Radio Chopin

Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie kuracją witaminową

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Audio
  • Vadym Kholodenko o muzyce Fryderyka Chopina (PR, 7.08.2016)
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St Clair
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St ClairFoto: materiały organizatora

– Po zwycięstwie w konkursie im. Van Cliburna skupiłem się na innym repertuarze, jednak rok temu otworzyłem nuty etiud Chopina. Grając je od pierwszej do ostatniej, uświadomiłem sobie, że są jak kuracja witaminowa dla moich rąk. Wcześniej moje palce były tylko bardzo mocne, a te utwory dały im pożądaną elastyczność – mówił pianista podczas festiwalu chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju w 2016 roku.

Vadym Kholodenko urodził się w 1986 roku w Kijowie. W wieku 13 lat wystąpił z pierwszymi koncertami w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2004 roku otrzymał Rosyjską Narodową Nagrodę Młodych "Triumf", a w 2005 przeniósł się do Moskwy, gdzie studiował w Konserwatorium u prof. V. Gornostaevej. Zdobywca Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 roku rozwija międzynarodową karierę i zbiera pochwały od krytyków w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

W Dusznikach-Zdroju ukraiński pianista wykonał Chopinowskie nokturny. Ich wyjątkowość zdaniem muzyka polega na tym, że nie ma w nich miejsca na wirtuozowskie popisy. – W zamian można tam znaleźć coś szczególnie głębokiego, jakieś poczucie bólu, który pochodzi z wnętrza. Czasem kilka taktów. To właśnie tych kilka taktów cenię sobie najbardziej – wyznał.

W rozmowie z Różą Światczyńską artysta opowiadał nie tylko o ostatnich doświadczeniach z muzyką Chopina, lecz także o byciu imigrantem, wyjaśniając m.in., dlaczego najlepiej czuje się w Teksasie.