X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Piotr Paleczny: emocjonalna gra pozostała mi do dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
Audio
  • "Muzyka Chopina jest szczera i naturalna". Rradiowe spotkanie z pianistą Piotrem Palecznym. (PR, 16.04.2017)
Piotr Paleczny
Piotr PalecznyFoto: PAP/Leszek Szymański

- Trema jest nieodłącznym elementem mojego życia estradowego. Bez zdenerwowania nie potrafię zagrać nawet repertuaru, który grałem już wielokrotnie - powiedział w Dwójce Piotr Paleczny.

Jak tłumaczył w audycji słynny wirtuoz, laureat nagrody Złotego Fryderyka za całokształt pracy artystycznej i zasługi dla kultury muzycznej, być może to właśnie z tremy bierze się typowa dla jego pianistycznych interpretacji emocjonalność i napięcie.

- Nigdy nie zapomnę tego, jak bardzo denerwowałem się podczas VIII Konkursu Chopinowskiego. Choć czułem, że jestem dobrze przygotowany, to jednak paraliżowała mnie myśl o tym, jak wiele zależy od tego występu. Zupełnie inaczej było w przypadku ekipy amerykańskiej, która odniosła podczas konkursu spektakularny sukces. Wciąż pamiętam ten moment, kiedy Garrick Ohlsson wyszedł zagrać Scherzo E-dur. Kompletnie nie było widać po nim zdenerwowania. Udział w tamtym wydarzeniu otworzył mi oczy na pianistykę i emanujący spokojem sposób bycia na estradzie - dodał Piotr Paleczny.

W nagraniu audycji posłuchamy również o życiowych wyborach wirtuoza oraz godzeniu różnych artystycznych ról - koncertującego pianisty, pedagoga, jurora i dyrektora Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.