X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Adam Harasiewicz: przy Chopinie plan to za mało

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 10:00
Audio
  • Rozmowa z Adamem Harasiewiczem i pierwsza część jego koncertu nagranego w Studiu im. Lutosławskiego. (PR, 26.02.2017)
Maestro Harasiewicz w studiu koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, 18 lutego 2017 r.
Maestro Harasiewicz w studiu koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, 18 lutego 2017 r.Foto: Adam Rozlach/PR

- Zawsze ma się pewien plan wykonania danego utworu. U Chopina jest jednak tak, że sam plan absolutnie nie wystarcza. Musi być również pewien element improwizacji, rodzaj natchnienia, żeby pojawiły się jakieś superniuanse - mówi zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.

Spotkał nas wielki zaszczyt - specjalnie do urodzinowego wydania "Koncertu chopinowskiego" maestro Adam Harasiewicz nagrał w Studiu im. Witolda Lutosławskiego kilkanaście wzruszająco interpretowanych mazurków i nokturnów oraz wirtuozowskiego walca "minutowego".

Te bezcenne, sensacyjne wręcz nagrania jednego z naszych najwybitniejszych chopinistów, który w tym roku obchodzić będzie swoje 85. urodziny, i owoc pracy znakomitego reżysera dźwięku Zbigniewa Kusiaka, powstały specjalnie na 207. urodziny Fryderyka Chopina.

Warto przypomnieć, że Adam Harasiewicz i jego muzyka często goszczą w tej audycji. Dokładnie przed rokiem przypomnieliśmy słuchaczom, z taśm archiwalnych Polskiego Radia, jego wykonanie Koncertu e-moll op. 11, zagranego w finale V Konkursu Chopinowskiego 16 marca 1955 r. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. Zaszczyca też regularnie swoją obecnością nasze Jedynkowe Studio Chopinowskie, aby zawsze z pełną otwartością wziąć udział w podsumowywania dopiero co zakończonych Konkursów Chopinowskich, których od wielu edycji jest znamienitym jurorem.

Adam Harasiewicz U Chopina trzeba improwizować. To musi być pod wpływem chwili i tego, co się w danym momencie czuje. Należy czuć, a nie myśleć

W "Koncercie chopinowskim" z 1 stycznia 2017 roku znalazły się jego płytowe nagrania z przełomu lat 60. i 70. Adam Harasiewicz "poskarżył" się wtedy autorowi audycji, że nadajemy wyłącznie jego dawne rejestracje. W ten właśnie sposób, najbardziej naturalną z możliwych drogą, po kilku zaledwie tygodniach, otrzymaliśmy od mistrza Harasiewicza - w tak pięknym i bogatym darze - aż godzinę jego najnowszych chopinowskich ujęć.