Radio Chopin

Ivo Pogorelić: podstawą jest szacunek do kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:30
Audio
  • Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku. (PR, 20.08.2015)
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015).  Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015). Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu Chopin i jego Europa

- Najważniejszy jest rozwój, edukacja, szacunek dla utworu, ale także krytyczne podejście do istniejących zasad – mówił o swoim rozumieniu muzyki znakomity, i ekscentryczny, pianista.

Według Ivo Pogorelića to nie wyjątkowa osobowość jest kluczem do wielkiej sztuki. - Podstawą jest dobre wykształcenie, tradycja oraz szacunek do kompozytora i instrumentu - podkreślał. - Jednocześnie artysta musi rozwijać siebie i swoje podejście do muzyki. Nie można tkwić "w małym świecie zbudowanym na wyuczonych lata temu zasadach.

Co Ivo Pogorelić sądzi o negatywnie oceniających go krytykach muzycznych? Dlaczego według Ivo Pogorelića szacowny Konkurs Chopinowski niczym nie różni się od jarmarku?