleźć się w pobliżu jednej z lokalizacji, z którymi związany był artysta - to m.in. Uniwersytet Warszawski, Ogród Saski i Pałac Ostrogskich. Do tej listy dołączono także stołeczne lotnisko imienia kompozytora.

Aplikacja "Chopin in Warsaw" umożliwia z kolei przeniesienie się do miasta młodości kompozytora. Zestawienie XIX-wiecznych rycin ze współczesnymi fotografiami stolicy uświadamiają skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic, zaś technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala - przez ekran smartfona - obejrzeć m.in. nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor.

Programy pobrać można ze strony internetowej chopin.warsawtour.pl, na której ponadto obejrzymy filmy prezentujące stolicę kompozytora oraz koncerty w Łazienkach Królewskich, obfitującą w ciekawostki biografię kompozytora w dziewięciu językach, a także obiekty i miejsca związane z Chopinem prezentowane na panoramach sferycznych (umożliwiają rozglądanie się we wszystkich kierunkach).

Poza aplikacjami przygotowanymi w ramach "Warszawy Chopina" posiadacze smartfonów mogą zainteresować się przygotowaną przez Instytut Fryderyka Chopina aplikacją "Śladami wielkich kompozytorów polskich i norweskich", która w trzech wersjach językowych prowadzi użytkowników przez mapę miejsc związanych ze słynnymi twórcami muzyki, zarówno z Polski (obok Chopina pojawia się np. Lutosławski), jak i z Norwegii (Grieg, Tellefsen). Przy okazji muzycznej podróży odkryć można nie tylko nieoczywiste związki obu krajów, lecz także spojrzeć na odwiedzane miejsca ze szczególnej perspektywy.

***

IAR/PAP/mc